Previous business
Wednesday, 18 October 2017

Commons: Main Chamber   See this day →

  • International Development (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Regulation of property agents – Alok Sharma Ministerial statement
  • Pause and fix of roll-out of universal credit Opposition Day Debate
  • Animals in peril worldwide – Andrew Rosindell Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • The product recall system and tumble driers - Baroness Neville-Rolfe Oral questions; 3:00 pm
  • Consultation on the introduction of medical examiners and reforms to death certification – Lord Low of Dalston Oral questions
  • Creative industries and Brexit – Baroness Quin Oral questions
  • Rise in online and verbal abuse targeting families with disabled children. – Baroness Gale Oral questions
  • Registration of Property Agents – Lord Bourne of Aberystwyth Statement
  • Space Industry Bill [HL] - Committee stage (day 2) - Committee of the Whole House – Lord Callanan Legislation
  • Government plans for the future of hospitals in West London, particularly in relation to their proposals to sell off much of the site of the existing Charing Cross hospital – Lord Dubs Short debate
  • Estimated rising time; 7:30 pm
  • Sanctions and Anti-Money Laundering Bill [HL] - 1st reading – Lord Ahmad of Wimbledon Legislation

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Risk of surgical mesh implants – Emma Hardy Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Social security support for kinship carers – Melanie Onn Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Effect of taxes on small businesses – Derek Thomas Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Capital funding for a new hospital in Harlow – Robert Halfon Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Women released from prison – Chris Elmore Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: Select Committees

Exiting the European Union: The European Union (Withdrawal) Bill 9:15 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Andrew Bryce, Co-Chair Brexit Task Force, UK Environmental Law Association Professor Alan Neal, University of Warwick Steve Elliot, Chief Executive, Chemical Industries Association Caroline Normand, Director of Policy, Which?
Work and Pensions: Universal Credit rollout 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon David Gauke MP, Secretary of State for Work and Pensions, Department for Work and Pensions Neil Couling CBE, Director, Universal Credit Programme, Department for Work and Pensions
Northern Ireland Affairs: Work of the Secretary of State for Northern Ireland, 2017-19 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon James Brokenshire MP, Secretary of State for Northern Ireland Sir Jonathan Stephens KCB, Permanent Secretary, Northern Ireland Office
International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact: ICAI’s reviews on: (1) UK response to migration in the central Mediterranean; (2) UK aid in Somalia 9:50 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Alison Evans, Lead Commissioner Willem van Eekelen, Team Leader, Independent Commission for Aid Impact Beverley Warmington, Director of CHASE and Migration, DFID Ed Hobart, UK Migration Envoy, Foreign and Commonwealth Office Nick Williams, Head of North Africa Joint Unit, FCO/DFID joint unit Richard Gledhill, Lead Commissioner Mark de Pulford, Team Leader, Independent Commission for Aid Impact Phil Evans, Head of DFID Somalia, Department for International Development Julian Reilly, Head, East Africa Department, Foreign and Commonwealth Office Alison Thorpe, Head, Africa Strategy and Network Unit, FCO
Justice: Work of the Parole Board 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Nick Hardwick, Chair, and Martin Jones, Chief Executive Officer, Parole Board for England and Wales Sam Gyimah MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Prisons and Probation, Ministry of Justice
International Trade: The work of the Department for International Trade 10:15 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Louis Taylor, Chief Executive, UK Export Finance, Department for International Trade Paul McComb, Transition Programme Director, Department for International Trade
International Development: DFID's work on education: Leaving no one behind? 2:00 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Alistair Burt MP, Minister of State for International Development and Minister of State for the Middle East at the Foreign & Commonwealth Office Anna Wechsberg, Policy Director Ian Attfield, Senior Education Adviser, Department for International Development
Digital, Culture, Media and Sport: Sport Governance 2:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Eniola Aluko, England Women’s Football Player Lianne Sanderson, England Women’s Football Player Martin Glenn, Chief Executive, The Football Association Greg Clarke, Chairman, The Football Association Dan Ashworth, Technical Director, The Football Association Rachel Brace, Human Resources Director, The Football Association
Public Accounts: Online Fraud 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Brian Dilley, Group Counter Fraud Officer, Lloyds Banking Jane Vass, Head of Policy and Research, Age UK James Martin, Crime and Security Advisor, British Retail Consortium Stephen Jones, CEO, UK Finance Philip Rutnam, Permanent Secretary Richard Riley, Director, Serious and Organised Crime, Home Office Ian Dyson, Commissioner, City of London Police
Procedure: Exiting the European Union: scrutiny of delegated legislation 2:45 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Pete Wishart MP, SNP Shadow Leader of the House of Commons Rt Hon Andrea Leadsom MP, Lord President of the Council and Leader of the House of Commons Mr Steve Baker MP, Parliamentary Under-Secretary, Department for Exiting the European Union
Treasury: Student Loans 2:45 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Helen Carasso, Author and Lecturer in Higher Education, Department of Education, University of Oxford Andrew McGettigan, Author and Lecturer

Lords: Select Committees

EU Energy and Environment Sub-Committee: Brexit: energy security 10:00 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Ambassador Jean-Christophe Fueeg, Head International Energy Affairs, Swiss Federal Office of Energy
EU Financial Affairs Sub-Committee: Financial regulation and supervision following Brexit 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:15 AM) Mr Mark Hoban, Chairman, Flood Re Ms Rachel Kent, Partner, Head of Financial Institutions Group , Hogan Lovells, Hogan Lovells International LLP Ms Catherine McGuinness, City of London Corporation (at 11:15 AM) Mr Stephen Jones, Chief Executive Officer, UK Finance Mr Simon Lewis, Chief Executive, Association for Financial Markets in Europe
Constitution Committee: Private Meeting 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
EU Home Affairs Sub-Committee: Brexit: reciprocal healthcare 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Mr Roger Boaden, Member, Expat Citizen's Rights in the EU Mr Christopher Chantrey OBE, Member of the Steering Committee, British in Europe (at 11:15 AM) Ms Samia Badani, Head of Campaigns, New Europeans Ms Anne-Laure Donskoy, Founding Co-Chair, the3million
Citizenship and Civic Engagement Committee: Citizenship and Civic Engagement 10:30 am; Room 3A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:30 AM) Dr Avril Keating, Senior Lecturer in Comparative Social Science, UCL Institute of Education Mrs Liz Moorse, Senior Manager, Association for Citizenship Teaching Mr Tom Franklin, CEO, Citizenship Foundation Mr James Weinberg, Sheffield University
International Relations Committee: Private Meeting 10:30 am; Archbishops' Room, Millbank House
Delegated Powers and Regulatory Reform Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2A, Palace of Westminster