Upcoming business
Wednesday, 22 November 2017

Commons: Main Chamber

  • Cabinet Office and Chancellor of the Duchy of Lancaster (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Budget Statement – Philip Hammond Financial Statement
  • Future of guards on Merseyrail trains – Dan Carden Adjournment debate

Lords: Main Chamber

  • Planning and procurement for delay-free border crossings between the UK and EU immediately following the UK’s withdrawal from the EU – Lord Berkeley Oral questions; 3:00 pm
  • Concerns raised in the Social Mobility Commission’s 'State of the Nation' report – Lord Lennie Oral questions
  • Level of services for the collection of recycled materials and other refuse from domestic properties – Lord Greaves Oral questions
  • Data Protection Bill [HL] - Committee stage (day 6) - Committee of the Whole House – Lord Ashton of Hyde Legislation
  • Improving the standard of wound care in the NHS – Lord Hunt of Kings Heath Short debate

Commons: Westminster Hall

  • Roll-out of broadband to rural communities in Scotland – John Lamont Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Future of Durham Tees Valley airport – Phil Wilson Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Human and financial costs of drug addiction – Craig Mackinlay Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Potential effect of hydraulic fracturing in North East Derbyshire constituency – Lee Rowley Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Public country-by-country reporting – Nigel Mills Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: Select Committees

Northern Ireland Affairs: Bombardier 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Susan Fitzgerald, Regional Secretary, Unite the Union Jimmy Kelly, Regional Secretary, Unite the Union George Burnside, Senior Lay Representative, Unite the Union Noel Gibson, Senior Lay Representative, Unite the Union
Business, Energy and Industrial Strategy: Clean Growth Strategy 9:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Baroness Brown of Cambridge, Chair of the Adaptation Sub-committee, Committee on Climate Change Jeff Douglas, Strategy Manager for Smart Systems and Heat, Energy Systems Catapult Nick Molho, Executive Director, Aldersgate Group Laurence Slade, CEO, Energy UK
Work and Pensions: PIP and ESA assessments 9:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Yolanda Barker, PIP applicant Amanda Browning, PIP and ESA applicant Denise Martin, PIP and ESA applicant Natalie McMinn, PIP and ESA applicant Thomas O'Dell, PIP and ESA applicant David Bryceland, Welfare Advisor, Oxfordshire Mind Gary Edwards, Welfare Advisor, Southampton Advice and Representation Centre Kayleigh Nor-Val, Welfare Advisor, Citizens Advice Martin Richards, Welfare Advisor, Involve Northwest
International Trade: UK-US trade relations 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Nick von Westenholz, Director of EU Exit and International Trade, National Farmers' Union Peter Stevenson, Chief Policy Advisor, Compassion in World Farming Gary Campkin, Director of Policy & Strategy, TheCityUK
International Development: DFID's work on Bangladesh, Burma and the Rohingya crisis 10:00 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Mr Khondker M Talha, Deputy High Commissioner of the People’s Republic of Bangladesh to the United Kingdom Rt Hon Alistair Burt MP, Minister of State for International Development and Minister of State for the Middle East at the Foreign & Commonwealth Office Richard Montgomery, Director of Asia, Caribbean and Overseas Territories Division, Department for International Development Patrick Moody, Additional Director, Asia Pacific Directorate, Foreign and Commonwealth Office
Women and Equalities: Fathers and the workplace 10:15 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Margot James MP, Parliamentary Under Secretary of State, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Mark Holmes, Deputy Director, Labour Market, Individual Rights, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
Business, Energy and Industrial Strategy: Outcomes of Bonn COP23 10:30 am; Room 16, Palace of Westminster

Lords: Select Committees

EU Energy and Environment Sub-Committee: Impact of Brexit on UK's trade in waste 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Mr Steve Lee, Chartered Institution of Wastes Management Mr Jacob Hayler, Executive Director, Environmental Services Association Mr Lee Marshall, LARAC Mr Ray Georgeson, Chief Executive, Resource Association Mr Mike Brown, Managing Director , Eunomia Research and Consulting Mr Dustin Benton, Policy Director , Green Alliance Mr Unico van Kooten, European Secretary, Dutch Waste Association Ms Hilary Stone, Member, UKELA Waste Working Party, UKELA Mr Joshua Burke, Research Fellow, Policy Exchange
EU Home Affairs Sub-Committee: Brexatom: The health implications of leaving Euratom 10:15 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Professor Michael Rees, Co-Chair of the Medical Academic Staff Committee, British Medical Association Dr John Buscombe, President-elect, British Nuclear Medicine Society Dr Jeanette Dickson, Vice President, Faculty of Clinical Oncology, Royal College of Radiologists
Citizenship and Civic Engagement Committee: Citizenship and Civic Engagement 10:30 am; Room 3A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Ms Fiona Wilson, Head of Research and Economics, USDAW Ms Katerina Rudiger, CIPD (at 11:30 AM) Rt Rev Richard Atkinson, Inter Faith Network (at 12:00 PM) Lord Phillips of Sudbury