Previous business
Tuesday, 15 May 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Foreign and Commonwealth Office (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Violence at the Gaza border – Emily Thornberry Urgent question
  • Representation of the People (Gibraltar) – Craig Mackinlay Ten Minute Rule Motion
  • Data Protection Bill [Lords] - Programme (No.3) – Matthew Hancock Programme Motion
  • Data Protection Bill [Lords] - consideration of Lords Message Consideration of Lords message
  • Rating (Property in Common Occupation) and Council Tax (Empty Dwellings) Bill - Remaining stages Legislation
  • Housing and Homes General debate
  • Contribution of Arsène Wenger to the profile and performance of English football – Huw Merriman Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Prospects for a negotiated end to the civil war in Syria that does not involve President Assad – Lord West of Spithead Oral questions; 2:30 pm
  • Protecting the rights of wheelchair users to travel on buses – Baroness Deech Oral questions
  • How much Overseas Development Assistance was spent on fossil fuel subsidies – Baroness Sheehan Oral questions
  • By-elections for hereditary peers – Lord Grocott Oral questions
  • To ask the Government what measures are in place to ensure the safety and wellbeing of asylum seekers during periods of detention in the prison system and during their removal from the UK – Lord Beecham Private Notice Question
  • The violence at the Gaza border – Lord Ahmad of Wimbledon Statement
  • Smart Meters Bill – Report – Lord Henley Legislation
  • Civil Liability Bill [HL] - Committee stage (day 2) – Lord Keen of Elie Legislation
  • Estimated rising time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Raising standards of infection prevention and control in the NHS - nominated by the Backbench Business Committee – Jim Shannon Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Administration of justice in respect of Daniel Cresswell – Crispin Blunt Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Public legal education – Ranil Jayawardena Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Diagnosis and treatment of ADHD – Jo Platt Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Historic allegations against veterans – Henry Bellingham Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Fourth Delegated Legislation Committee: Draft Cash Ratio Deposits (Value Bands and Ratios) Order 2018 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Sixth Delegated Legislation Committee: Draft Offshore Environmental Civil Sanctions Regulations 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Education: Quality of apprenticeships and skills training 9:45 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Sir Gerry Berragan, Chief Executive, Institute for Apprenticeships Paul Joyce, Deputy Director for Further Education & Skills Ofsted Keith Smith, Director of Apprenticeships, Education and Skills Funding Agency Rt Hon Anne Milton MP, Minister for Apprenticeships and Skills, Department for Education Rory Kennedy, Director of Apprenticeships, Department for Education
Scottish Affairs: ATM Network in Scotland 9:45 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Stuart Mackinnon, External Affairs Manager - Scotland, Federation of Small Businesses Richard Piggin, Head of External Affairs, Which? Ron Delnevo, Executive Director Europe, ATMIA Duncan Faithful, Director of Corporate Affairs, Cardtronics John Howells, CEO, LINK Eric Leenders, Managing Director, Personal Finance, UK Finance Hannah Nixon, Managing Director, Payment Systems Regulator
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 9:45 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: 188 - Jeremy Lefroy MP, Petitioner 68 - Frank and Angela Simmons, Petitioners 79 - Stone Rural Parish Council, Petitioners 110 - Ingestre with Tixall Parish Council, St Mary's Ingestre Parochial Church Council, Friends of Ingestre Orangery, Petitioners 35 - David Cook, Petitioner
Justice: Disclosure of evidence in criminal cases 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Jan Collie, Digital forensics and cyber security specialist Professor Peter Sommer, digital forensics expert Dr Gillian Tully, Forensics Regulator Dame Vera Baird QC, Police and Crime Commissioner for Northumbria Rebecca Hitchen, Rape Crisis Jonathan Bamford, Head of Parliament and Government Affairs, Information Commissioner's Office
Business, Energy and Industrial Strategy: Corporate Governance: delivering on fair pay 10:00 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: Kevin Goodman, Group Director of Organisation and Development, Babcock Sophie Dekkers, UK Director, Easyjet Sheila Flavell, Chief Operating Officer, FDM Group Jo Volk, Director of Talent and Development, Balfour Beatty Louise Meikle, Director of HR, Slaughter and May Laura Hinton, Chief People Officer, PricewaterhouseCoopers Sheila Wild, Founder, Equal Pay Portal Seamus Nevin, Head of Policy Research, Institute of Directors
Treasury: Economic Crime 10:00 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Duncan Hames, Director of Policy, Transparency International UK Naomi Hirst, Senior Campaigner, Global Witness Tom Keatinge, Director, Centre for Financial Crime and Security Studies, Royal United Services Institute
Public Administration and Constitutional Affairs: Pre-Appointment Hearings 10:00 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Robert Hazell, University College London Dr Felicity Matthews, University of Sheffield Peter Riddell, Commissioner for Public Appointments
Environmental Audit: Heatwaves: Adapting to Climate Change 10:15 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Anastasia Mylona, Research Manager, Chartered Institution of Building Services Engineers Cassie Sutherland, Policy and Programmes Manager for Climate Change Adaptation, Greater London Authority Emma Fryer, Associate Director, techUK Sam Longman, Policy Manager for Environment (City Planning), Transport for London Aaron Burton, Director of Policy and Innovation, Waterwise Alex Plant, Regulation Director, Anglian Water Paul Hickey, Deputy Director for Water Resources
Digital, Culture, Media and Sport: Fake news 10:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Claire Bassett, Chief Executive, Electoral Commission Bob Posner, Director of Political Finance and Regulation and Legal Counsel, Electoral Commission Louise Edwards, Head of Regulations, Electoral Commission
Defence: UK Military Operations in Mosul and Raqqa 11:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Major-General Rupert Jones, Ministry of Defence Air Vice-Marshal Johnny Stringer, Ministry of Defence
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 2:05 pm; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: As for morning session unless already heard
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Foreign Affairs: Global Britain 2:45 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Walter Russell Mead, Distinguished Fellow in American Strategy and Statesmanship, Hudson Institute Dr Kori Schake, Deputy Director-General, International Institute for Strategic Studies
Home Affairs: Windrush children 3:45 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Sajid Javid MP, Home Secretary Glyn Williams, Director General responsible for Border, Immigration and Citizenship, Home Office

Lords: Select Committees

EU Justice Sub-Committee: Civil justice cooperation post Brexit: follow-up 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:45 AM) Mr Alexander Layton QC, Bar Council of England and Wales, 20 Essex Street Dr Helena Raulus, Law Society of England and Wales
EU Home Affairs Sub-Committee: Brexit: the proposed UK-EU security treaty 10:50 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:00 AM) Mr Nick Hurd MP, Minister of State, Home Office
Communications Committee: The internet: to regulate or not to regulate? 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Ms Susie Hargreaves OBE, Chief Executive Officer, Internet Watch Foundation Chief Constable Stephen Kavanagh, National Police Chiefs’ Council Mr Will Kerr, Director of Vulnerabilities, National Crime Agency Mr Donald Toon, Director of Prosperity, National Crime Agency Detective Superintendent Phil Tomlinson, Head of National Digital Exploitation Service, Metropolitan Police
Science and Technology Committee (Lords): Off-site manufacture for construction 3:15 pm; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Ms Suzannah Nichol MBE, Chief Executive, Build UK Mr Simon Rawlinson, Construction Industry Council Dr Diana Montgomery, Chief Executive, Construction Products Association (at 4:30 PM) Mr Andrew Wolstenholme OBE, Co-Chair, Construction Leadership Council
Economic Affairs Committee: Private Meeting 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
European Union Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 4A, Palace of Westminster