Previous business
Tuesday, 17 April 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • HM Treasury (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Prisons (Substance Testing) – Bim Afolami Ten Minute Rule Motion
  • Parliamentary approval of military action overseas – Jeremy Corbyn Emergency Debate
  • Anti-Semitism General debate
  • Debate on a motion on redress for victims of banking misconduct and the FCA - this motion has now been withdrawn – Martin Whitfield Backbench Business
  • Livestock worrying in Sussex - Lloyd Russell-Moyle Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Government consultation with local authorities and others about growth deals for (1) North of Tyne and (2) Borderlands – Lord Beith Oral questions; 2:30 pm
  • Extent to which indigenous gas production is needed for energy security – Baroness Featherstone Oral questions
  • Establishing an independent inquiry into Operation Conifer conducted by the Wiltshire Police – Lord Lexden Oral questions
  • Regulating platforms that hold personal data – Lord Kennedy of Southwark Oral questions
  • Haulage Permits and Trailer Registration Bill [HL] – Report – Baroness Sugg Legislation
  • Housing and Planning Act 2016 (Database of Rogue Landlords and Property Agents) Regulations 2018 - Motion to regret – Lord Kennedy of Southwark Orders and regulations
  • Addressing obesity among children and young people – Baroness Walmsley Short debate
  • Estimated rising time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Reducing fly-tipping – Neil Parish Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Health services in Essex – Priti Patel Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Effect of the UK leaving the EU on tourism and the creative industries – Christine Jardine Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Sale of energy drinks to children – Anna Turley Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Future trade remedies after the UK leaves the EU – Jack Brereton Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: Select Committees

Treasury Sub-Committee: Tax avoidance and evasion 9:15 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: David Richardson, Interim Director General, Customer Strategy and Tax Design, HM Revenue and Customs Esther Wallington, Chief People Officer, HM Revenue and Customs
Science and Technology: Evidence-based early years intervention 9:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Shirley Woods-Gallagher, Special Advisor on School Readiness, Greater Manchester Combined Authority Pete Wilding, Head of Strategy, Greater Manchester Combined Authority Dr Caroline White, Head, Children and Parents Service Early Intervention Martin Pratt, Chair, Association of London Directors of Children's Services Professor Viv Bennett, Chief Nurse, Public Health England Dr Jeanelle de Gruchy, President, Association of Directors of Public Health Katy Hetherington, Organisational Lead - Child and Adolescent Public Health, NHS Health Scotland
Treasury Sub-Committee: Tax avoidance and evasion 9:15 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: David Richardson, Interim Director General, Customer Strategy and Tax Design, HM Revenue and Customs Esther Wallington, Chief People Officer, HM Revenue and Customs
Science and Technology: Evidence-based early years intervention 9:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Shirley Woods-Gallagher, Special Advisor on School Readiness, Greater Manchester Combined Authority Professor Alan Harding, Chief Economic Adviser, Greater Manchester Combined Authority Dr Caroline White, Head, Children and Parents Service Early Intervention Martin Pratt, Chair, Association of London Directors of Children's Services Professor Viv Bennett, Chief Nurse, Public Health England Dr Jeanelle de Gruchy, President, Association of Directors of Public Health Katy Hetherington, Organisational Lead - Child and Adolescent Public Health, NHS Health Scotland
Education: Alternative provision 9:45 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Jules Daulby, Director of Education, Driver Youth Trust Dr Louise Gazeley, Senior Lecturer in Education, University of Sussex Dr Marion Gillooly, Head of Strategic Development & Innovation, Includem
Justice: Transforming Rehabilitation 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Dame Glenys Stacey, HM Chief Inspector of Probation, HM Inspectorate of Probation Peter Clarke, HM Chief Inspector of Prisons, HM Inspectorate of Prisons Rory Stewart MP, Minister of State, Ministry of Justice Ian Porée, Executive Director for Community Interventions, HM Prison and Probation Service
Justice: Transforming Rehabilitation 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Dame Glenys Stacey, HM Chief Inspector of Probation, HM Inspectorate of Probation Peter Clarke, HM Chief Inspector of Prisons, HM Inspectorate of Prisons Rory Stewart MP, Minister of State, Ministry of Justice Ian Porée, Executive Director for Community Interventions, HM Prison and Probation Service
Digital, Culture, Media and Sport: Fake news 10:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Brittany Kaiser, former Director of Program Development, Cambridge Analytica
Education: Quality of apprenticeships and skills training 10:35 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Mark Dawe, Chief Executive, Association of Employment and Learning Providers Andrée Deane-Barron, Group Education and Central Skills Director, Central YMCA Petra Wilton, Director of Strategy and External Affairs, Chartered Management Institute
Scottish Affairs: Digital connectivity in Scotland 10:45 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Fergus Ewing MSP, Cabinet Secretary for the Rural Economy and Connectivity Sara Budge, Programme Director, Digital Scotland Superfast Broadband Clive Downing, Programme Director, Reaching 100% Robbie McGhee, Head of Digital Connectivity Policy, Scottish Government
Defence: Modernising Defence Programme 11:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: HE Ms Tiina Intelmann, Ambassador of Estonia HE Mrs Baiba Braze, Ambassador of Latvia HE Mr Renatus Norkus, Ambassador of Lithuania Justin Bronk, Research Fellow, RUSI Dr Andrew Monaghan, Senior Research Fellow, Chatham House Sir Adam Thomson, former UK Permanent Representative to NATO
Scottish Affairs: Digital connectivity in Scotland 10:45 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Fergus Ewing MSP, Cabinet Secretary for the Rural Economy and Connectivity Sara Budge, Programme Director, Digital Scotland Superfast Broadband Clive Downing, Programme Director, Reaching 100% Robbie McGhee, Head of Digital Connectivity Policy, Scottish Government
Welsh Affairs: Prison provision in Wales 2:15 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Andy Baxter, National Executive Committee Representative for Wales, POA Dean Rogers, Assistant General Secretary, Napo Andrea Albutt, President, Prison Governors Association
Defence: Modernising Defence Programme 11:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: HE Ms Tiina Intelmann, Ambassador of Estonia HE Mrs Baiba Braze, Ambassador of Latvia HE Mr Renatus Norkus, Ambassador of Lithuania Justin Bronk, Research Fellow, RUSI Dr Andrew Monaghan, Director of Research on Russia and Northern European Defence and Security, Changing Character of War Centre, Pembroke College, Oxford Sir Adam Thomson, former UK Permanent Representative to NATO
Home Affairs: Post-Brexit migration policy 2:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Alan Manning, Chair of the Migration Advisory Committee
Welsh Affairs: Prison provision in Wales 2:15 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Andy Baxter, National Executive Committee Representative for Wales, POA Dean Rogers, Assistant General Secretary, Napo Andrea Albutt, President, Prison Governors Association
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Foreign Affairs: Russian corruption and the UK 2:45 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Emile Simpson, Research Fellow, Harvard Society of Fellows Mark Galeotti, Senior Research Fellow, Institute of International Relations, and author
Foreign Affairs: Russian corruption and the UK 2:45 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Emile Simpson, Research Fellow, Harvard University Mark Galeotti, Senior Research Fellow, Institute of International Relations, and author Garry Kasparov, Author and political activist (via video link)
Business, Energy and Industrial Strategy: Corporate Governance: delivering on fair pay 4:15 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Sam Smethers, Chief Executive, Fawcett Society Brenda Trenowden, Global Chair, 30% Club Alice Hood, Joint Head of Equality and Strategy Department, Trades Union Congress
Business, Energy and Industrial Strategy: Corporate Governance: delivering on fair pay 4:15 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Sam Smethers, Chief Executive, Fawcett Society Brenda Trenowden, Global Chair, 30% Club Alice Hood, Joint Head of Equality and Strategy Department, Trades Union Congress

Lords: Select Committees

EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
European Union Committee: Post-Brexit UK-EU relations 2:50 pm; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:00 PM) Dr Sylvia de Mars, Lecturer in Law, Newcastle University Mr Joe Owen, Senior Researcher, Institute for Government Dr Meredith Crowley, Lecturer in Economics, Faculty of Economics, University of Cambridge
Science and Technology Committee (Lords): Private Meeting 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Communications Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
Committee for Privileges and Conduct (Lords): Private Meeting 4:15 pm; Room 2A, Palace of Westminster