Previous business
Tuesday, 7 November 2017

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Business, Energy and Industrial Strategy (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Impact assessments – Matthew Pennycook Urgent question; 12:30 pm
  • The Secretary of State's meetings in Israel – Kate Osamor Urgent question
  • Humanitarian situation in Yemen – Stephen Twigg Urgent question
  • Counter-Daesh update – Boris Johnson Ministerial statement
  • Leasehold Reform – Justin Madders Ten Minute Rule Motion
  • Debate on a motion on temporary accommodation – Siobhain McDonagh Backbench Business
  • General Debate on matters to be raised before the forthcoming adjournment – Ian Mearns Backbench Business
  • Isle of Man taxation rules and tax avoidance and evasion – Margaret Hodge Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Eliminating Japanese knotweed – Baroness Sharples Oral questions; 11:00 am
  • Digital resilience programmes and young people – Lord Cotter Oral questions
  • Symptoms of neurotoxicity caused by prescribed prophylactic drugs – the Countess of Mar Oral questions
  • Industrial Strategy Commission report and productivity – Baroness Wheatcroft Oral questions
  • Draft Greater Manchester Combined Authority (Public Health Functions) Order 2017 – motion to approve – Lord O'Shaughnessy Orders and regulations
  • Draft Regulation of Social Housing (Influence of Local Authorities) (England) Regulations 2017 – motion to approve – Lord Bourne of Aberystwyth Orders and regulations
  • Draft Regulation of Social Housing (Influence of Local Authorities) (England) Regulations 2017 – motion to regret – Lord Kennedy of Southwark Orders and regulations
  • Draft Charitable Incorporated Organisations (Consequential Amendments) Order 2017 – motion to approve – Lord Ashton of Hyde Orders and regulations
  • Draft International Headquarters and Defence Organisations (Designation and Privileges) Order 2017 – motion to approve – Earl Howe Orders and regulations
  • Draft Risk Transformation Regulations 2017 – motion to approve – Lord Young of Cookham Orders and regulations
  • The Draft Banking Act 2009 (Service Providers to Payment Systems) Order 2017 – motion to approve – Lord Young of Cookham Orders and regulations
  • Draft Scottish Banknote (Designation of Authorised Bank) Regulations 2017 – motion to approve – Lord Young of Cookham Orders and regulations
  • Impact assessments – Lord Callanan Statement
  • Report from the Communications Committee 'Growing up with the internet' – Lord Best Debate
  • Counter Daesh Update – Earl Howe Statement
  • Meetings in Israel in August – Lord Bates Statement
  • Humanitarian situation in Yemen – Lord Bates Oral questions
  • Estimated rising time; 6:15 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Funding for community policing – Edward Davey Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Devolution of the Wales and Borders franchise – Jonathan Edwards Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Ukrainian Holodomor – Pauline Latham Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Property management company fees – Kelly Tolhurst Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Public order legislation relating to family planning clinics – Rupa Huq Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: Select Committees

