Previous business
Wednesday, 14 March 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Wales Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Salisbury incident further update – Theresa May Ministerial statement
  • Integrated communities – Sajid Javid Ministerial statement
  • Supervised Drug Consumption Facilities – Alison Thewliss Ten Minute Rule Motion
  • European Affairs - Day 1 General debate
  • Banking in North Ayrshire – Patricia Gibson Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • European Union (Withdrawal) Bill - Committee stage (day 7) – Lord Callanan Legislation; 11:00 am
  • Effect on Universal Credit work incentives of recently announced proposals for passporting family entitlement to free school meals – Lord Kirkwood of Kirkhope Oral questions; 3:00 pm
  • Improving rural bus services – Baroness Randerson Oral questions
  • Checks made on individuals before they meet the Prime Minister or Cabinet ministers – Lord Storey Oral questions
  • Government investments and reducing the national debt – Lord Bird Oral questions
  • European Union (Withdrawal) Bill - Committee stage (day 7) – Lord Callanan Legislation
  • Salisbury Incident - Further Update – Baroness Evans of Bowes Park Statement
  • Estimated rising time; 10:30 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Foster care – Bill Esterson Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Use, sale and distribution of electric dog collars – Ross Thomson Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Women and work – Rachel Maclean Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Allergy awareness in schools – Jo Swinson Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Labour reforms in Qatar – Alex Norris Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Mental Health Units (Use of Force) Bill - 1st sitting 9:30 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Third Delegated Legislation Committee: Draft Employment Rights Act 1996 (Itemised Pay Statement) (Amendment) (No.2) Order 2018 8:55 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Fourth Delegated Legislation Committee: Motion in the name of Margot James relating to the Information Commissioner (Remuneration) 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Environment, Food and Rural Affairs: Work of DEFRA: Health and Harmony 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Guy Smith, Deputy President, National Farmers Union Tim Breitmeyer, President, Country Land and Business Association George Dunn, Chief Executive, Tenant Farmers Association Richard Hebditch, Government Affairs Director, National Trust Tom Lancaster, Principal Policy Officer for Land Use, Royal Society for Protection of Birds Arlin Rickard, Chief Executive, The Rivers Trust Ellie Brodie, Senior Policy Manager, The Wildlife Trusts
Work and Pensions: Collective defined contribution pension schemes 9:30 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Philip Bennett, former Partner, Slaughter and May Dr Alwin Oerlemans, Head of Pension Strategy, APG Janice Turner, Co-chair, Association of Member Nominated Trustees Kevin Wesbroom, Senior Partner, Aon Guy Opperman MP, Minister for Pensions and Financial Inclusion, DWP Ronan O’Connor, Deputy Director, Private Pensions Policy, DWP
Northern Ireland Affairs: Electricity Sector in Northern Ireland: Follow-up 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Ian Luney, President, AES UK & Ireland Robin McCormick, General Manager, SONI Ltd Jenny Pyper, Chief Executive, The Utility Regulator Jo Aston, Director of Wholesale Markets, The Utility Regulator Cllr Paul Reid, Mayor, Mid and East Antrim Borough Council Anne Donaghy, Chief Executive, Mid and East Antrim Borough Council Louise Kennedy, Head of Policy, Mid and East Antrim Borough Council
Education: Accountability hearings 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Nadhim Zahawi MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Education Katy Willison, Director of Children’s Social Care, Practice and Workforce, Department for Education
International Trade: UK Trade Remedies Authority 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: George Peretz QC, Barrister at Monckton Chambers, London Bernard O'Connor, Managing Partner, Nctm, Brussels Daniel Moulis, Founder and Principal of Moulis Legal, Australia Laura Cohen, Chief Executive, British Ceramic Confederation Cliff Stevenson, Consultant to Trade Remedies Alliance Rosa Crawford, Policy Officer, EU International Relations, TUC
Business, Energy and Industrial Strategy: Electric vehicles: developing the market and infrastructure 10:35 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Des Quinn, National Officer, Unite the Union David Wong, Senior Technology and Innovation Manager, SMMT
International Development: DFID's work on Bangladesh, Burma and the Rohingya crisis 2:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: David Baulk, Fortify Rights Mr. Hkanhpa Tu Sadan, The Kachin Relief Fund-UK Anthony Smith, Westminster Foundation for Democracy Dr Niheer Dasandi, University of Birmingham
Digital, Culture, Media and Sport: Fake news 2:30 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Matt Hancock MP, Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport
Public Accounts: Defence Equipment Plan 2017-27 3:00 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Stephen Lovegrove, Permanent Secretary Cat Little, Director of Finance Lt. Gen. Mark Poffley, Deputy Chief of Defence Staff, Military Capability Michael Bradley, Chief Executive Officer, Defence Equipment and Support, Ministry of Defence
Procedure: Voting by proxy in the House of Commons 3:00 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Mr David Lammy MP, Chair of the APPG on Fatherhood Hannah Bardell MP
Human Rights: Human Rights: attitudes to enforcement 3:15 pm; Other
Witnesses: Richard Miller, Head of Justice, The Law Society Nicola Mackintosh QC (Hon), Sole Principal, Mackintosh Law Gareth Peirce, Senior Partner, Birnberg Peirce and Partners
Committees on Arms Export Controls: UK arms exports during 2016 5:00 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Paul Everitt, Chief Executive, ADS

Lords: Select Committees

Constitution Committee: Minister for Constitution 9:45 am; Room 1, Palace of Westminster
EU Energy and Environment Sub-Committee: EU Emissions Trading System (EU ETS) 10:00 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Ms Silke Goldberg, Partner, Herbert Smith Freehills LLP Mr Lawrence Slade, Chief Executive , Energy UK Ms Debbie Stockwell, Managing Director, Sandbag
EU Financial Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
Delegated Powers and Regulatory Reform Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2A, Palace of Westminster
Citizenship and Civic Engagement Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3A, Palace of Westminster
International Relations Committee: Foreign policy in changed world conditions 10:40 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:40 AM) Ms Merle Maigre, Director, NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (at 11:40 AM) Mr Peter Wells, Head of Policy, Open Data Institute Dr Becky Faith, Research Fellow, Institute of Development Studies Ms Nima Elmi, World Economic Forum