Previous business
Wednesday, 6 December 2017

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Scotland Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Sanctions (Human Rights Abuse and Corruption) – Ian Austin Ten Minute Rule Motion
  • European Union (Withdrawal) Bill - Committee stage (day 5) - Committee of the whole House – David Davis Legislation
  • Social homes for rent – Wera Hobhouse Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Government priorities concerning health policy in the Brexit negotiations – Baroness Quin Oral questions; 3:00 pm
  • Impact on freedom of speech of the definition of hate crime recently adopted by the Crown Prosecution Service – Lord Vinson Oral questions
  • Introducing mandatory electrical safety checks in the private rented sector – Baroness Kennedy of Cradley Oral questions
  • Restricting the sale of video games featuring domestic violence and child abuse – Lord Storey Oral questions
  • Telecommunications Infrastructure (Relief from Non-Domestic Rates) Bill - 3rd reading – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation
  • Sanctions and Anti-Money Laundering Bill [HL] - Committee stage (day 3) - Committee of the Whole House – Lord Ahmad of Wimbledon Legislation
  • Social Security (Restrictions on Amounts for Children and Qualifying Young Persons) (Amendment) Regulations (Northern Ireland) 2017 - motion to regret – Lord McAvoy Orders and regulations
  • Estimated rising time; 9:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Youth employment – Gillian Keegan Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Traffic congestion in south Middlesbrough – Simon Clarke Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Effect of Israeli demolitions on Palestinian communities – Stephen Kinnock Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Government financial support for victims of terror attacks – Neil Coyle Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Unduly lenient sentences – Mike Penning Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Fifth Delegated Legislation Committee: Draft Electronic Communications Code (Jurisdiction) Regulations 2017 and the draft Communications Act 2003 and the Digital Economy Act 2017 (Consequential Amendments to Primary Legislation) Regulations 2017 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Exiting the European Union: Department for Exiting the European Union Sectoral Analyses 9:15 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon David Davis MP, Secretary of State, Department for Exiting the European Union Philip Rycroft, Permanent Secretary, Department for Exiting the European Union
Northern Ireland Affairs: Bombardier 9:30 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Jonathan McAlpin, Chief Executive, East Belfast Enterprise Stephen Kelly, Chief Executive, Manufacturing NI Richard Hogg, Board Member, Manufacturing NI
Work and Pensions: PIP and ESA assessments 9:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Simon Freeman, Managing Director, Capita Personal Independence Payments Dr Ian Gargan, Chief Medical Officer, Capita Personal Independence Payments David Haley, Chief Executive, Atos Independent Assessment Services Dr Barrie McKillop, Clinical Director, Atos Independent Assessment Services Dr Paul Williams, Programme Director, Centre for Health and Disability Assessments (CHDA) MAXIMUS Leslie Wolfe, General Manager, Global Health, Centre for Health and Disability Assessments (CHDA) MAXIMUS
Communities and Local Government: Brexit and local government 9:45 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Amelia Hadfield, Director, Centre for European Studies, Canterbury Christ Church University Professor Laurence Ferry, Durham University Rob Whiteman, Chief Executive, Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Professor Tony Travers, Director, Institute of Public Affairs, London School of Economics Councillor Kevin Bentley, Brexit Task and Finish Group, Local Government Association Jessie Hamshar, Service Director (Strategy and Engagement), Cornwall Council Helen Dickinson, Assistant Chief Executive, Newcastle City Council
International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact: ICAI's reviews on: (1) Global Challenges Research Fund, (2) The cross-government Prosperity Fund 9:50 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Alison Evans, Lead Commissioner on Prosperity Fund review Tina Fahm, Lead Commissioner, Global Challenges Research Fund review Catherine Cameron, Team Leader on both reviews, Independent Commission for Aid Impact Robert Chatterton Dickson, Director, Secretariat, Programmes, Implementation, Network and Enablers (SPINE), National Security Secretariat, Cabinet Office Julius Court, Head, Prosperity Fund Management Office Dr Sharon Ellis, Director of International Science and Innovation, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
International Trade: Continuing application of EU trade agreements 10:00 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Andreas Dür, Professor of International Politics, University of Salzburg Hosuk Lee-Makiyama, Director, European Centre for International Political Economy, Brussels Dr Peg Murray-Evans, Lecturer in politics, University of York Dr Clair Gammage, Lecturer in law, University of Bristol
Women and Equalities: Women's experiences of everyday sexism and sexual harassment 10:15 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Clare McGlynn, Durham University Michael Conroy, A Call to Men UK Scarlet Harris, Senior Strategy and Development Officer, TUC ACC Mark Hamilton, National Policing Lead on Hate Crime, National Police Chiefs' Council
Treasury: Budget Autumn 2017 2:00 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon. Philip Hammond MP, Chancellor of the Exchequer Clare Lombardelli, Director, Strategy, Planning and Budget, HM Treasury
Public Accounts: Thameslink Programme 2:30 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Bernadette Kelly, Permanent Secretary Matthew Lodge, Senior Responsible Owner, Thameslink Programme, Department for Transport Mark Carne, Chief Executive Simon Blanchflower, Senior Responsible Owner, Thameslink Programme, Network Rail
Digital, Culture, Media and Sport: Sport Governance 2:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Peter Eriksson, former Director and Head Coach, UK Athletics Paralympic Performance (2009-13) (via Video-Link) Michael Cavendish, Deputy Performance Director, UK Athletics
Environment, Food and Rural Affairs: Brexit: Trade in food 2:45 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Tim Martin, Chairman, J D Wetherspoon Sue Davies, Strategic Policy Adviser, Which? Kath Dalmeny, Chief Executive, Sustain David Thomson, CEO FDF Scotland, Food and Drink Federation Andrew Opie, Director of Food and Sustainability, British Retail Consortium
Human Rights: Freedom of Speech in Universities 4:15 pm; Other
Witnesses: Gary Attle, Partner, Mills and Reeve LLP Paul Bowen QC, Brick Court Chambers Helen Mountfield QC, Matrix Chambers Aileen McColgan, Matrix Chambers

