Previous business
Tuesday, 24 October 2017

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Treasury (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • The liberation of Raqqa – John Woodcock Urgent question; 12:30 pm
  • Government response to the decision of the House on pausing the roll-out of universal credit full service Emergency Debate
  • Smart Meters Bill - 2nd reading – Greg Clark Legislation
  • Preparedness to leave the EU with no agreement – Charlie Elphicke Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Baroness Fairhead Introduction(s); 2:30 pm
  • Current penalties and custodial sentences for animal welfare offences in England – Lord Allen of Kensington Oral questions
  • Reducing the number of MPs to 600 – Lord Rennard Oral questions
  • Discussions with the devolved administrations regarding Brexit – Lord Foulkes of Cumnock Oral questions
  • The liberation of Raqqa and the future of the counter-Daesh campaign – Lord Ahmad of Wimbledon Statement
  • Financial Guidance and Claims Bill [HL] - Report stage (day 1) – Baroness Buscombe Legislation
  • Misuse of Drugs Act 1971 (Amendment) (No. 2) Order 2017 - motion to approve – Baroness Williams of Trafford Orders and regulations
  • Estimated rising time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • UK relations with Taiwan (nominated by the Backbench Business Committee) – Bob Blackman Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Illegal Gypsy and Traveller encampments in Bedfordshire – Nadine Dorries Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Improving rail links in South West England – Luke Pollard Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Local authority funeral charges – Siobhain McDonagh Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • English language teaching for refugees – Caroline Spelman Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Finance Bill - 5th sitting 9:25 am; Room 10, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Finance Bill - 6th sitting 2:00 pm; Room 10, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Treasury: Women in finance 9:15 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Jayne-Anne Gadhia, CEO, Virgin Money and Government Women in Finance Champion
Science and Technology: Research integrity 9:30 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Dorothy Bishop, Professor of Developmental Neuropsychology, University of Oxford Dr Arnaud Vaganay, Director, Meta-Lab Professor Dame Ottoline Leyser, former Chair, Steering Group on the Culture of Scientific Research, Nuffield Council on Bioethics Dr Elizabeth Wager, Publications Consultant, Sideview: Honorary Coordinator, the REWARD Alliance Professor Sir Ian Diamond, Research Policy Network, Universities UK Professor Ian Walmsley, Pro Vice Chancellor for Research Working Group, Russell Group Dr Peter Wilmshurst, Consultant Cardiologist, Royal Stoke University Hospital
International Development: DFID's Annual Report 2016-17 9:45 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Nick Dyer, Permanent Secretary Joy Hutcheon, Director General for Finance and Corporate Performance Lindy Cameron, Director General for Country Programmes, Department for International Development
Environmental Audit: Packaging 10:15 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: James Lowman, Chief Executive, Association of Convenience Stores Alice Ellison, Head of Environment, British Retail Consortium Barry Turner, Director of Plastics and Flexible Packaging, British Plastics Federation Gavin Partington, Director General, British Soft Drinks Association Cllr David Simmonds CBE, LGA Vice-Chairman and Deputy Leader of the London Borough of Hillingdon Lee Marshall, Chief Executive Officer, Local Authority Recycling Advisory Committee Jakob Rindegren, Recycling Policy Advisor, Environmental Services Association
Digital, Culture, Media and Sport: Channel 4 Annual Report 2016 10:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: David Abraham, Chief Executive, Channel 4 Charles Gurassa, Chair, Channel 4
International Development: DFID's priorities 11:15 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Priti Patel MP, Secretary of State for International Development Lindy Cameron, Director General for Country Programmes
Scottish Affairs: Work of the Scotland Office 1:40 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon David Mundell MP, Secretary of State for Scotland Lord Ian Duncan, Parliamentary Under Secretary of State for Scotland Lord Keen of Elie QC, HM Advocate General for Scotland
Health: Report of the House of Lords Committee on the Long-term Sustainability of the NHS 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Lord (Naren) Patel, Chair of the House of Lords Committee on the Long-term Sustainability of the NHS Lord (Norman) Warner, member of the House of Lords Committee on the Long-term Sustainability of the NHS Lord (Phil) Willis of Knaresborough, member of the House of Lords Committee on the Long-term Sustainability of the NHS Lord (Bernard) Robeiro, member of the House of Lords Committee on the Long-term Sustainability of the NHS
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Home Affairs: Policing for the future 2:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: CC Dee Collins, Chief Constable of West Yorkshire Police CC Gareth Morgan, Chief Constable of Staffordshire Police CC Dave Thompson, Chief Constable of West Midlands Police and National Police Chiefs’ Council Lead for Finance CC Sara Thornton, Chair of the National Police Chiefs’ Council Assistant Commissioner Mark Rowley, National Lead for Counter-Terrorism Policing, Metropolitan Police
Welsh Affairs: Brexit: Agriculture, Trade and the repatriation of powers 4:15 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Jo Hunt, Reader in Law, Cardiff University Viviane Gravey, Lecturer, Queen's University Belfast Nerys Llewelyn Jones, Managing Partner, Agri Advisor Legal LLP

