Previous business
Wednesday, 16 May 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Chancellor of the Duchy of Lancaster and Minister for the Cabinet Office Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Rail update – Chris Grayling Ministerial statement
  • Banking (Cash Machine Charges and Financial Inclusion) – Gerard Killen Ten Minute Rule Motion
  • Grenfell Tower - Jeremy Corbyn, John Healey, Andrew Gwynne, Peter Dowd, Sarah Jones, Mr Nicholas Brown Opposition Day Debate
  • Customs arrangements after the UK leaves the EU - Jeremy Corbyn, Keir Starmer, Peter Dowd, Valerie Vaz, Paul Blomfield, Mr Nicholas Brown Opposition Day Debate
  • Funding fire safety cladding at Heysmoor Heights in Liverpool – Louise Ellman Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Assisting financially with the historic back pay liability of providers of commissioned care for people with learning difficulties – Baroness Richardson of Calow Oral questions; 3:00 pm
  • Introducing a national autism and education strategy – Lord Touhig Oral questions
  • Improving the assessment of immigration applications by UK Visas and Immigration – Lord Roberts of Llandudno Oral questions
  • Advice to British companies about the possible impact on their trade with the US after imposition of US sanctions on Iran – Lord Dubs Oral questions
  • European Union (Withdrawal) Bill - Third reading – Lord Callanan Legislation
  • To move, as an amendment to the motion that the European Union (Withdrawal) Bill do now pass, at end insert “and, in the light of the vital importance of the issues raised to the future of the United Kingdom, this House urges the Leader of the House to make representations to government colleagues to ensure amendments made by the House of Lords to the bill are considered as soon as possible.” – Lord Adonis Motion
  • Strategies the Government have considered to alleviate the workload demands faced by social workers – Lord Kennedy of Southwark Short debate
  • Estimated rising time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • 70th anniversary of the NHS and public health – Nick Smith Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Access to reproductive rights around the world – Stella Creasy Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Housing and access to legal aid – Ruth Cadbury Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • UK's role in ending violence and harassment at work worldwide – Maria Miller Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Mandatory fortification of flour with folic acid to prevent spina bifida and anencephaly – Owen Smith Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Seventh Delegated Legislation Committee: Draft Restriction on the Preparation of Adoption Reports (Amendment) Regulations 2018 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Eighth Delegated Legislation Committee: Draft Somerset West and Taunton (Modification of Boundary Change Enactments) Regulations 2018 and the draft Somerset West and Taunton (Local Government Changes) Order 2018 8:55 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Parliamentary Constituencies (Amendment) Bill - 3rd sitting 9:30 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Third Delegated Legislation Committee: Draft Dorset (Structural Changes) (Modification of the Local Government and Public Involvement in Health Act 2007) Regulations 2018 and the Draft Bournemouth, Dorset and Poole (Structural Changes) Order 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal 9:15 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Sarah Main, Executive Director, Campaign for Science and Engineering Dr Beth Thompson MBE, Head of Policy (UK and EU), Wellcome Trust Professor Richard Brook OBE, President, Association for Innovation, Research and Technology Organisations Professor Michael Arthur, Chair, EU Advisory Group, Russell Group
Northern Ireland Affairs: Brexit and Northern Ireland: Fisheries 9:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: George Eustice MP Nigel Gooding, Deputy Director for Fisheries and Conservation policy, DEFRA
Work and Pensions: Benefit Sanctions 9:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Tony Wilson, Director of Policy and Research, Learning and Work Institute Matthew Oakley, independent reviewer of JSA sanctions Dr David Webster, Honorary Senior Research Fellow (Urban studies), University of Glasgow Jen Fidai, Benefit claimant Luke O'Donnell, Benefit claimant Samantha, Benefit claimant
Public Accounts: Converting Schools to Academies 9:45 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Emma Knights, Chief Executive, National Governance Association Les Walton, Chair, Northern Education Trust Paul Walker, Chair, Devon Association of Primary Heads Jonathan Slater, Permanent Secretary Andrew McCully, Director General, Infrastucture and Funding, Department for Education
Public Accounts: Converting Schools to Academies 9:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Emma Knights, Chief Executive, National Governance Association Les Walton, Chair, Northern Education Trust Paul Walker, Chair, Devon Association of Primary Heads Jonathan Slater, Permanent Secretary Andrew McCully, Director General, Infrastucture and Funding, Department for Education
Women and Equalities: Sexual harassment in the workplace 9:50 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Sue Coe, Principal: Work and employment, Equality and Human Rights Commission Elizabeth Prochaska, Legal Director, Equality and Human Rights Commission Dr Rachel Fenton, Senior Lecturer, University of Exeter Kathryn Nawrockyi, Consultant and campaigner on gender inequality, bullying, harassment and sexual misconduct Yvonne Traynor, CEO, Rape Crisis South
Education: Accountability hearings 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Claudia Harris, Chief Executive, Careers & Enterprise Company Christine Hodgson, Chair, Careers & Enterprise Company
European Scrutiny: EU Withdrawal 10:45 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Karen Bradley MP, Secretary of State for Northern Ireland Colin Perry, Director EU Exit and Economy
Digital, Culture, Media and Sport: Fake news 2:15 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Jeff Silvester, Chief Operating Officer, AggregateIQ
Treasury: Maxwellisation 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Andrew Green QC, Specialist Adviser to the Treasury Committee and author of the Maxwellisation Review Fraser Campbell, Specialist Adviser and co-author of the Maxwellisation Review
Human Rights: Detention of Windrush generation 3:15 pm; Other
Witnesses: Pierre Makhlouf, Assistant Director, Bail for Immigration Detention Anthony Bryan and Janet McKay-Williams Paulette Wilson and Natalie Barnes
Treasury: SME Finance 3:15 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Andrew Green QC, Specialist Adviser to the Treasury Committee Richard Samuel, Barrister, 3 Hare Court Chambers Cat Maclean, Head of Dispute Resolution, MBM Commercial

Lords: Select Committees

EU Energy and Environment Sub-Committee: Brexit: plant and animal biosecurity 10:00 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Lord Gardiner of Kimble, Parliamentary Under Secretary of State, Defra Mr Simon Hall, Director for EU Exit and Trade at the Animal and Plant Health Agency, Defra
EU Financial Affairs Sub-Committee: Contractual continuity post Brexit 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Mr Christopher Bates, Partner, Clifford Chance Professor Hugh Beale, University of Warwick Mr Simon Firth, Partner, Linklaters LLP
Constitution Committee: Private Meeting 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
Liaison Committee (Lords): Review of investigative and scrutiny committees 10:30 am; Room 3A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:40 AM) Mr Alun Evans, Chief Executive of the British Academy (at 11:20 AM) Dr Ruth Fox, Director and Head of Research, Hansard Society Dr Brigid Fowler, Senior Researcher, Hansard Society
International Relations Committee: Oral Evidence Session 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
EU Home Affairs Sub-Committee: Brexit: the proposed UK-EU security treaty 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:45 AM) Lord Jonathan Evans of Weardale Mr Robert Hannigan CMG, Former Director, GCHQ (at 11:45 AM) Ms Debbie Price, Head of International Justice, Crown Prosecution Service Mr Jim Brisbane, Internal Assurance Officer and SRO for EU Exit, Crown Prosecution Service
Delegated Powers and Regulatory Reform Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2A, Palace of Westminster
International Relations Committee: United Nations General Assembly 2018 1:30 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 1:30 PM) Mr Fabrizio Hochschild, Assistant Secretary-General for Strategic Coordination, Executive Office, United Nations
Finance Committee (Lords): Private Meeting 4:15 pm; Other

Lords: Grand Committee

  • Report from the Communications Committee 'Skills for theatre: Developing the pipeline of talent' – Lord Best Debate; 3:45 pm
  • Cash Ratio Deposits (Value Bands and Ratios) Order 2018 – Lord Bates Orders and regulations
  • Package Travel and Linked Travel Arrangements Regulations 2018 – Lord Henley Orders and regulations
  • Estimated rising time; 6:15 pm