Public Administration and Constitutional Affairs: Civil Service effectiveness 10:00 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Catherine Baxendale, Independent HR Consultant Sir Amyas Morse KCB, Comptroller and Auditor General, National Audit Office
Education: Fostering 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Rachel Musekiwa, young person with experience of care Connor Richardson, young person with experience of care Luke Rodgers, young person with experience of care Robert Goodwill MP, Minister for Children and Families, Department for Education Katy Willison, Director of Children’s Social Care, Practice and Workforce, Department for Education
Justice: Young adults in the criminal justice system 10:00 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Phillip Lee MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Ministry of Justice Clare Toogood, Director of Youth Justice Policy, Ministry of Justice Michael Spurr, Chief Executive Officer, HM Prison and Probation Service
Treasury: The work of the National Infrastructure Commission 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: The Rt Hon. the Lord Adonis, Chair, National Infrastructure Commission Sir John Armitt, Deputy Chair, National Infrastructure Commission Phil Graham, Chief Executive, National Infrastructure Commission
Digital, Culture, Media and Sport: BBC Annual Report and Accounts 2016-17 10:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Tony Hall, Director General, BBC Sir David Clementi, Chairman, BBC Anne Bulford, Deputy Director General, BBC
Science and Technology: Science budget and Industrial Strategy 11:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Rebecca Endean, Strategy Director, UK Research and Innovation Professor Richard Jones, Professor of Physics, University of Sheffield Professor Paul Boyle, Chair, Research Policy Network, Universities UK Alun Evans, Chief Executive, British Academy Dr Ruth McKernan, Chief Executive, Innovate UK Dr David Connell, Senior Research Fellow, Centre for Business Research, University of Cambridge Tom Thackray, Director for Innovation, CBI Tom Morrison-Bell, Head of Public Affairs, techUK
Health: Nursing workforce 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Sir Robert Francis QC, Chair, Mid Staffordshire NHS Foundation Trust Public Inquiry, Non Executive Director, Care Quality Commission, and Honorary President, Patients' Association Janet Davies, Chief Executive and General Secretary, Royal College of Nursing Sharon Allen, CEO, Skills for Care Daniel Mortimer, Chief Executive, NHS Employers Jane Beach, Lead Professional Officer for Regulation, Unite in Health
Foreign Affairs: The future of Britain’s diplomatic relationship with Europe 3:45 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Laura Chappell, University of Surrey Dr Margriet Drent, Clingindael Institute, The Hague Dr Charlotte Galpin, University of Birmingham
Home Affairs: Policing for the future 4:00 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Cressida Dick, Commissioner, Metropolitan Police

Lords: Select Committees

Science and Technology Committee (Lords): Life Sciences and the Industrial Strategy 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:10 AM) Dr Ruth McKernan CBE, Chief Executive Officer, Innovate UK Mr Chris Molloy, Chief Executive Officer, Medicines Discovery Catapult Mr Keith Thompson, Chief Executive Officer, Cell and Gene Therapy Catapult Mr Graham Hillier, Strategy and Futures Director, Centre for Process Innovation, High Value Manufacturing Catapult (at 11:10 AM) Mr Ian Dodge, National Director for Strategy and Innovation, NHS England Professor Keith McNeil, Chief Clinical Information Officer, Health and Social Care, NHS England Professor Mike Hannay, Managing Director, East Midlands Academic Health Science Network (AHSN), NHS England
EU Financial Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:00 am; Room 4, Palace of Westminster
Political Polling and Digital Media Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
Natural Environment and Rural Communities Act 2006 Committee: Natural Environment and Rural Communities Act 2006 11:00 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:05 AM) Dr Hugh Ellis, Head of Policy, Town and Country Planning Association Mr Trevor Cherrett, TCPA Policy Council Member, Town and Country Planning Association (at 12:05 PM) Cllr Ian Stewart, County Councils Network Spokesman for Environment and Communities Mr Daryl Phillips, Joint Chief Executive of Hart District Council and the District Councils' Network Chief Executive Planning Lead
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Private Meeting 3:00 pm; Room 3A, Palace of Westminster
Artificial Intelligence Committee: Artificial Intelligence 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Mr James Luke, Chief Technology Officer for the Public Sector, IBM Mr Andrew de Rozairo, Vice President, Customer Innovation and Enterprise Platform, SAP Ms Kriti Sharma, Vice President of Artificial Intelligence and Bots, Sage (at 4:30 PM) Mr Colin Griffiths, Policy Manager, Citizens Advice Mr Will Hayter, Policy Director, Competition and Markets Authority
Economic Affairs Committee: The economics of higher, further and technical education 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:35 PM) Professor Madeleine Atkins, Chief Executive, Higher Education Funding Council for England Dr Philippa Lloyd, Director General of Higher and Further Education, Department for Education Ms Nicola Dandridge, Chief Executive Officer , Office for Students (at 4:35 PM) Mr James Bowler, Director General, Public Spending, HM Treasury Mr Charles Roxburgh, Second Permanent Secretary , HM Treasury
European Union Committee: Brexit: deal or no deal 4:00 pm; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 4:05 PM) Mr John Foster, Director of Campaigns, CBI Mr Owen Tudor, Head of European Union and International Relations, TUC