Previous business
Tuesday, 20 March 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Health and Social Care (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Future fisheries management after the UK leaves the EU – Alistair Carmichael Urgent question
  • Revised Business Statement – Andrea Leadsom Urgent question
  • Corporate Governance – Andrew Griffiths Urgent question
  • Fire Safety Information – Maria Miller Ten Minute Rule Motion
  • Business of the House Motion
  • Proceedings on the Northern Ireland Budget (Anticipation and Adjustments) Bill Legislation
  • Expanding Metrolink in Greater Manchester – Jim McMahon Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Enabling women undergoing early medical abortion to take the second dose of the medication, misoprostol, at home – Baroness Watkins of Tavistock Oral questions; 2:30 pm
  • Inclusion of litter picking in the National Curriculum for Year 6 children, to tidy up the roads and encourage civic responsibility – Lord Robathan Oral questions
  • Syria – Lord Roberts of Llandudno Oral questions
  • Promoting part-time study – Baroness Bakewell Oral questions
  • Nuclear Safeguards Bill - Report stage – Lord Henley Legislation
  • Free School Lunches and Milk, and School and Early Years Finance (Amendments Relating to Universal Credit) (England) Regulations 2018 – regret motion – Lord Bassam of Brighton Orders and regulations
  • Fisheries management arrangements after the UK leaves the EU – Lord Gardiner of Kimble Statement
  • Estimated rising time; 8:30 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Investment in local infrastructure to secure new homes in the East Midlands – Lee Rowley Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Establishment of a truth and reconciliation commission in Sri Lanka – Paul Scully Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • National Audit Office report into the financial sustainability of local authorities – Mike Amesbury Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Future of the Vauxhall factory in Ellesmere Port – Justin Madders Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Scottish welfare powers – Bill Grant Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Fourth Delegated Legislation Committee: Draft Gambling Act 2005 (Operating Licence Conditions) (Amendment) Regulations 2018 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Fifth Delegated Legislation Committee: Draft Armed Forces Act (Continuation) Order 2018 8:55 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Data Protection Bill [Lords] 9:25 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Data Protection Bill [Lords] 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Sixth Delegated Legislation Committee: Draft Criminal Justice and Police Act 2001 (Powers of Seizure) Order 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Seventh Delegated Legislation Committee: Draft Animal Welfare (Licensing of Activities involving Animals) (England) Regulations 2018 2:30 pm; Room 10, Palace of Westminster
  • Eighth Delegated Legislation Committee: Draft Non-Domestic Rating (Rates Retention and Levy and Safety Net) (Amendment) Regulations 2018 2:30 pm; Room 14, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Science and Technology: Evidence-based early years intervention 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Ailsa Swarbrick, Director, Family Nurse Partnership National Unit Matt Buttery, Chief Executive, Triple P UK Jen Lexmond, CEO, EasyPeasy Professor Edward Melhuish, University of Oxford Tom McBride, Director of Evidence, Early Intervention Foundation Donna Molloy, Director of Policy and Practice, Early Intervention Foundation George Hosking, CEO, WAVE Trust
Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal 9:30 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Lars Karlsson, Managing Director, KGH Global Consulting and President KGH Border Services
Public Administration and Constitutional Affairs: Devolution and Exiting the EU 10:00 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Cllr Kevin Bentley, Chair, Local Government Association Brexit Task and Finish Group Cllr Huw Thomas, Leader, Cardiff City Council and Board Member, Core Cities UK Alex Conway, Director, Greater London Authority European Programmes and Lead City Hall Officer for Brexit Ed Cox, Director, IPPR North Dr Joanie Willett, University of Exeter Dr Sarah Ayres, University of Bristol Rebecca Lowe, Independent Political Consultant
Treasury: Spring Statement 2018 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Robert Chote, Chairman of the Office for Budget Responsibility Graham Parker CBE, Member, Budget Responsibility Committee Professor Sir Charlie Bean, Member, Budget Responsibility Committee
International Development: DFID's work on Bangladesh, Burma and the Rohingya crisis 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Alistair Burt MP, Minister of State for the Department for International Development and Minister of State for the Middle East at the Foreign & Commonwealth Office Richard Montgomery, Director, Asia, Caribbean and the Overseas Territories, Department for International Development Patrick Moody, Additional Director, Asia Pacific Directorate, Foreign and Commonwealth Office
Justice: Transforming Rehabilitation 10:00 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: Trevor Shortt, Director of Operations (Community), Sodexo Ed Roberts, Finance Director, Sodexo CRC Business, Sodexo John Baumback, Managing Director, Seetec Suki Binning, Chief Executive Officer, Kent, Surrey and Sussex CRC Sonia Crozier, Probation and Executive Director, Probation and Women, National Probation Service Kilvinder Vigurs, Probation Divisional Director London, National Probation Service Lynda Marginson, Probation Divisional Director North East, National Probation Service Ian Barrow, Probation Divisional Director Wales, National Probation Service
Environmental Audit: 25 Year Environment Plan 10:15 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Simon Pryor, Natural Environment Director, The National Trust Dr Richard Benwell, Wildlife and Countryside Link Georgia Stokes, Chair, The Birmingham and the Black Country Local Nature Partnership Ruth Davis MBE, Deputy Director, RSPB Dr Haydn Davies, UK Environmental Law Association Professor Andrew Jordan, Tyndall Centre for Climate Change Research, School of Environmental Sciences, University of East Anglia Dr Stephanie Wray, The Chartered Institute of Ecology and Environmental Management Susan Shaw, Living Law
Digital, Culture, Media and Sport: BBC pay 10:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Liz Kershaw Kirsty Lang Paul Lewis Stuart Linnell MBE, BBC journalists Jolyon Maugham QC, tax lawyer
Scottish Affairs: Immigration and Scotland 1:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Manning, Chair, Migration Advisory Committee
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Health and Social Care: Integrated care: organisations, partnerships and systems 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Steve Powis, National Medical Director Professor Jane Cummings, Chief Nursing Officer and Executive Director Simon Stevens, Chief Executive, NHS England Ian Dalton CBE, Chief Executive Ben Dyson, Executive Director of Strategy, NHS Improvement Jonathan Marron, Interim Director General, Community and Social Care Stephen Barclay MP, Minister of State for Health, Department of Health and Social Care
Home Affairs: Immigration detention 2:50 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Kris Harris, Policy & Research Worker, Medical Justice Gemma Lousley, Policy and Research Coordinator, Women for Refugee Women Tom Nunn, Legal Manager, Bail for Immigration Detainees (BID) Serco Group: Rupert Soames, CEO and Julia Rogers, MD Justice and Immigration Prison Service: Phil Wragg, HMPPS Prisons Group Director for Kent, Essex, IRCs and FNPs Karen Head, Morton Hall Centre Manager

Lords: Select Committees

Science and Technology Committee (Lords): Private Meeting 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
Political Polling and Digital Media Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
EU Justice Sub-Committee: Brexit: enforcement and dispute resolution 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:45 AM) Mr Martin Howe QC, 8 New Square Chambers Sir Richard Aikens QC, Brick Court Chambers
Communications Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Economic Affairs Committee: Private Meeting 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Government consultation 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 4:00 PM) Mr Oliver Dowden MP, Cabinet Office Minister
European Union Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 4A, Palace of Westminster

Lords: Grand Committee

  • Draft Industrial Training Levy (Construction Industry Training Board) Order 2018 – Viscount Younger of Leckie Orders and regulations; 3:30 pm
  • Draft Armed Forces Act (Continuation) Order 2018 – Earl Howe Orders and regulations
  • Draft Greater Manchester Combined Authority (Amendment) Order 2018 – Lord Bourne of Aberystwyth Orders and regulations
  • Draft Insolvency of Registered Providers of Social Housing Regulations 2018 – Lord Bourne of Aberystwyth Orders and regulations
  • Draft Gambling Act 2005 (Operating Licence Conditions) (Amendment) Regulations 2018 – Baroness Chisholm of Owlpen Orders and regulations
  • Electronic Commerce Directive (Miscellaneous Provisions) Regulations 2018 – Baroness Chisholm of Owlpen Orders and regulations
  • Data Protection (Charges and Information) Regulations 2018 – Baroness Chisholm of Owlpen Orders and regulations
  • Estimated rising time; 7:30 pm