Previous business
Tuesday, 14 March 2017

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Business, Energy and Industrial Strategy, including Topical Questions Oral questions; 11:30 am
  • European Council – Theresa May Statement
  • Diplomatic Service (United Kingdom Wines and Sparkling Wines) – Nusrat Ghani Ten Minute Rule Motion
  • Consideration of Lords Amendments if necessary Consideration of Lords amendments
  • Diplomatic Service (United Kingdom Wines and Sparkling Wines) Bill - 1st reading – Nusrat Ghani Legislation
  • Conclusion of the Budget debate Debate
  • Fuel poverty – Paul Scully Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Automotive industries and continued access to the EU single market – Baroness Quin Oral questions; 2:30 pm
  • The case for introducing national identity cards in the UK - Lord Campbell-Savours Oral questions
  • Estimate of the final cost and timetable for completing the electrification of the Great Western Main Line – Baroness Randerson Oral questions
  • A declaration of friendship and intent to the parliaments of the other EU member states – Lord Cormack Oral questions
  • Further referendum on Scottish independence. – Lord West of Spithead Private Notice Question
  • Broadcasting (Radio Multiplex Services) Bill - Committee stage - Committee of the Whole House – Baroness Bloomfield of Hinton Waldrist Legislation
  • European Council – Baroness Evans of Bowes Park Statement
  • The economy in the light of the Budget Statement - Baroness Neville-Rolfe Debate
  • Undertakings made in 'Our Commitments to you for end of life care: The Government Response to the Review of Choice in End of Life Care' – Baroness Finlay of Llandaff Short debate
  • Estimated rising time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Budgets for health and social care – Meg Hillier Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Future of food labelling – Julian Sturdy Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Detention of vulnerable persons – Anne McLaughlin Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Primary care in North Essex – Douglas Carswell Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Dog fouling – Anne Main Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Second Delegated Legislation Committee: Draft Financial Services and Markets Act 2000 (Regulated Activities) (Amendment) Order 2017 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Bus Services Bill 9:25 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Vehicle Technology and Aviation Bill 9:25 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Public Bill Committee: Bus Services Bill 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Vehicle Technology and Aviation Bill 2:00 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Third Delegated Legislation Committee: Draft National Minimum Wage (Amendment) Regulations 2017 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Exiting the European Union: The UK’s negotiating objectives for its withdrawal from the EU 9:45 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Sadiq Khan, Mayor of London
Public Administration and Constitutional Affairs: An effective Second Chamber? The size and composition of the House of Lords 10:00 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Baroness Smith of Basildon, Shadow Leader of the House of Lords Lord Hope of Craighead, Convenor of the Crossbench peers Lord Newby, Leader of the Liberal Democrats in the House of Lords
Treasury: Budget 2017 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Paul Johnson, Director, Institute for Fiscal Studies Carl Emmerson Deputy Director, Institute for Fiscal Studies Helen Miller, Associate Director, Institute for Fiscal Studies
International Development: Syrian refugee crisis: follow-up 10:10 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Lord Dubs, House of Lords George Gabriel, Project Lead, Safe Passage UK Michael Bochenek, Senior Counsel, Children's Rights, Human Rights Watch Melanie Teff, Senior Humanitarian Advocacy and Policy Adviser, Unicef UK
Environmental Audit: Climate Change Adaptation 10:15 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Baroness Brown of Cambridge DBE FREng Julia King, Chair, Committee on Climate Change's Adaptation Sub-Committee Matthew Bell, Chief Executive of Committee on Climate Change Daniel Johns, Head of Adaptation, Committee on Climate Change Lord Gardiner, Parliamentary Under Secretary of State for Rural Affairs and Biosecurity, Department for Environment, Food and Rural Affairs Dornford Rugg, Head of the Climate Adaptation Team Molly Anderson, Head of the Climate Adaptation Evidence and Analysis Team
Defence: The indispensable ally? US, NATO and UK defence relations 11:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Sir Lawrence Freedman, King’s College London Frank Miller KBE, Principal at the Scowcroft Group Professor Phillips O’Brien, University of St Andrews
Home Affairs: Hate crime and its violent consequences 2:15 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Peter Barron, Vice-President, Communications and Public Affairs, Google Europe, the Middle East and Africa Simon Milner, Policy Director for the UK, Middle East and Africa, Facebook Nick Pickles, Senior Public Policy Manager for UK and Israel, Twitter
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Health: Children and young people's mental health—the role of education 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Emily Frith, Director of Mental Health, Education Policy Institute Professor Dame Sue Bailey, Chair, Children’s and Young People’s Mental Health Coalition Sarah Brennan, Chief Executive, Young Minds Kate Fallon, General Secretary, Association of Educational Psychologists Dr John Ivens, Headteacher, Bethlem and Maudsley Hospital School Siobhan Collingwood, Headteacher, Morecambe Bay Community Primary School Dr Zoe Brownlie, Clinical Psychologist, Sheffield CAMHS service, Sheffield Children’s NHS Foundation Trust
Education: Children and young people's mental health - role of education 2:30 pm
Witnesses: Emily Frith, Director of Mental Health, Education Policy Institute Professor Dame Sue Bailey, Chair, Children’s and Young People’s Mental Health Coalition Sarah Brennan, Chief Executive, Young Minds Kate Fallon, General Secretary, Association of Educational Psychologists Dr John Ivens, Headteacher, Bethlem and Maudsley Hospital School Siobhan Collingwood, Headteacher, Morecambe Bay Community Primary School Dr Zoe Brownlie, Clinical Psychologist, Sheffield CAMHS service, Sheffield Children’s NHS Foundation Trust
Work and Pensions: Future of supported housing 3:45 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: John Glenton, Executive Director of Care and Support, Riverside Group Charlotte Norman, Chief Executive, St Vincent’s Housing Association Frank Czarnowski, Chief Executive, West Kent Housing Association Councillor Viv Kendrick, Kirklees Council Councillor Rebecca Rennison, London Borough of Hackney Liz Slater, Service Lead - Assessment, Planning and Options, Southampton City Council
Communities and Local Government: Future of supported housing 3:45 pm
Witnesses: John Glenton, Executive Director of Care and Support, Riverside Group Charlotte Norman, Chief Executive, St Vincent's Housing Association Frank Czarnowski, Chief Executive, West Kent Housing Association Councillor Viv Kendrick, Kirklees Council Councillor Rebecca Rennison, London Borough of Hackney Liz Slater, Service Lead - Assessment, Planning and Options, Southampton City Council

Lords: Select Committees

Science and Technology Committee (Lords): Science and Technology and the Industrial Strategy 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:40 AM) Professor Dame Ann Dowling DBE, FRS, FREng, President, Royal Academy of Engineering Professor Iain Gray, Vice-President, Royal Society of Edinburgh Professor Hywel Thomas, Pro Vice-Chancellor, Cardiff University (at 11:40 AM) Professor Richard Jones, Professor of Physics, Sheffield University Ms Heather Jones, Chief Executive Officer, Scottish Aquaculture Innovation Centre Professor Robert Allison, Vice-Chancellor and President, Loughborough University
NHS Sustainability Committee: Private Meeting 10:00 am; Room 1, Palace of Westminster
Lord Speaker's committee on the size of the House: Private Meeting 10:30 am; Room 1-05, Millbank House
Financial Exclusion Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2A, Palace of Westminster
EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Communications Committee: Skills for the theatre industry 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Ms Christine Payne, General Secretary, Equity Actors' Union Mr Julian Bird, CEO, UK Theatre and Society of London Theatre (at 4:30 PM) Professor Stephen Lacey, Chair, Standing Conference of University Drama Departments Mr Bryan Raven, Vice-Chair, National College for the Creative and Cultural Industries
European Union Committee: Brexit: devolution 3:30 pm; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 4:00 PM) Mr Sammy Wilson MP
Economic Affairs Committee: Brexit and the Labour Market 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 4:15 PM) Mr Robert Goodwill MP, Minister of State for Immigration, Home Office, Home Office Mr Jon Simmons, Head of Migration and Border Analysis, Home Office
Select Committee on Charities: Private Meeting 3:45 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Secondary Legislation Scrutiny Committee (formerly Merits Committee): Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster