Upcoming business
Tuesday, 28 November 2017

Commons: Main Chamber

  • Chancellor of the Exchequer (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Child Maintenance (Assessment of Parents' Income) – Heidi Allen Ten Minute Rule Motion
  • Conclusion of the Budget Debate Debate

Lords: Main Chamber

  • Improving initial teacher education in order to ensure a high standard of teaching of art, craft and design subjects – the Earl of Clancarty Oral questions; 2:30 pm
  • Addressing the concerns of the Care Quality Commission in its review of the particular difficulties faced by children and vulnerable young people in accessing mental health care – Baroness Wheeler Oral questions
  • Improving air quality in Britain – Lord Dubs Oral questions
  • Space Industry Bill [HL] - 3rd reading – Lord Callanan Legislation
  • Telecommunications Infrastructure (Relief from Non-Domestic Rates) Bill - Report stage – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation
  • Improving mental health services for people from black and ethnic minority communities – Lord Boateng Short debate
  • Future of the Royal Marines – Lord Burnett Short debate

Commons: Westminster Hall

  • Dr Elsie Inglis and the contribution of women to World War One – Ian Murray Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Voter registration in Nottingham North constituency – Alex Norris Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Rohingya crisis - Dr Roberta Blackman-Woods Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Charitable fundraising websites and their associated charges – Mary Robinson Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Future of the rural economy in Wales – Ben Lake Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Smart Meters Bill - 5th sitting 9:25 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Smart Meters Bill - 6th sitting 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Second Delegated Legislation Committee: Draft Selection of the President of Welsh Tribunals Regulations 2017 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Third Delegated Legislation Committee: Draft Scotland Act 2016 (Onshore Petroleum) (Consequential Amendments) Regulations 2017 2:30 pm; Room 11, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Treasury: Budget Autumn 2017 9:15 am; Other
Witnesses: David Orr, Chief Executive, National Housing Federation Lord Porter of Spalding, CBE, Chairman, Local Government Association Brian Berry, Chief Executive, Federation of Master Builders
Science and Technology: Genomics and genome editing in the NHS 10:00 am; Other
Witnesses: Dr Hilary Burton, Consultant in Public Health, PHG Foundation Professor Sian Ellard, Clinical Programme Director, South West NHS Genomic Medicine Centre Fiona Murphy, Director, National Services Division, NHS National Services Scotland, Member of the Scottish Genomes Partnership Lord O’Shaughnessy, Parliamentary Under-Secretary of State, Department of Health Professor Dame Sally Davies, Chief Medical Officer for England, NHS Professor Patrick Chinnery, Professor of Neurology, Cambridge University
Business, Energy and Industrial Strategy: Clean Growth Strategy 10:00 am; Other
Witnesses: Claire Perry MP, Minister of State for Climate Change and Industry, Department for Business, Energy & Industrial Strategy
Education: Integrity of public examinations 10:00 am; Other
Witnesses: Barnaby Lenon, Chair, Independent Schools Council Simon Henderson, Head, Eton Michael O'Sullivan, Chief Executive, Cambridge Assessment International Education Michael Turner, Director General, Joint Council for Qualifications Professor Jo-Anne Baird, Pearson Professor of Educational Assessment, Oxford University Ofqual
Public Administration and Constitutional Affairs: Devolution and Exiting the EU 10:00 am; Other
Witnesses: Michael Carpenter, Former Speakers Council Professor Nicola McEwan, Professor of Politics, University of Edinburgh
Environmental Audit: F-gases 10:15 am; Other
Witnesses: Lord Deben, Chair of Committee on Climate Change
Defence: Locally Employed Civilians 11:00 am; Other
Witnesses: Tom Tugendhat MP Dr Sara de Jong, Open University Baroness Coussins, Member, Locally Employed Civilians Assurance Committee Marshal of the Royal Air Force Lord Stirrup KG GCB AFC, Member, Locally Employed Civilians Assurance Committee
Business, Energy and Industrial Strategy: Outcomes of Bonn COP23 11:00 am; Other
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Other
Witnesses: Members of Parliament
Foreign Affairs: The future of Britain’s diplomatic relationship with Europe 2:45 pm; Other
Witnesses: Rt Hon Sir Alan Duncan KCMG MP, Minister of State for Europe and the Americas, Foreign and Commonwealth Office
Defence: The effects of BAE restructuring on UK Defence 3:00 pm; Other
Witnesses: Chris Boardman, MD of UK Military Air and Information Bob Keen, Head of Government Relations, BAE Systems Garry Graham, Deputy Secretary General, Prospect Steve Turner, Assistant General Secretary, Unite the Union Jarrod Rex, BAE Brough, Unite the Union Roland Entwistle, BAE Warton and Samlesbury, Unite the Union

Lords: Select Committees

Science and Technology Committee (Lords): Life Sciences and the Industrial Strategy 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:10 AM) Dr Michael Hopkins, Senior Lecturer, Science Policy Research Unit, Sussex University Professor Andy Westwood, Professor of Government Practice and Vice Dean of Humanities, Manchester University, Industrial Strategy Commission (at 11:00 AM) Mr Erik Nordkamp, Chair, American Pharmaceutical Group, Pfizer Mr Mark Hicken, Vice Chair, American Pharmaceutical Group, Janssen Ms Louise Houson, UK Managing Director, MSD
Political Polling and Digital Media Committee: Political Polling and Digital Media 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Professor Farida Vis, Professor of Digital Media, Manchester Metropolitan University Mr James Williams, Doctoral Candidate, Oxford Internet Institute
Natural Environment and Rural Communities Act 2006 Committee: Natural Environment and Rural Communities Act 2006 11:00 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:05 AM) Mr Merrick Denton-Thompson OBE, President, Landscape Institute Ms Rebecca Hughes, Policy & Influencing Officer, Landscape Institute (at 12:05 PM) Mr David Baldock, Senior Fellow, Institute for European Environmental Policy Mr Martin Nesbit, Head, Climate and Governance Programme, Institute for European Environmental Policy
EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 11:00 am; Room 3, Palace of Westminster
Communications Committee: The advertising industry 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Mr Phil Smith, Director General, Incorporated Society of British Advertisers Ms Katharine Newby Grant, Associate Director, Media - Northern Europe, Procter and Gamble (at 4:30 PM) Mr Matt Rogerson, Head of Public Policy, Guardian Media Group Mr Henry Faure Walker, Board Member, News Media Association
Artificial Intelligence Committee: Artificial Intelligence 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Economic Affairs Committee: The economics of higher, further and technical education 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:35 PM) Dr Professor Julia Buckingham, Vice-Chancellor and President, Brunel University Professor Sir Keith Burnett, Vice Chancellor, Sheffield University (at 4:35 PM) Professor Graham Virgo QC, Pro-Vice-Chancellor for Education, Cambridge University Professor James Stirling CBE FRS, Provost, Imperial College London
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster