We’re celebrating National Democracy Week! Find out more

Previous business
Wednesday, 2 May 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Wales Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Breast cancer screening – Jeremy Hunt Ministerial statement
  • Victims of Terrorism (Pensions and Other Support) – Emma Little Pengelly Ten Minute Rule Motion
  • Windrush generation Opposition Day Debate
  • Mental health services in Norfolk and Suffolk – Daniel Poulter Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Creative Industries Sector Deal - Baroness Bonham-Carter of Yarnbury Oral questions; 3:00 pm
  • Reducing the amount of plastic used in packaging – Lord Dubs Oral questions
  • Response of the NHS to cyber attacks – Lord Hunt of Kings Heath Oral questions
  • Specialist cancer nurses – Baroness Thornton Oral questions
  • European Union (Withdrawal) Bill – Report (day 5) – Lord Callanan Legislation

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Case for HPV vaccination for boys – Roger Gale Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Working conditions of prison officers – Gordon Henderson Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Government policy on reducing plastic waste in the maritime environment – Alistair Carmichael Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Ticket touting and musical events – Pete Wishart Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Grandchildren's access rights to their grandparents – Nigel Huddleston Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Third Delegated Legislation Committee: Draft West Suffolk (Local Government Changes) Order 2018 and the draft West Suffolk (Modification of Boundary Change Enactments) Regulations 2018 2:30 pm; Room 11, Palace of Westminster
  • Fourth Delegated Legislation Committee: Draft Enterprise Act 2002 (Share of Supply Test) (Amendment) Order 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal 9:15 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Jill Barrett, Visiting Reader, Queen Mary University Law School Sir Jonathan Faull, former Director General in the European Commission Agata Gostynska-Jakubowska, Senior Research Fellow, Centre for European Reform Lord Lisvane
Work and Pensions: Defined benefit pensions white paper 9:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Alan Rubenstein, Chief Executive, The Pension SuperFund Luke Webster, Chief Investment Officer, The Pension SuperFund Ashok Gupta, former Chair, Pensions and Lifetime Savings Association Defined Benefit Taskforce Jon Hatchett, Partner, Hymans Robertson Laura Mason, CEO, Legal and General Retirement Institutional
Northern Ireland Affairs: Brexit and Northern Ireland: Fisheries 9:30 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Jade Berman, Living Seas Manager, Ulster Wildlife Dr Kenneth Bodles, Marine Conservation Officer, RSPB Northern Ireland Jennifer Fulton, Vice Chair of Northern Ireland Environment Link and Chief Executive of Ulster Wildlife Donal McCarthy, Senior Policy Officer, RSPB
Environment, Food and Rural Affairs: The Work and Role of the Groceries Code Adjudicator 9:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: George Eustice MP, Minister for Agriculture, Fisheries and Food, Department of Environment, Food and Rural Affairs Christine Tacon CBE, Groceries Code Adjudicator
International Trade: Trade and the Commonwealth: developing countries 9:45 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Gerald Mason, Senior Vice President Corporate Affairs, Tate & Lyle Sugars Paul Kenward, Managing Director, British Sugar and Board Member, AB Sugar Dr Ben Richardson, Associate Professor in International Political Economy, University of Warwick
International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact: ICAI's review on DFID's approach to Value for Money 9:50 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Tina Fahm, Lead Commissioner Marcus Cox, Team Leader, Independent Commission for Aid Impact Joy Hutcheon, Director-General for Corporate Performance Vel Gnanendran, Director of Finance and Delivery, Department for International Development
Women and Equalities: Sexual harassment of women and girls in public places 9:50 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Fiona Vera-Gray, Durham University Marai Larasi MBE, Director, Imkaan David Alton, Hate Crime Manager, Nottinghamshire Police Gary Barker, CEO, Promundo
Education: Education in the north 10:00 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon George Osborne, Chair, Northern Powerhouse Partnership Lord Jim O’Neill, Vice-Chair, Northern Powerhouse Partnership Henri Murison, Director, Northern Powerhouse Partnership
Environment, Food and Rural Affairs: Work of DEFRA: Health and Harmony 10:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: George Eustice MP, Minister for Agriculture, Fisheries and Food, Department of Environment, Food and Rural Affairs Guy Horsington, Deputy Director for Future Farming Policy and the Agriculture Bill, Department of Environment, Food and Rural Affairs
International Development: Definition and administration of ODA 2:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Penny Mordaunt MP, Secretary of State for International Development Darren Welch, Director of Strategy, Department for International Development
Treasury: Service Disruption at TSB 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Paul Pester, Chief Executive, TSB Richard Meddings, Chairman, TSB Miguel Montes, Chief Operating Officer, Sabadell Group
Digital, Culture, Media and Sport: Fake news 2:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Chris Vickery, Director, Cyber Risk Research, UpGuard
Procedure: Exiting the European Union: scrutiny of delegated legislation 2:45 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Andrea Leadsom MP, Lord President of the Council and Leader of the House of Commons Mr Steve Baker MP, Parliamentary Under-Secretary, Department for Exiting the European Union
Procedure: Exiting the European Union: scrutiny of delegated legislation 2:45 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Andrea Leadsom MP, Lord President of the Council and Leader of the House of Commons Mr Steve Baker MP, Parliamentary Under-Secretary, Department for Exiting the European Union
Human Rights: Enforcing Human Rights 3:15 pm; Other
Witnesses: David Isaac CBE, Chair, Equality and Human Rights Commission Judith Robertson, Chair, Scottish Human Rights Commission Dr David Russell, Chief Executive, Northern Ireland Human Rights Commission

Lords: Select Committees

EU Financial Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
EU Energy and Environment Sub-Committee: Brexit: plant and animal biosecurity 10:00 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Dr Paul Walton, Head of Species, Scotland, RSPB Mr Matt Elliot, Conservation Advisor, The Woodland Trust Mr Simon Doherty, Junior Vice President, British Veterinary Association
Constitution Committee: Private Meeting 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
House of Lords Commission: Private Meeting 10:30 am; The Lord Speaker's Room, Palace of Westminster
EU Home Affairs Sub-Committee: Brexit: the proposed UK-EU security treaty 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:45 AM) Mr Richard Martin, Deputy Assistant Commissioner, Metropolitan Police Mr Steve Smart, Director of Intelligence, National Crime Agency
International Relations Committee: Middle East: Time for New Realism follow-up 10:40 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:40 AM) The Rt. Hon Alistair Burt MP, Minister of State for the Middle East, Foreign and Commonwealth Office