Previous business
Wednesday, 8 March 2017

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Wales Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Spring Budget Statement Financial Statement
  • Closure of Vinovium House and effect on the Child Maintenance System – Helen Goodman Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Help for men who seek support in addressing their abusive behaviour – Baroness Verma Oral questions; 3:00 pm
  • Local government support to increase the number of women in leadership roles – Baroness Scott of Bybrook Oral questions
  • Hampton-Alexander review on increasing gender balance in FTSE companies – Baroness Finn Oral questions
  • Action to deal with recent rises in fly tipping – the Bishop of St Albans Oral questions
  • In light of today’s Budget announcement, what discussions have taken place and what help have they agreed to provide to Surrey County Council to deal with their financial issues – Lord Kennedy of Southwark Private Notice Question
  • Higher Education and Research Bill - Report stage (day 2) – Viscount Younger of Leckie Legislation
  • Strategy to increase the UK’s exports – Viscount Waverley Short debate
  • Estimated rising time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Financial support for apprentices – Kelvin Hopkins Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Compensation and the Pandemrix vaccine – Tracy Brabin Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Proposed ban on microbeads – Rebecca Pow Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Extension of the right to buy to tenants of housing associations in Bedford – Richard Fuller Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Broadband speeds and advertising – Matt Warman Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Fifth Delegated Legislation Committee: Draft Automatic Enrolment (Earnings Trigger and Qualifying Earnings Band) Order 2017 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Sixth Delegated Legislation Committee: Draft Liverpool City Region Combined Authority (Functions and Amendment) Order 2017 8:55 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Seventh Delegated Legislation Committee: Draft Water Industry Designated Codes (Appeals to the Competition and Markets Authority) Regulations 2017, the draft Water Supply Licence and Sewerage Licence (Modification of Standard Conditions) Order 2017 and the draft Water Act 2014 (Consequential Amendments etc.) Order 2017 8:55 am; Room 12, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Science and Technology: Genomics and genome-editing 9:20 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Edward Hockings, Founder, Ethics and Genetics Professor Michael Parker, Director, Ethox Centre, University of Oxford, and Non-executive Director and Chair, Ethics Advisory Committee, Genomics England Peter Counter, Chief Information Officer and Project Manager, Genomics England Alison Hall, Head of Humanities, PHG Foundation Professor Sir Mike Stratton, Director, Wellcome Trust Sanger Institute, and Chief Executive Officer, Wellcome Genome Campus Dr Jean Abraham, Academic Honorary Consultant in Medical Oncology, University of Cambridge
Work and Pensions: Brexit and labour market policy 9:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Kevin Green, Chief Executive, Recruitment and Employment Confederation Kirsty McHugh, Chief Executive, Employment-Related Services Association Martin McTague, Policy Director, Federation of Small Businesses Ian Robinson, Partner, Fragomen
Women and Equalities: Tackling inequalities faced by the Gypsy, Roma and Traveller communities 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Margaret Greenfields Yvonne MacNamara, Chief Executive Officer, The Traveller Movement Win Lawlor, Deputy Director, Irish Community Care
Environment, Food and Rural Affairs: Brexit: Agriculture and fisheries 2:10 pm
Witnesses: George Eustice MP, Minister of State for Agriculture, Fisheries and Food, Department for Environment, Food and Rural Affairs Mike Rowe, Deputy Director for Future Agriculture Policy and the CAP Nigel Gooding, Deputy Director for Fisheries and Conservation, Department for Environment, Food and Rural Affairs
European Scrutiny: Brexit: Agriculture and Fisheries 2:10 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: George Eustice MP, Minister of State for Agriculture, Fisheries and Food, Department for Environment, Food and Rural Affairs Mike Rowe, Deputy Director for Future Agriculture Policy and the CAP Nigel Gooding, Deputy Director for Fisheries and Conservation
Human Rights: Mental health and deaths in prison 3:15 pm
Witnesses: Mark and Donna Saunders Clare Hobday Saunders Deborah Coles, Director, Inquest Sheila Waplington Marlene Danter Deborah Coles, Director, Inquest Selen Cavcav, caseworker, Inquest

Lords: Select Committees

EU Energy and Environment Sub-Committee: Brexit: agriculture 10:00 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Mr George Eustice MP, Secretary of State, Agriculture, Fisheries and Food Mr Mike Rowe, Deputy Director for Future Agriculture Policy and the CAP, Department for Environment, Food and Rural Affairs
Constitution Committee: Minister for Constitution 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Rt Hon. Chris Skidmore MP, Minister for the Constitution
EU Home Affairs Sub-Committee: The EU Data Protection Package 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:45 AM) Ms Elizabeth Denham, UK Information Commissioner, Information Commissioners Office
International Relations Committee: Transformation of power in the Middle East and implications for UK policy 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Mr Rory Stewart OBE, Minister of State, Department for International Development Mr Matthew Wyatt, Deputy Director for Middle East and North Africa Department, Department for International Development
Delegated Powers and Regulatory Reform Committee: Consequential provision and the power to “otherwise modify” 10:30 am; Room 2A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:40 AM) Mrs Elizabeth Gardiner CB, First Parliamentary Counsel and Permanent Secretary of the Government in Parliament Group, Office of the Parliamentary Counsel, Cabinet Office, Cabinet Office Mr David Cook CB, Second Parliamentary Counsel, Office of the Parliamentary Counsel, Cabinet Office, Cabinet Office
Economic Affairs Committee: Brexit and the Labour Market 2:30 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 2:35 PM) Ms Charlotte Holloway, Policy Director, techUK Mr Tim Thomas, Director of Employment and Skills Policy, Engineering Employers’ Federation UK (EEF) (at 3:15 PM) Mr Tim Martin, Founder and Chairman, JD Wetherspoon Plc Ms Andrea Wareham, HR Director, Pret A Manger (at 4:00 PM) Ms Minette Batters, Deputy President, National Farmers Union Mr David Swales, Head of Strategic Insight, Agriculture and Horticulture Development Board (at 4:45 PM) Mr Chris Cox, Director of Membership Relations, Royal College of Nursing Mr Mark Dayan, Policy and Public Affairs Analyst, Nuffield Trust
European Union Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 3, Palace of Westminster