Lords: Select Committees

Science and Technology Committee (Lords): Life Sciences and the Industrial Strategy 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:10 AM) Mr Keith Chantler, Director of Innovation, Central Manchester University Hospitals NHS Foundation Trust Dame Julie Moore, Chief Executive, University Hospitals Birmingham NHS Foundation Trust Professor Bryan Williams, Director of Research, University College London Hospitals NHS Foundation Trust (at 11:00 AM) Mr Mike Thompson, Chief Executive Officer, Association of the British Pharmaceutical Industry Ms Nisha Tailor, Head of Policy and Public Affairs, Association of Medical Research Charities Mr Steve Bates OBE, Chief Executive Officer, BIOINDUSTRY ASSOCIATION (at 11:50 AM) Professor Sir Robert Lechler FKC, President, Academy of Medical Sciences Professor Joyce Tait, Director of the Innogen Institute at University of Edinburgh, Royal Society of Edinburgh
EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Lord Speaker's committee on the size of the House: Private Meeting 10:30 am; Other
Political Polling and Digital Media Committee: Political Polling and Digital Media 10:45 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:45 AM) Mr David Cowling, Former Editor of Political Research, BBC Mr Jim Waterson, BuzzFeed (at 11:45 AM) Professor Richard Tait, Professor of Journalism, Cardiff University Ms Sue Inglish, Former Head of Political Programmes, Analysis and Research, BBC
Natural Environment and Rural Communities Act 2006 Committee: Natural Environment and Rural Communities Act 2006 11:00 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:05 AM) Professor Dieter Helm (at 11:50 AM) Mr George Dunn, Chief Executive, Tenant Farmers Association Mr David Trigger, Small Farms Association
Artificial Intelligence Committee: Artificial Intelligence 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Dr Marko Balabanovic, Chief Technology Officer, Digital Catapult Dr David Barber, Turing Fellow, The Alan Turing Institute Dr Timothy Lanfear, Director of EMEA Solution Architecture & Engineering Team, NVIDIA (at 4:30 PM) Ms Eileen Burbidge MBE, Partner, Passion Capital Mr David Kelnar, Investment Director & Head of Research, MMC Ventures Ms Libby Kinsey, Co-founder, Project Juno
Communications Committee: The advertising industry 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Mr Jon Mew, Chief Executive Officer, Internet Advertising Bureau UK Dr Toby Syfret, Director of TV Research, Enders Analysis Professor Douglas West, Professor of Marketing, King's College London (at 4:30 PM) Mr Paul Bainsfair, Director General, INSTITUTE OF PRACTITIONERS IN ADVERTISING Ms Kate Burnett, Managing Director - DMA Talent, Direct Marketing Association UK Mr Raphael Salama, Account Manager, AKQA
Economic Affairs Committee: The economics of higher, further and technical education 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:35 PM) Mr Andrew McGettigan Dr Gavan Conlon
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Private Meeting 3:45 pm; Room 2A, Palace of Westminster
European Union Committee: Brexit: deal or no deal 4:00 pm; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 4:05 PM) Mr Miles Celic, Chief Executive, TheCityUK
Audit Committee (Lords): Private Meeting 4:15 pm; Room 4, Palace of Westminster

Lords: Grand Committee

  • Telecommunications Infrastructure (Relief from Non-Domestic Rates) Bill - Committee stage - Grand Committee – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation
  • Estimated rising time; 6:30 pm