Previous business
Tuesday, 31 October 2017

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Justice (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Review of gaming machines and social responsibility measures – Tom Watson Urgent question
  • Finance Bill - Report stage – Mel Stride Legislation
  • Finance Bill - 3rd reading – Mel Stride Legislation
  • Awareness of Pompe disease - Nick Thomas-Symonds Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Review of probation contracts – Lord Ramsbotham Oral questions; 2:30 pm
  • Legislation to require letting agents to join a registration scheme – Baroness Hayter of Kentish Town Oral questions
  • Removing Hamas from the list of terrorist organisations, in the light of the reconciliation agreement with Fatah and reports of its willingness to hold new elections and to recognise the international frontiers of Israel – Lord Hylton Oral questions
  • Whether the UK will remain a member of the European Investment Bank in the light of loans worth €3.5 billion from the UK to the EIB – Lord Balfe Oral questions
  • Air Travel Organisers' Licensing Bill - 3rd reading – Lord Callanan Legislation
  • Review of Gaming Machines – Lord Ashton of Hyde Statement
  • Financial Guidance and Claims Bill [HL] - Report stage (day 2) – Baroness Buscombe Legislation
  • Measures to improve the reliability of railway services. – Baroness Randerson Short debate
  • Estimated rising time; 10:00 pm
  • Financial Guidance and Claims Bill [HL] - Report stage (day 2) – Baroness Buscombe Legislation

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Child oral health (nominated by the Backbench Business Committee) – Steve McCabe Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Future of the Scottish whisky industry – Alistair Carmichael Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Taxation of the beer and pubs sector – Mike Wood Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Proposed closure of South Woodford post office – Iain Duncan Smith Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Education funding in Wirral – Angela Eagle Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Nuclear Safeguards Bill - 1st sitting 9:25 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Public Bill Committee: Automated and Electric Vehicles Bill - 1st sitting 9:25 am; Room 16, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Nuclear Safeguards Bill - 2nd sitting 2:00 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Public Bill Committee: Automated and Electric Vehicles Bill - 2nd sitting 2:00 pm; Room 16, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Scottish Affairs: Sustainable employment in Scotland 9:45 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Bryan Simpson, Organiser, Better than Zero Steven Dillon, Regional Coordinating Officer, Unite Colin Borland, Head of Devolved Nations, Federation of Small Businesses Fraser Grieve, Regional Director, Highlands and Islands, Scottish Council for Development and Industry
Public Administration and Constitutional Affairs: Devolution and Exiting the EU 9:45 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Richard Rawlings, Professor of Public Law, University College London Professor Alan Page, Professor of Public Law, University of Dundee
Business, Energy and Industrial Strategy: The safety of electrical goods in the UK and the UK's product safety and product recall regimes 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Charlie Pugsley, National Fire Chiefs Council Pete Moorey, Head of Campaigns, Which? Martyn Allen, Technical Director, Electrical Safety First Sian Lewis, Association Executive, Association of Manufacturers of Domestic Appliances Leon Livermore, Chief Executive, Chartered Standards Institute Ian Moverley, Communications Director, Whirlpool UK Appliances
Education: Accountability hearings 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Amanda Spielman, Her Majesty’s Chief Inspector, Ofsted Julius Weinberg, Chair, Ofsted
International Development: The UK's response to Hurricane Irma 10:05 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Hon Dr D. Orlando Smith OBE, Premier of the British Virgin Islands Blondel Cluff, Representative to the UK and EU, Government of Anguilla Tracy Knight, UK Representative, Turks and Caicos Islands Government Deborah Haynes, Defence Editor, The Times Catherine Philp, Diplomatic Correspondent, The Times Rt Hon Lord Bates, Minister of State for International Development Air Vice Marshal Edward Stringer, Assistant Chief of the Defence Staff (Operations), Ministry of Defence Richard Montgomery, Director, Asia, Caribbean and Overseas Territories Division, Department for International Development Christina Scott, Director, Hurricane Recovery Unit, Foreign and Commonwealth Office
Treasury: The work of the Financial Conduct Authority 10:15 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Andrew Bailey, Chief Executive, Financial Conduct Authority John Griffith-Jones, Chairman, Financial Conduct Authority
Environmental Audit: Packaging 10:20 am; Room 19, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Thérèse Coffey MP, Parliamentary Under Secretary of State, Department for Environment, Food and Rural Affairs
Digital, Culture, Media and Sport: Sport Governance 10:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Baroness Grey-Thompson Michael Breen, father of Olivia Breen, Paralympian Tim Hollingsworth OBE, Chief Executive, British Paralympic Association
Defence: The indispensable ally? US, NATO and UK Defence relations 11:30 am; Room 21, Palace of Westminster
Witnesses: Sir Adam Thomson KCMG, Director of the European Leadership Network Elisabeth Braw, Atlantic Council
Health: One-off session with the Secretary of State 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Jeremy Hunt MP, Secretary of State for Health
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Home Affairs: Immigration policy: principles for building consensus 2:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Sunder Katwala, Director, British Future Jill Rutter, Director of Strategy and Relationships, British Future Dr Alan Renwick, Deputy Director, Constitution Unit, University College London Robert Ford, Professor of Political Science, University of Manchester
Foreign Affairs: The future of Britain’s diplomatic relationship with Europe 2:45 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Lord Ricketts GCMG GCVO Lord Hague of Richmond

