Previous business
Wednesday, 13 December 2017

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Wales Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Short and holiday-let accommodation (notification of local authorities) – Karen Buck Ten Minute Rule Motion
  • European Union (Withdrawal) Bill - Committee stage (day 7) - Committee of the whole House – David Davis Legislation
  • UK ban on flights to Sharma El Sheikh – Jonathan Lord Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Non-Commonwealth member countries attending the 2018 Commonwealth Summit in London. – Lord Chidgey Oral questions; 3:00 pm
  • Progress towards establishing a single national standard for household recycling - Baroness Neville-Rolfe Oral questions
  • Number and percentage of students who will pay back their student loans in full – Lord Hunt of Kings Heath Oral questions
  • Plans for a new National Economic Crime Centre hosted in the National Crime Agency and safeguarding the independence of the Serious Fraud Office – Baroness Chakrabarti Oral questions
  • Data Protection Bill [HL] - Report stage (day 2) – Lord Ashton of Hyde Legislation
  • Transitional arrangements for state pension provision for women born in the 1950s – Baroness Scott of Needham Market Short debate
  • Estimated rising time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Parental rights of prisoners – Carolyn Harris Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Cliff erosion of the north coastline on the Isle of Sheppey – Gordon Henderson Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Work capability assessments – David Linden Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Male suicide – Gerard Killen Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Delivering quality in the built environment – Jo Churchill Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Third Delegated Legislation Committee: Draft Local Authorities (Mayoral Elections) (England and Wales) (Amendment) Regulations 2017 and the draft Combined Authorities (Mayoral Elections) (Amendment) Order 2017 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Fourth Delegated Legislation Committee: Draft Town and Country Planning (Fees for Applications, Deemed Applications, Requests and Site Visits) (England) (Amendment) Regulations 2017 2:30 pm; Room 11, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal 9:15 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Prof Alexander H. Türk, Professor of Law, King’s College London John Cassels, Partner, Competition, Regulatory and Trade Law, Fieldfisher LLP Dr Scott Steedman, Director of Standards, BSI and Vice President (policy) International Standards Organisation Katherine Bennett, Senior Vice President, Airbus UK Rod Ainsworth, Director of Regulatory and Legal Strategy, Food Standards Agency Angela Hepworth, Director of Corporate Policy and Regulation, EDF UK Dr Ian Hudson, Chief Executive, Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency
Environment, Food and Rural Affairs: Fisheries 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Euan Beaton, President, Macduff Shellfish (Scotland) Ltd Daniel Whittle, Managing Director, Whitby Seafoods Jimmy Buchan, Business Manager, Scottish Seafood Association Andrew Kuyk CBE, Director General UK Seafood Industry Alliance Mark Simmonds, Policy Manager, British Ports Association Martyn Boyers, Chief Executive, Grimsby Fish Dock Enterprises
Work and Pensions: Pension freedom and choice 9:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Rich Caddy, Shift Operations Manager, British Steel (Teesside) BSPS Facebook group co-ordinator David Neilly, Plant Process Operator, Tata Steel UK (Port Talbot) Stefan Zaitschenko, Former steelworker (Teesside) and BSPS Facebook group co-ordinator Henry Tapper, Director, Pension PlayPen and First Actuarial Clive Howells, Managing Director, Celtic Wealth Management Darren Reynolds, Director, Active Wealth (UK) Ltd Alasdair McDiarmid, Operations Director, Community trade union Allan Johnston, Trustee Chairman, British Steel Pension Scheme Derek Mulholland, Director of Pensions, British Steel Pension Scheme Megan Butler, Director of Supervision (Investment, Wholesale and Specialist), Financial Conduct Authority
Northern Ireland Affairs: Bombardier 9:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Sir Michael Arthur, President Boeing Europe and Managing Director UK and Ireland Steven Gillard, Head of Government Affairs, UK and Ireland Matthew Knowles, Communications Director, UK and Ireland
Justice: Work of the Serious Fraud Office 10:00 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: David Green CB QC, Director, Serious Fraud Office
Business, Energy and Industrial Strategy: Leaving the EU: implications for the processed food and drink industry 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Kate Nicholls, Chief Executive Officer, ALMR Ian Wright, Director General, Food and Drink Federation Andrew Kuyk, Director General, Provision Trade Federation Tim Martin, Chairman, JD Wetherspoon Ian Rayson, Corporate Affairs Director, Nestle Dan Mobley, Corporate Relations Director, Diageo
Women and Equalities: Older people and employment 10:15 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Yvonne Sonsino, Co-Chair, Fuller Working Lives Business Strategy Group Dr Brian Beach, Senior Research Fellow, International Longevity Centre UK Patrick Thomson, Senior Programme Manager and lead on fulfilling work, Centre for Ageing Better
International Trade: Implications of arrangements for Ireland - Northern Ireland border for wider UK Trade Policy 10:15 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Lorand Bartels, Reader in International Law and Fellow of Trinity Hall, University of Cambridge; Senior Counsel, Linklaters Dr Sylvia de Mars, Lecturer in Law, University of Newcastle
Digital, Culture, Media and Sport: Pre-Appointment hearing for Chair of Ofcom 10:15 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Lord Burns, Government’s preferred candidate for Chair of Ofcom
Treasury: Student Loans 2:15 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: The Rt Hon. the Lord Willetts Lord Browne of Madingley Rt Hon. John Denham Professor Janet Beer, President, Universities UK Amatey Doku, Vice President, Higher Education, National Union of Students Professor Mark E. Smith, Lancaster University
International Development: ICAI’s Annual Report and follow-up review 2016-17, and the Government’s Tailored Review of ICAI 2:15 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Alison Evans, Chief Commissioner Andrea Baron, Head of Secretariat, Independent Commission for Aid Impact Nick Dyer, Permanent Secretary Joy Hutcheon, Director General for Finance and Corporate Performance, Department for International Development
Public Accounts: Care Quality Commission 2:30 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Sir David Behan, Chief Executive, Care Quality Commission Sir Chris Wormald, Permanent Secretary Lee McDonough, Director General for Acute Care and Workforce, Department of Health
Human Rights: Freedom of Speech in Universities 3:15 pm; Other
Witnesses: Linda Bellos OBE Alexandra Tate, President, Reproductive and Sexual Health Society, King’s College Jane Fae Helen Belcher, Director, Trans Media Watch Peter Tatchell

Lords: Select Committees

Constitution Committee: European Union (Withdrawal) Bill 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 9:45 AM) Mr Steve Baker MP, Parliamentary Under Secretary of State, Department for Exiting the European Union Mr Robert Buckland MP, Solicitor General, Attorney General's Office Mr Robin Walker MP, Parliamentary Under Secretary of State, Department for Exiting the European Union Rt Hon. the Baroness Evans of Bowes Park, Leader of the House of Lords, House of Lords
EU Financial Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
EU Home Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3A, Palace of Westminster
Citizenship and Civic Engagement Committee: Citizenship and Civic Engagement 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) The Lord Bourne of Aberystwyth, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Communities and Local Government Ms Tracey Crouch MP, Minister for Sport and Civil Society, Department for Culture, Media and Sport Rt Hon Nick Gibb MP, Minister of State for School Standards and Minister for Equalities, Department for Education Rt Hon Brandon Lewis MP, Minister of State for Immigration, Home Office
International Relations Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
EU Energy and Environment Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
Artificial Intelligence Committee: Artificial Intelligence 2:00 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 2:05 PM) Dr Jérôme Pesenti, CEO, BenevolentAI
Finance Committee (Lords): Private Meeting 4:15 pm; Other