Lords: Select Committees

Constitution Committee: European Union (Withdrawal) Bill 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Professor Gordon Anthony, Queen's University Belfast
EU Energy and Environment Sub-Committee: Private Meeting 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
International Relations Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
EU Home Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3A, Palace of Westminster
Delegated Powers and Regulatory Reform Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2A, Palace of Westminster
House of Lords Commission: Private Meeting 10:30 am; The Lord Speaker's Office, Palace of Westminster
Citizenship and Civic Engagement Committee: Citizenship and Civic Engagement 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Chief Rabbi Ephraim Mirvis His Eminence Cardinal Vincent Nichols (at 11:30 AM) Dr Maria Sobolewska, University of Manchester Dr Leah Bassel, Leicester University Mr Matthew Ryder, Deputy Mayor for Social Integration, Social Mobility and Community Engagement, Greater London Authority

Lords: Grand Committee

  • Small Business Commissioner (Scope and Scheme) Regulations 2017 – Lord Henley Orders and regulations; 3:45 pm
  • Unified Patent Court (Immunities and Privileges) Order 2017 – Lord Henley Orders and regulations
  • Designs (International Registration of Industrial Designs) Order 2017 – Lord Henley Orders and regulations
  • Pharmacy (Preparation and Dispensing Errors—Registered Pharmacies) Order 2018 – Baroness Chisholm of Owlpen Orders and regulations
  • Town and Country Planning (Fees for Applications, Deemed Applications, Requests and Site Visits) (England) (Amendment) Regulations 2017 – Lord Bourne of Aberystwyth Orders and regulations
  • Combined Authorities (Mayoral Elections) (Amendment) Order 2017; Local Authorities (Mayoral Elections) (England and Wales) (Amendment) Regulations 2017 – Lord Young of Cookham Orders and regulations
  • Communications Act 2003 and the Digital Economy Act 2017 (Consequential Amendments to Primary Legislation) Regulations 2017; Electronic Communications Code (Jurisdiction) Regulations 2017 – Lord Ashton of Hyde Orders and regulations
  • Criminal Justice (European Investigation Order) Regulations 2017 – take note motion – Lord Rosser Orders and regulations
  • Estimated rising time; 6:45 pm