Lords: Select Committees

Science and Technology Committee (Lords): Committee Visit 10:00 am; Other
EU Justice Sub-Committee: Brexit: citizens' rights 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:45 AM) Dr Kirsty Hughes, Lecturer in Public Law, Fellow and Director of Studies, Clare College, Cambridge University Professor Stijn Smismans, Professor of Law, School of Law and Politics and Director of the Centre for European Law and Governance, Cardiff University, the3million Ms Jane Golding, Chair, British in Europe Dr Dimitrios Giannoulopoulos, College Associate Dean and Senior Lecturer in Law, Brunel University London, Director, Britain in Europe
Political Polling and Digital Media Committee: Political Polling and Digital Media 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Mr Matt Tee, Chief Executive, Independent Press Standards Organisation (at 11:45 AM) Mr Jonathan Levy, Director of Newsgathering and Operations, Sky Professor Michael Thrasher, Co-Director of the Elections Centre and adviser to Sky, Election Centre
Natural Environment and Rural Communities Act 2006 Committee: Natural Environment and Rural Communities Act 2006 11:00 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:05 AM) Mr Chris Corrigan, Director, RSPB England Mr Stephen Trotter, Director, England, The Wildlife Trusts (at 12:05 PM) Dr Jo Judge, Chief Executive, National Biodiversity Network Dr Stephanie Wray, President, Chartered Institute of Ecology and Environmental Management
European Union Committee: Scrutiny of Brexit negotiations 2:00 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 2:05 PM) The Rt Hon. Lord Darling of Roulanish, Former Chancellor of the Exchequer (at 4:05 PM) Rt Hon David Davis MP, Secretary of State, Department for Exiting the European Union
Communications Committee: The advertising industry 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 4:30 PM) Mr Robert Stone, Group Head of Talent, McCann Worldgroup Mr Rahul Batra, Managing Partner, Hudson McKenzie Mr Alex Lubar, Chief Executive Officer, McCann London
Artificial Intelligence Committee: Artificial Intelligence 3:15 pm; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Dr Mercedes Bunz, Senior Lecturer, University of Westminster Dr Sandra Wachter, Postdoctoral Researcher, Oxford Internet Institute Ms Elizabeth Denham, UK Information Commissioner, Information Commissioners Office (at 4:30 PM) Ms Frederike Kaltheuner, Policy Officer, Privacy International Mr Olivier Thereaux, Head of Technology, The Open Data Institute Mr Javier Ruiz Diaz, Policy Director, The Open Rights Group
Economic Affairs Committee: The economics of higher, further and technical education 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:35 PM) Dr Simon Marginson, Director of the Centre for Higher Education, University College London Professor Anton Muscatelli, Vice-Chancellor Glasgow University; Chair of the Russell Group, Glasgow University, Russell Group Professor Edward Byrne, President and Principal, King's College London, King's College London
Liaison Committee (Lords): Private Meeting 4:00 pm; Room 2A, Palace of Westminster