Previous business
Wednesday, 18 April 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • International Development (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Gender pay gap – Harriet Harman Urgent question
  • Government legal challenge to devolved Brexit legislation – Joanna Cherry Urgent question
  • Access to Fertility Services – Steve McCabe Ten Minute Rule Motion
  • Laser Misuse (Vehicles) Bill [Lords] - 2nd reading Legislation
  • Industrial Strategy General debate
  • Thameslink upgrades across the South East and the impact on passengers – Bim Afolami Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Effectiveness of Government plans for the NHS in dealing with the pressures during the winter of 2017–18 – Lord Clark of Windermere Oral questions; 3:00 pm
  • Whether current electoral law adequately prevents the misuse of personal data in UK elections and referendum campaigns – Lord Tyler Oral questions
  • What director level staffing changes, if any, the Government intend to make in the Foreign and Commonwealth Office to provide greater capacity for that department to co-ordinate, oversee and deliver policy to advance freedom of religion and belief – Lord Suri Oral questions
  • Preventing possible abuse of the UK’s political system following the evidence given by Mark Zuckerberg – Lord Haskel Oral questions
  • European Union (Withdrawal) Bill – Report (day 1) – Lord Callanan Legislation

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Work of the Council of Europe – Vernon Coaker Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Effect of the UK leaving the EU on the veterinary profession in Wales – Ben Lake Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Future of the UK digital and tech industries – Anne Main Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • REAF campaign for the East Anglian fishing industry – Peter Aldous Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Austerity and changes in life expectancy – Louise Haigh Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Mental Health Units (Use of Force) Bill 9:30 am; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Northern Ireland Affairs: Fisheries 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Richard Barnes, Associate Dean for Research, University of Hull Dr Lynn Gilmore, Manager, Seafish Northern Ireland Pieter-Jan Schon, Head of Fisheries and Aquatic Ecosystems, Agri-Food and Biosciences Institute
Environment, Food and Rural Affairs: Fur trade in the UK 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Chen Moravsky, Chief Executive Officer, Camden Market Lesley Smith, Director Public Policy, UK & Ireland, Amazon Kate Burns, General Counsel, Not on the High Street Nicola Tudor, Trading Standards, LB Tower Hamlets Mette Lykke Nielsen, Chief Executive Officer, Fur Europe Michael Moser, Chief Executive Officer, British Fur Trade Association Mark Oaten, Chief Executive Officer, International Fur Federation
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 9:30 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Alan Melvin and Amanda Jones Michael, Karen and Thomas Carter Brian, Pamela and Nicci Vaughan
Environment, Food and Rural Affairs: Fur trade in the UK 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Ceri Davies, Operations Director, Camden Market Lesley Smith, Director Public Policy, UK & Ireland, Amazon Kate Burns, General Counsel, Not on the High Street Nicola Tudor, Trading Standards, LB Tower Hamlets Mette Lykke Nielsen, Chief Executive Officer, Fur Europe Michael Moser, Chief Executive Officer, British Fur Trade Association Mark Oaten, Chief Executive Officer, International Fur Federation
Work and Pensions: Universal Credit rollout 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Nicola Kyser-Forrest, Homelessness Service Manager and Temporary Accommodation and Support Service Team Manager,Calderdale MBC Dr Nicola Sharp-Jeffs, Director and Founder of Surviving Economic Abuse Marilyn Howard, Research Associate, University of Bristol
Northern Ireland Affairs: Brexit and Northern Ireland: Fisheries 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Richard Barnes, Associate Dean for Research, University of Hull Dr Lynn Gilmore, Manager, Seafish Northern Ireland Pieter-Jan Schon, Head of Fisheries and Aquatic Ecosystems, Agri-Food and Biosciences Institute
Women and Equalities: Tackling inequalities faced by the Gypsy, Roma and Traveller communities 10:10 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Shaynie Larwood-Smith, Lead Nurse for Gyspy Traveller Health, Cambridgeshire County Council Michelle Gavin, Project Manager, Friends Families and Travellers Alison McFadden, Senior Research Fellow, University of Dundee Szymon Glowacki, Mental Health Project Worker, Roma Support Group
Work and Pensions: Universal Credit rollout 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Nicola Kyser-Forrest, Homelessness Service Manager and Temporary Accommodation and Support Service Team Manager,Calderdale MBC Demelza Lobb, Technology abuse lead, Refuge Melissa Altman, Director of frontline services for violence against women and girls, Advance Charity Dr Nicola Sharp-Jeffs, Director and Founder of Surviving Economic Abuse Marilyn Howard, Research Associate, University of Bristol
Environmental Audit: 25 Year Environment Plan 2:00 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Michael Gove MP, Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs
Women and Equalities: Tackling inequalities faced by the Gypsy, Roma and Traveller communities 10:10 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Shaynie Larwood-Smith, Lead Nurse for Gyspy Traveller Health, Cambridgeshire County Council Michelle Gavin, Project Manager, Friends Families and Travellers Dr Alison McFadden, Senior Research Fellow, University of Dundee Szymon Glowacki, Mental Health Project Worker, Roma Support Group
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 2:00 pm; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: As for morning session unless already heard
Environmental Audit: 25 Year Environment Plan 2:00 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Michael Gove MP, Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 2:00 pm; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Alan Melvin and Amanda Jones Michael, Karen and Thomas Carter
Treasury: Re-appointment of Alex Brazier to the Financial Policy Committee 2:15 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Alex Brazier, Member, Financial Policy Committee
Digital, Culture, Media and Sport: Fake news 2:15 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Alexander Nix, Cambridge Analytica
Treasury: Re-appointment of Alex Brazier to the Financial Policy Committee 2:15 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Alex Brazier, Member, Financial Policy Committee
International Development: Sexual exploitation and abuse in the aid sector 2:30 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Asmita Naik, Independent Consultant Helen Evans, Oxfam GB Former Global Head of Safeguarding
International Development: Sexual exploitation and abuse in the aid sector 2:30 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Asmita Naik, Independent Consultant Helen Evans, Oxfam GB Former Global Head of Safeguarding
Public Accounts: Delivering STEM skills for the economy 2:30 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Jonathan Slater, Permanent Secretary Paul Kett, Director General for Education Standards, Department for Education Alex Chisholm, Permanent Secretary Professor John Loughhead, Chief Scientific Adviser, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
Public Accounts: Delivering STEM skills for the economy 2:30 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Jonathan Slater, Permanent Secretary Paul Kett, Director General for Education Standards, Department for Education Alex Chisholm, Permanent Secretary Professor John Loughhead, Chief Scientific Adviser, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
Environment, Food and Rural Affairs: Work of DEFRA: Health and Harmony 2:45 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Ben Caldecott, Senior Associate Fellow, Bright Blue Angela Francis, Chief Economist, Green Alliance Michael Taylor, Economics Research Fellow, Policy Exchange Tim Bennett, Chairman, Centre for Innovation Excellence in Livestock Fraser Black, Chief Executive Officer, Crop Health and Protection Professor Simon Blackmore, Head of Robotic Agriculture, Harper Adams University Tom Hind, Chief Strategy Officer, Agriculture and Horticulture Development Board
Home Affairs: Post-Brexit migration policy 2:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Alan Manning, Chair of the Migration Advisory Committee
Treasury: Re-appointment of Donald Kohn to the Financial Policy Committee 3:00 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Donald Kohn, Member, Financial Policy Committee
Environment, Food and Rural Affairs: Work of DEFRA: Health and Harmony 2:45 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Ben Caldecott, Senior Associate Fellow, Bright Blue Angela Francis, Chief Economist, Green Alliance Michael Taylor, Economics Research Fellow, Policy Exchange Tim Bennett, Chairman, Centre for Innovation Excellence in Livestock Fraser Black, Chief Executive Officer, Crop Health and Protection Professor Simon Blackmore, Head of Robotic Agriculture, Harper Adams University Tom Hind, Chief Strategy Officer, Agriculture and Horticulture Development Board
Treasury: Re-appointment of Martin Taylor to the Financial Policy Committee 3:45 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Martin Taylor, Member, Financial Policy Committee
Treasury: Re-appointment of Donald Kohn to the Financial Policy Committee 3:00 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Donald Kohn, Member, Financial Policy Committee
Human Rights: Human Rights: attitudes to enforcement 3:45 pm; Other
Witnesses: Rt Hon the Lord Thomas of Cwmgiedd Rt Hon the Lord Hope of Craighead KT Rt Hon the Lord Neuberger of Abbotsbury
Treasury: Re-appointment of Martin Taylor to the Financial Policy Committee 3:45 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Martin Taylor, Member, Financial Policy Committee
Committees on Arms Export Controls: UK arms exports during 2016 4:45 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Philip Bramwell, Group General Counsel, BAE Systems Sue Tooze, Senior Manager, UK Exports and Control, BAE systems Andrew Cowdery, Director, Government Affairs, Leonardo
Human Rights: Human Rights: attitudes to enforcement 3:45 pm; Other
Witnesses: Rt Hon the Lord Thomas of Cwmgiedd Rt Hon the Lord Hope of Craighead KT Rt Hon the Lord Neuberger of Abbotsbury
Committees on Arms Export Controls: UK arms exports during 2016 4:45 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Philip Bramwell, Group General Counsel, BAE Systems Sue Tooze, Senior Manager, UK Exports and Control, BAE systems Andrew Cowdery, Director, Government Affairs, Leonardo

Lords: Select Committees

Constitution Committee: Parliament’s role in relation to the terms of Brexit 9:45 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Mr Steve Baker MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Exiting the European Union, Department for Exiting the European Union Ms Suella Braverman MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Exiting the European Union, Department for Exiting the European Union
EU Financial Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
EU Home Affairs Sub-Committee: Brexit: the proposed UK-EU security treaty 10:15 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Professor John Spencer CBE, Professor Emeritus of Law, University of Cambridge Mr Nick Vamos, Partner, Peters and Peters
EU Energy and Environment Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
Delegated Powers and Regulatory Reform Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2A, Palace of Westminster
International Relations Committee: NATO Summit 10:40 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:40 AM) Mr James Appathurai, Deputy Assistant Secretary General for Political Affairs and Security Policy, NATO (at 11:40 AM) Mr Angus Lapsley, Director for Defence, International Security and South East Europe, Foreign and Commonwealth Office