Previous business
Tuesday, 19 June 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Health and Social Care (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Fire at the Glasgow School of Art – Alison Thewliss Urgent question
  • Drug licensing – Sajid Javid Ministerial statement
  • Representation of the People (Gibraltar) – Craig Mackinlay Ten Minute Rule Motion
  • Confidence in the Secretary of State for Transport; Committee stage of the Parliamentary Constituencies (Amendment) Bill Opposition Day Debate
  • Complex Regional Pain Syndrome – Ruth George Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • UK-Romanian relations – Bob Blackman Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Rail services in Hassocks – Nick Herbert Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Potential for geothermal energy resources in the UK – Helen Goodman Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Support for mortgage interest – Angela Crawley Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Proposal to dual A120 – Giles Watling Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Ivory Bill - 5th sitting 9:25 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Ivory Bill - 6th sitting 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Fourth Delegated Legislation Committee: Draft Official Statistics Order 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Science and Technology: An immigration system that works for science and innovation 9:30 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Sarah Main, Executive Director, Campaign for Science and Engineering (CaSE) Ian Robinson, Partner, Fragomen LLP Vinous Ali, Head of Policy, techUK Louise Wren, Policy Manager, Wellcome Trust Professor Richard Catlow FRS, Foreign Secretary, Royal Society
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 9:35 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: 170 - Andrew and William Dangerfield, Alan and Diane Dangerfield, Petitioners 155 - Luke Mellor and Son, Petitioners 165 - H R and F J Hooley, Petitioners 162 - Eric and Paul Ridley, Petitioners 166 - George and Brenda Astley, Petitioners
International Development: Humanitarian situation in Gaza 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Rachel Evers, Director of Legal Affairs, UN Relief and Works Agency Jamie McGoldrick, Humanitarian Coordinator for the Occupied Palestinian Territories, UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs Aimee Shalan, Chief Executive, Medical Aid for Palestinians Rt Hon Alistair Burt MP, Minister of State for International Development and Minister of State for the Middle East at the Foreign and Commonwealth Office Emma Donnelly, Middle East and North Africa Department, Department for International Development
Treasury: Economic Crime 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Stephen Curtis, Chairman, The Association of Company Registration Agents (ACRA) Adam Harper, Director of Strategy & Professional Standards, AAT Mark Hayward, Chief Executive, NAEA Propertymark
Environmental Audit: Environmental Principles and Governance Consultation 10:15 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Lord Deben, Chair, Committee on Climate Change Baroness Brown of Cambridge DBE, Chair, Committee on Climate Change Adaptation Sub-Committee Sir Amyas Morse, Comptroller and Auditor General
Digital, Culture, Media and Sport: The social impact of participation in culture and sport 10:15 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Darren Henley, Chief Executive, Arts Council England John Herriman, Chief Executive, Greenhouse Sports Deborah Williams, Executive Director, Creative Diversity Network
Education: School and college funding 10:15 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Natalie Perera, Executive Director, Education Policy Institute Luke Sibieta, Research Fellow, Institute for Fiscal Studies Angela Donkin, Chief Social Scientist, National Foundation for Educational Research
Business, Energy and Industrial Strategy: Small businesses and productivity 10:30 am; Other
Witnesses: Linda Edworthy, Strategy Director, Tees Valley Combined Authority Angela Middleton, Chair, Middleton Murray Byron Dixon, CEO, Microfresh Heather Dean, Head of Skills and Business Support, Bucks Business First Mike Cherry OBE, FSB National Chairman Prof Tim Vorley, Professor of Entrepreneurship, Associate Dean Impact, Innovation & Engagement, Sheffield University Irene Graham, CEO, Scale-up Institute Chris Manson, CEO, Newable
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 2:05 pm; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: As for morning session unless already heard
Petitions: Online abuse and the experience of disabled people 2:15 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Karim Palant, UK Public Policy Manager, Facebook Katie O’Donovan, Public Policy Manager, Google Nick Pickles, UK Head of Public Policy and Government, Twitter
Home Affairs: Policing for the future 2:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Nick Hurd MP, Minister of State for Policing and the Fire Service Scott McPherson, Director General of the Crime, Policing and Fire Group, Home Office Mike Cunningham QPM, CEO of the College of Policing Sir Thomas Winsor, HM Chief Inspector of Constabulary
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Foreign Affairs: The FCO’s human rights work 2:45 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Ben Emmerson QC, former Special Rapporteur on Counterterrorism and Human Rights Professor Rosa Freedman, Professor of Law, Conflict and Global Development, University of Reading Professor Javaid Rehman, Professor of Law, University of Brunel Sir Roger Gale MP Angela Smith MP Murray Hunt, Director, Bingham Centre for the Rule of Law

Lords: Select Committees

Rural Economy Committee: Private Meeting 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Intergenerational Fairness and Provision Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Bribery Act 2010 Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
Liaison Committee (Lords): Review of investigative and scrutiny committees 10:30 am; Room 3A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:35 AM) The Lord Patel The Rt. Hon Baroness Taylor of Bolton The Rt Hon the Lord Forsyth of Drumlean The Lord Gilbert of Panteg (at 11:15 AM) The Rt Hon. the Lord Blencathra Rt Hon Lord Trefgarne (at 12:00 PM) The Lord Boswell of Aynho The Rt. Hon the Lord Howell of Guildford
Science and Technology Committee (Lords): Government Chief Scientific Adviser 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:25 PM) Dr Patrick Vallance, Government Chief Scientific Adviser and Head of Government Science and Engineering Profession, Government Office for Science
Communications Committee: The internet: to regulate or not to regulate? 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Ms Jenny Afia, Partner, Schillings Lawyers Mr Mark Stephens CBE, Partner, Howard Kennedy LLP (at 4:30 PM) Professor Sonia Livingstone OBE, Professor of Social Psychology, London School of Economics Mr Tony Stower, Head of Child Safety Online, National Society for the Prevention of Cruelty to Children
Economic Affairs Committee: The use of RPI 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:35 PM) Dr Geoff Tily, Senior Economist, Trades Union Congress Mr David Lloyd, Head of Institutional Portfolio Management , M&G Mr Simon Briscoe, Consultant on statistical matters
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster