Previous business
Tuesday, 6 February 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Health and Social Care (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Northamptonshire County Council – Philip Hollobone Urgent question; 12:30 pm
  • Suffrage centenary – Amber Rudd Ministerial statement
  • Domestic Properties (Minimum Energy Performance) – David Amess Ten Minute Rule Motion
  • Space Industry Bill [Lords] - remaining stages Legislation
  • General debate on housing, planning and the greenbelt Backbench Business
  • Improving educational outcomes for children with autism – Maria Caulfield Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Assessing women’s economic freedom and promoting equal pay. – Baroness Donaghy Oral questions; 2:30 pm
  • Providing additional resources for teaching English to refugees – Lord Alton of Liverpool Oral questions
  • Reviewing the safety of pelvic mesh implants – Lord Hunt of Kings Heath Oral questions
  • Ensuring that children and young people are not being indoctrinated in schools – Lord Storey Oral questions
  • The implications for public service delivery in Northamptonshire – Lord Bourne of Aberystwyth Statement
  • Restoration and Renewal of the Palace of Westminster – Baroness Evans of Bowes Park Debate
  • Estimated rising time; 9:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • The importance of statutory personal, health and sexual education – Teresa Pearce Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Mis-selling under the Green Deal – Angela Crawley Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • UK's contribution to international disaster relief – Andrew Bowie Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Train services between Telford and Birmingham – Lucy Allan Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Future eligibility for free school meals and the pupil premium – Sharon Hodgson Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Second Delegated Legislation Committee: Draft Seafarers (Insolvency, Collective Redundancies and Information and Consultation Miscellaneous Amendments) Regulations 2018 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Financial Guidance and Claims Bill [Lords] - 3rd sitting 9:25 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Financial Guidance and Claims Bill [Lords] - 4th sitting 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Third Delegated Legislation Committee: Draft Legal Services Act 2007 (General Council of the Bar) (Modification of Functions) Order 2018 and the draft Legal Services Act 2007 (Appeals from Licensing Authority Decisions) (General Council of the Bar) Order 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Fourth Delegated Legislation Committee: Draft Policing and Crime Act 2017 (Consequential Amendments) Regulations 2018 2:30 pm; Room 10, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Business, Energy and Industrial Strategy: Carillion 9:15 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Zafar Khan, former Finance Director, Carillion Keith Cochrane, Chief Executive, Carillion Emma Mercer, Finance Director, Carillion Richard Howson, former Chief Executive, Carillion Phillip Green CBE, Chairman, Carillion Richard Adam, former Finance Director, Carillion Alison Horner, Chair of Remuneration Committee, Carillion
Work and Pensions: Carillion 9:30 am; Other
Witnesses: Keith Cochrane, Interim Chief Executive, Carillion Zafar Khan, former Finance Director, Carillion Emma Mercer, Finance Director, Carillion Richard Adam, former Finance Director, Carillion Philip Green CBE, Chairman, Carillion Alison Horner, Chair of Remuneration Committee, Carillion Richard Howson, former Chief Executive, Carillion
Science and Technology: Biometrics Strategy and Forensic Services 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Gillian Tully, Forensic Science Regulator Baroness Williams of Trafford, Minister for Countering Extremism, Home Office Christophe Prince, Director for Data and Identity, Home Office
Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal 9:45 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: John Springford, Deputy Director, Centre for European Reform Professor Clive Church, Emeritus Professor of European Studies, University of Kent Professor René Schwok, University of Geneva
Education: Alternative provision 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Matthew Dodd, Co-coordinator and Policy Advisor, Special Educational Consortium Cath Kitchen, Chair, National Association of Hospital and Home Teaching Jane Pickthall, Chair, National Association of Virtual School Heads Dr Val Gillies, Professor of Social Policy and Criminology, University of Westminster Kevin Kibble, CEO, The Nurture Group Network Drew Povey, Headteacher, Harrop Fold School
Treasury: Appointment of Elisabeth Stheeman to the Bank of England Financial Policy Committee 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Elisabeth Stheeman, appointed external member of the Financial Policy Committee
Environmental Audit: Green Finance 10:15 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Alice Garton, Company and Financial Project Leader, Client Earth Dr Ben Caldecott, Oxford Sustainable Finance Programme Russell Picot, Chair of the Trustee board of the HSBC Bank (UK) Pension Fund Polly Billington, Director, UK100 Emma Howard-Boyd, Chair of the Environment Agency Diandra Soobiah, Head of Responsible Investment, NEST Will Fox-Robinson, Director, UK Institutional Business & Head of LGPS, Natixis Investment Managers
Defence: The DExEU position paper: Foreign policy, defence and development: a future partnership paper 11:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Earl Howe, Minister of State for Defence Nick Gurr, Director of International Security Policy, Ministry of Defence
Petitions: Online abuse and the experience of disabled people 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Katie Price, petition creator Amy Price Anne Novis MBE, disability campaigner, Inclusion London Andie Gbedemah, Public Affairs Officer, Dimensions Amy Clarke, Digital Assistant, Mencap Rob Holland, Parliamentary Manager, Mencap
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Foreign Affairs: Global Britain 2:45 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Sir Simon Fraser GCMG
Home Affairs: Hate crime and its violent consequences 3:00 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Neil Chakraborti, Director of the Centre for Hate Studies, University of Leicester Sam Smethers, Chief Executive, The Fawcett Society Dr Loretta Trickett, Centre for the Study and Reduction of Hate Crimes, Bias and Prejudice, Nottingham Trent University Professor Mark Walters, Co-investigator of the Sussex Hate Crime Project, University of Sussex Dr Jelena Dzakula, Fellow and Professor Damian Tambini, Research Director, Department of Media and Communications, London School of Economics and Political Science Dr Martyn Frampton, Reader in Modern History at Queen Mary University of London and Co-Head of the Security and Extremism Unit at Policy Exchange Dr Martin Moore, Director of the Centre for the Study of Media, Communication and Power, King’s College London

Lords: Select Committees

Science and Technology Committee (Lords): Private Meeting 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
EU Justice Sub-Committee: Brexit: enforcement and dispute resolution 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:45 AM) Professor Catherine Barnard, Professor of European Law, Cambridge University Mr Hugh Mercer QC, Chair of the Bar Council Brexit Working Group, The Bar Council
Natural Environment and Rural Communities Act 2006 Committee: Private Meeting 11:00 am; Room 1, Palace of Westminster
Sub-Committee on Lords' Conduct: Private Meeting 11:30 am; Residence 1, Palace of Westminster
European Union Committee: Brexit: UK-Irish relations follow-up 3:00 pm; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:05 PM) Lt. Col. Rebekka Strässle, Chief of Staff, Swiss Border Guard Dr Christian Bock, Director General, Federal Customs Administration Mr Pål Hellesylt, Director for Customs and Trade Facilitation, Directorate of Norwegian Customs Mrs Hanne Solgaard Andersen, Head of Customs Procedures Department, Customs Region East - Norway
Communications Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Economic Affairs Committee: The economics of higher, further and technical education 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:35 PM) Mr Julian Gravatt, Assistant CEO, Association of Colleges Mr Richard Atkins CBE, Further Education Commissioner, Department for Education Mr Alun Francis, Principal and Chief Executive, Oldham College (at 4:35 PM) Ms Eileen Milner, Chief Executive and Accounting Officer, Education and Skills Funding Agency Ms Sue Husband, Director, National Apprenticeship Service Mr Peter Mucklow, Director, Intervention and Young People's Funding Group, Education and Skills Funding Agency
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster