Previous business
Wednesday, 11 October 2017

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Cabinet Office and Chancellor of the Duchy of Lancaster (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Higher Education Funding – Angela Rayner Urgent question; 12:30 pm
  • Finance Bill - Committee stage - Committee of the whole House – Mel Stride Legislation
  • University Vice-Chancellors' pay – Andrew Murrison Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Maintaining benefits to the UK arising from EU students studying at UK universities – Lord Hunt of Kings Heath Oral questions; 3:00 pm
  • Human rights violations against the Royingya people in Burma – Baroness Kinnock of Holyhead Oral questions
  • Broadcasting code in relation to smoking on reality TV shows – Lord Storey Oral questions
  • Proposals to split World Trade Organisation tariff rate quotas following Brexit – Lord Mendelsohn Oral questions
  • To ask the Government to commission an independent judicial review of the investigation Operation Conifer by Wiltshire Police, a summary closure report on which was published on 5 October 2017 – Lord Armstrong of Ilminster Private Notice Question
  • Student finance – Viscount Younger of Leckie Statement
  • Armed Forces (Flexible Working) Bill [HL] - Report stage – Earl Howe Legislation
  • Implementing the report from the Farmer Review, The Importance of Prisoners’ Family Ties for Reform: Preventing Reoffending and Reducing Intergenerational Crime – Lord Farmer Short debate
  • Estimated rising time; 7:30 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Human rights in Iran – Theresa Villiers Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Regulation of HGV drivers sleeping in their vehicles – Gordon Henderson Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Royal Mail delivery office closures – Helen Hayes Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Access to advice services in Nottingham – Alex Norris Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Effect of the arts on health – Ed Vaizey Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: Select Committees

Exiting the European Union: The European Union (Withdrawal) Bill 9:15 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Sir Stephen Laws, Former First Parliamentary Counsel Sir Konrad Schiemann, Former judge, Court of Justice of the European Union and the Court of Appeal Dr Charlotte O’Brien, Senior Lecturer, York Law School Professor Richard Ekins, Head of Policy Exchange’s Judicial Power Project and Associate Professor, University of Oxford
Northern Ireland Affairs: The land border between Northern Ireland and Ireland 9:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Katy Hayward, Lecturer in Sociology, Queen's University Belfast Paul Mac Flynn, Senior Economist, Nevin Economic Research Institute Dr Sylvia de Mars, Lecturer in Law, Newcastle Law School
Treasury: The Work of the Chancellor of the Exchequer 9:45 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: The Rt Hon Philip Hammond MP, Chancellor of the Exchequer, HM Treasury Ms Katharine Braddick, Director General, Financial Services, HM Treasury
Work and Pensions: Taylor Review of modern working practices 10:00 am; Other
Witnesses: Matthew Taylor, Leader of the Government's review of modern working practices
Business, Energy and Industrial Strategy: Taylor Review of modern working practices 10:00 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Matthew Taylor, Leader of the Government's review of modern working practices
Women and Equalities: Work of the Government Equalities Office 10:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Anne Milton MP, Minister for Women Rt Hon Nick Gibb MP, Minister for Equalities
Scottish Affairs: European Union (Withdrawal) Bill: Implications for devolution 1:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Michael Keating, Director, Centre on Constitutional Change Professor Jim Gallagher, Visiting Professor, University of Glasgow Charles Livingstone, Member of the Law Society of Scotland’s Constitutional Law Sub-Committee Professor Nicola McEwen, Associate Director, Centre on Constitutional Change Michael Russell MSP, Minister for UK Negotiations on Scotland’s Place in Europe David Rogers, Director for Strategy and Constitution, Scottish Government
Public Accounts: Delivering Carrier Strike 2:30 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Stephen Lovegrove, Permanent Secretary, Ministry of Defence Lieutenant-General Mark Poffley, Deputy Chief of the Defence Staff, Military Capability, Ministry of Defence Rear-Admiral Graeme Mackay, Director Carrier Strike, Ministry of Defence
Digital, Culture, Media and Sport: The work of the Department for Digital, Culture, Media and Sport 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Karen Bradley MP, Secretary of State, Department for Digital, Culture, Media and Sport
Procedure: Exiting the European Union: scrutiny of delegated legislation 2:45 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Dominic Grieve QC MP Dr Ruth Fox, Director and Head of Research, Hansard Society Joel Blackwell, Senior Researcher, Hansard Society
Communities and Local Government: Work of DCLG 2017 4:00 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Sajid Javid MP, Secretary of State for Communities and Local Government Alok Sharma MP, Minister for Housing and Planning, Deparment for Communities and Local Government Marcus Jones MP, Minister for Local Government, Department for Communities and Local Government Jake Berry MP, Minister for the Northern Powerhouse and Local Growth, Department for Communities and Local Government

Lords: Select Committees

EU Financial Affairs Sub-Committee: Financial regulation and supervision following Brexit 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:15 AM) Mr Barney Reynolds, Partner, Shearman and Sterling Mr Jonathan Herbst, Global Head of Financial Services, Norton Rose Fulbright Mr Simon Gleeson, Partner, Clifford Chance
EU Energy and Environment Sub-Committee: Private Meeting 10:00 am; Room 2, Palace of Westminster
EU Home Affairs Sub-Committee: Brexit: reciprocal healthcare 10:00 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Professor Jean McHale, Professor of Health Care Law, University of Birmingham Professor Catherine Barnard, Professor of European Law, Cambridge University (at 11:30 AM) Ms Laura Brackwell, Director, National Audit Office Mr David Raraty, Audit Manager, National Audit Office
Constitution Committee: Private Meeting 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
Citizenship and Civic Engagement Committee: Citizenship and Civic Engagement 10:30 am; Room 3A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Dr Rania Marandos, Chief Executive, Step up to Serve Mr Michael Lynas, Chief Executive, National Citizen Service Trust Mr Matt Hyde, Chief Executive, Scout Association (at 11:30 AM) Dr Andrew Mycock, Reader in Politics, University of Huddersfield Dr Sarah Mills, Loughborough University Mr Oliver Lee, Chief Executive, The Challenge
International Relations Committee: Beyond Brexit: the UK and the Balkans 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Mr Michal Makocki, Senior Associate Analyst, EU Institute for Security Studies Dr Michael Taylor, Senior Analyst, Eastern Europe, Oxford Analytica Dr Timothy Less, Director, Nova Europa Dr Jarosław Wiśniewski Mr Laza Kekic, Consultant

Lords: Grand Committee

  • Air Travel Organisers' Licensing Bill - Committee stage - Grand Committee – Lord Callanan Legislation
  • Estimated rising time; 6:45 pm