Upcoming business
Wednesday, 25 April 2018

Commons: Main Chamber

  • Scotland Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Details to be provided – Luciana Berger Ten Minute Rule Motion

Lords: Main Chamber

  • Assisting high street retailers to prevent further closures and job losses – Lord Naseby Oral questions; 3:00 pm
  • Action to promote freedom of religion or belief as part of the human rights agenda to be discussed at the Commonwealth Summit – Baroness Berridge Oral questions
  • Gender pay gaps in academy schools and trusts – Lord Storey Oral questions
  • European Union (Withdrawal) Bill – Report (day 3) – Lord Callanan Legislation

Commons: Westminster Hall

  • Protecting children in conflict areas – Chris Law Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Capital needs of co-operatives – Gareth Thomas Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Transport for the South East – Huw Merriman Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Future governance of Christchurch Council – Christopher Chope Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Strategy for internally displaced people – Caroline Spelman Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Tenth Delegated Legislation Committee: Draft Employment Rights Act 1996 (NHS Recruitment – Protected Disclosure) Regulations 2018 8:55 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Mental Health Units (Use of Force) Bill 9:30 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Eighth Delegated Legislation Committee: Draft Crime and Courts Act 2013 (Commencement No.18) Order 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Environment, Food and Rural Affairs: Fur trade in the UK 9:30 am; Other
Witnesses: Rt Hon Lord Henley, Parliamentary Under Secretary of State, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Lord Gardiner, Parliamentary Under Secretary of State, Department for Environment, Food and Rural Affairs
Work and Pensions: Pre-appointment scrutiny of the Chair of the Social Security Advisory Committee 9:30 am; Other
Northern Ireland Affairs: Brexit and Northern Ireland: Fisheries 9:30 am; Other
Witnesses: Alan McCulla OBE, CEO, The Anglo-Northern Irish Fish Producers Organisation Harry Wick, CEO, The Northern Ireland Fish Producers Organisation
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 9:40 am; Other
Witnesses: John Fraser, Stone Town Council, Chebsey Parish Council
Women and Equalities: Sexual harassment in the workplace 9:50 am; Other
Witnesses: Paul Philip, Chief Executive, Solictors Regulation Authority Public Concern at Work Unite the Union Prospect Acas
Business, Energy and Industrial Strategy: Small businesses and productivity 10:45 am; Other
Witnesses: Paul Uppal, Small Business Commissioner
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 2:10 pm; Other
Witnesses: As for morning session unless already heard
Treasury: The Work of the Chancellor of the Exchequer 2:15 pm; Other
Witnesses: The Rt Hon Philip Hammond MP, Chancellor of the Exchequer, HM Treasury Sir Tom Scholar, Permanent Secretary to the Treasury
International Development: Definition and administration of ODA 2:30 pm; Other
Witnesses: Harriett Baldwin MP, Minister of State Liane Saunders, Strategy Director, Foreign and Commonwealth Office Sam Gyimah MP, Minister of State Dr Sharon Ellis, Director of International Science and Innovation, Department of Business, Energy and Industrial Strategy Jean Christophe Gray, Director, Public Services, HM Treasury
Public Accounts: BBC commercial activities 2:30 pm; Other
Witnesses: Lord Tony Hall, Director-General Anne Bulford, Deputy Director-General, BBC Tim Davie, CEO, BBC Worldwide
Home Affairs: Windrush children 2:30 pm; Other
Witnesses: Rt Hon Amber Rudd MP, Home Secretary
Environment, Food and Rural Affairs: Work of DEFRA: Health and Harmony 2:45 pm; Other
Witnesses: Professor Janet Dwyer, Professor of Rural Policy, University of Gloucester and Director of Countryside and Community Research Institute Phil Stocker, Chief Executive, National Sheep Association Jilly Greed, co-founder, Women in Beef Peter Dawson, Policy and Sustainability Director, Dairy UK Peter Stevenson, Chief Policy Advisor, Compassion in World Farming Vicki Hird, Sustainable Farming Campaign Coordinator, Sustain Professor Tim Lang, Centre for Food Policy, City University

Lords: Select Committees

EU Energy and Environment Sub-Committee: Brexit: plant and animal biosecurity 10:00 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Dr Robert Black, Consultant, Biosecuirty Law and Regulation, Natural Resources Institute Dr Emily Lydgate, Lecturer in Environmental Law, University of Sussex Dr Kezia Barker, Birkbeck, University of London
Constitution Committee: Lord Chief Justice 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
EU Home Affairs Sub-Committee: Brexit: the proposed UK-EU security treaty 10:15 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Mr George Wilson, EU Law and Policy Specialist, Liberty Mr Javier Ruiz Diaz, Policy Director, Open Rights Group
Liaison Committee (Lords): Review of investigative and scrutiny committees 10:30 am; Room 3A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:40 AM) Dr Hannah White, Director of Research, Institute for Government Ms Maddy Thimont Jack, Researcher, Institute for Government Professor Meg Russell, Director of the Constitution Unit, Constitution Unit, University College London
International Relations Committee: Foreign policy in changed world conditions 10:40 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:40 AM) Sir Tony Brenton KCMG, Former British Ambassador to Russia (2004-2008) Sir Andrew Wood GCMG, Former British Ambassador to Russia (1995-2000) (at 11:40 AM) Ms Oksana Antonenko, Visiting Senior Fellow, Institute of Global Affairs, London School of Economics Dr Natasha Kuhrt, Lecturer, Department of War Studies, King's College London
EU Financial Affairs Sub-Committee: Private Meeting 11:00 am; Other
Finance Committee (Lords): Private Meeting 4:15 pm; Other