Previous business
Tuesday, 13 March 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Business, Energy and Industrial Strategy (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Spring Statement 2018 by the Chancellor of the Exchequer – Philip Hammond Ministerial statement; 12:30 pm
  • Holocaust (Return of Cultural Objects) (Amendment) – Theresa Villiers Ten Minute Rule Motion
  • Motions relating to Universal Credit, Children and Young Persons and Social Security Debate
  • Hemel Hempstead urgent care centre – Mike Penning Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Continuation of train services on the East Coast mainline – Lord Beith Oral questions; 2:30 pm
  • Making adjustments to the Apprenticeship Levy to facilitate the improved working of that programme – Lord Blunkett Oral questions
  • Government's assessment of the national scale of the “grooming gang scandal” – Lord Pearson of Rannoch Oral questions
  • Ensuring a high standard of corporate governance at businesses that provide essential public services – Lord Haskel Oral questions
  • Unpaid Work Experience (Prohibition) Bill - Committee stage – Lord Holmes of Richmond Legislation
  • Supply and Appropriation (Anticipation and Adjustments) Bill - All remaining stages – Lord Bates Legislation
  • Secure Tenancies (Victims of Domestic Abuse) Bill [HL] - 3rd reading – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation
  • Hate crime – Lord Young of Cookham Statement
  • US imposition of tariff: steel and aluminium – Baroness Fairhead Statement
  • Smart Meters Bill - 2nd reading – Lord Henley Legislation
  • Northern Ireland Finance – Lord Duncan of Springbank Statement
  • Protection of civilian citizens in Afrin – Lord Bates Statement
  • Estimated rising time; 7:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Diplomatic service and resources (debate recommended by the Backbench Business Committee) – Richard Benyon Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Support for former miners with pneumoconiosis – Ben Bradley Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Rights of victims of crime – Alex Sobel Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • British nationals imprisoned abroad – Preet Kaur Gill Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Contribution to society of social workers – Alex Burghart Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • First Delegated Legislation Committee: Draft Non-Domestic Rating (Alteration of Lists and Appeals) (England) (Amendment) Regulations 2018 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Data Protection Bill [Lords] - 1st sitting 9:25 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Domestic Gas and Electricity (Tariff Cap) Bill - 1st sitting 9:25 am; Room 16, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Data Protection Bill [Lords] - 2nd sitting 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Domestic Gas and Electricity (Tariff Cap) Bill - 2nd sitting 2:00 pm; Room 10, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Education: Quality of apprenticeships and skills training 9:45 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Stephen Evans, Chief Executive, Learning and Work Institute Graham Hasting-Evans, Managing Director, NOCN Neil Heslop OBE, Chief Executive, Leonard Cheshire Disability Nick Linford, Editor, FE Week Dr Alison Birkinshaw OBE, President, Association of Colleges Angela Middleton, Chief Executive, MiddletonMurray Simon Hawthorn, Leadership Team, National Society of Apprentices
Scottish Affairs: Immigration and Scotland 9:45 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Alasdair Allan, MSP, Minister for International Development and Europe, Scottish Government Rachel Sunderland, Head of the Migration and Free Movement of People Unit, Scottish Government Craig Thomson, Migration Strategy Team Leader, Scottish Government
Treasury: Household finances: income, saving and debt 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Michelle Cracknell, Chief Executive, The Pensions Advisory Service Baroness Altmann, former Minister of State, Department for Work and Pensions Rt Hon. Sir Steve Webb, former Minister of State, Department for Work and Pensions
Public Administration and Constitutional Affairs: Sourcing public services: lessons to be learned from the collapse of Carillion 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Michael King, Local Government Ombudsman Nigel Kletz, Chair, National Advisory Group for Local Government Procurement David Simmonds, Conservative leader at the Local Government Association Kerry Hallard, President, Global Sourcing Association George McFarlane, Director of Sectors, Confederation of British Industry
International Development: Definition and administration of ODA 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Keith Davis, Director Terry Caulfield, Audit Manager, National Audit Office Professor Diana Mitlin, Managing Director, Global Development Institute Dr Emma Mawdsley, Fellow, Newnham College, University of Cambridge Dr Christian Dennys, Acting Head of the Joint Programme Hub, Conflict Stability and Security Fund Melinda Simmons, Director of Implementation, Cross Government Funds, National Security Secretariat
Defence: Modernising Defence Programme 11:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Larisa Brown, Defence and Security Editor, Daily Mail Alistair Bunkall, Defence and Security Correspondent, Sky News Deborah Haynes, Defence Editor, The Times
Welsh Affairs: Brexit: Agriculture, Trade and the repatriation of powers 2:15 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Nicholas Perdikis, Professor of International Business, Aberystwyth University
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Foreign Affairs: The work of the Minister of State for Africa 2:45 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Harriett Baldwin MP, Minister of State for Africa, Foreign and Commonwealth Office Donal Brown, Director East and Central Africa, Department for International Development Neil Wigan, Director, Africa, Foreign and Commonwealth Office
Home Affairs: Policing for the future 3:00 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Helen Beckett, Director, The International Centre: Researching Child Sexual Exploitation, Violence and Trafficking, University of Bedfordshire Cassandra Harrison, Director, Centre of Expertise on Child Sexual Abuse Elaine McConnell, CEO, The Lucy Faithfull Foundation Adam Pemberton, Corporate Director of Strategy & Performance, Barnardo’s Chief Constable Simon Bailey, Lead for Child Protection, National Police Chiefs’ Council (NPCC) Will Kerr, Director of Vulnerabilities, National Crime Agency (NCA) Chief Inspector Ronnie Egan, District Commander – Chelmsford and Maldon District Policing Area, Essex Police
Home Affairs: Hate crime and its violent consequences 3:00 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: William McCants, Global Policy Lead for Counterterrorism, YouTube, Google
Home Affairs: Policing for the future 3:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Helen Beckett, Director, The International Centre: Researching Child Sexual Exploitation, Violence and Trafficking, University of Bedfordshire Cassandra Harrison, Director, Centre of Expertise on Child Sexual Abuse Elaine McConnell, CEO, The Lucy Faithfull Foundation Adam Pemberton, Corporate Director of Strategy & Performance, Barnardo’s Chief Constable Simon Bailey, Lead for Child Protection, National Police Chiefs’ Council (NPCC) Will Kerr, Director of Vulnerabilities, National Crime Agency (NCA) Chief Inspector Ronnie Egan, District Commander – Chelmsford and Maldon District Policing Area, Essex Police

Lords: Select Committees

Science and Technology Committee (Lords): Life Sciences and the Industrial Strategy 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:05 AM) Professor Tony Young PhD, FRCS (Urol), National Clinical Director, Innovation NHS England
Political Polling and Digital Media Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
Natural Environment and Rural Communities Act 2006 Committee: Private Meeting 11:00 am; Room 1, Palace of Westminster
Artificial Intelligence Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Economic Affairs Committee: The economics of higher, further and technical education 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:35 PM) Rt Hon Anne Milton MP, Minister of State for Apprenticeships and Skills Mr Sam Gyimah MP, Minister of State for Universities, Science, Research and Innovation
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
European Union Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 3, Palace of Westminster

Lords: Grand Committee

  • Haulage Permits and Trailer Registration Bill [HL] - Committee stage (day 1) – Baroness Sugg Legislation; 3:30 pm
  • Estimated rising time; 6:30 pm