Previous business
Wednesday, 8 February 2017

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Cabinet Office and the Chancellor of the Duchy of Lancaster, including Topical Questions Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Sexual Offences (Amendment) - 1st Reading – Liz Saville-Roberts Legislation
  • European Union (Notification of Withdrawal) Bill - Committee stage (day 3) - Committee of the whole House – David Davis Legislation
  • European Union (Notification of Withdrawal) Bill - Report stage – David Davis Legislation
  • European Union (Notification of Withdrawal) Bill - 3rd reading – David Davis Legislation
  • Educational attainment in Oldham – Jim McMahon Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Arrangements through refugee organisations for the Prime Minister and the Home Secretary to visit refugee camps – Lord Roberts of Llandudno Oral questions; 3:00 pm
  • Measures to improve productivity in the UK economy – Lord Harrison Oral questions
  • Assessment of the composition and effectiveness of the International Criminal Court – Lord Alton of Liverpool Oral questions
  • A guaranteed supply of vegetables in the UK – Baroness Jones of Whitchurch Oral questions
  • Digital Economy Bill - Committee stage (day 4) - Committee of the Whole House – Lord Ashton of Hyde Legislation
  • Extent to which the Competition and Markets Authority is in meeting its objective of promoting competition – Baroness Hayter of Kentish Town Short debate
  • European Union (Notification of Withdrawal) Bill - 1st reading – Lord Bridges of Headley Legislation
  • Estimated rising time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Low cost housing – John Penrose Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Fees and charges on unauthorised overdrafts – Rachel Reeves Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • National shipbuilding strategy – Douglas Chapman Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Blacklisting in the construction industry – Chuka Umunna Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Private renting solutions for homeless and vulnerable people – Richard Benyon Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Merchant Shipping (Homosexual Conduct) Bill 9:30 am; Room 10, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Exiting the European Union: The UK’s negotiating objectives for its withdrawal from the EU 9:15 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Michael Clancy, Director Law Reform, Law Society of Scotland Professor Nicola McEwen, Professor of Politics, University of Edinburgh Professor Alan Page, Professor of Public Law, University of Dundee Michael Russell MSP, Minister for UK Negotiations on Scotland’s Place in Europe, Scottish Government Ian Mitchell, Deputy Director External Affairs, Scottish Government George Burgess, Deputy Director for EU and International Trade and Investment Policy, Scottish Government
Women and Equalities: Implementation of Sustainable Development Goal 5 in the UK 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Emma Rourke, Director of Public Policy Analysis, Office for National Statistics Caroline Dinenage MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Women, Equalities and Early Years Lord Bates, Minister of State, Department for International Development
Science and Technology: Genomics and genome-editing 9:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Sue Hill, Chief Scientific Officer, NHS England Professor Mark Caulfield, Chief Scientist, Genomics England Dr Julia Wilson, Associate Director, Wellcome Trust Sanger Institute Professor Sir John Burn, Non-executive Director, NHS England Professor Dame Kay Davies, Non-executive Director, Genomics England Dr Helen Firth, Clinical Lead, Deciphering Developmental Disorders Project, Wellcome Trust Sanger Institute
Work and Pensions: Universal Credit update 9:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Lord Freud, former Minister of State for Welfare Reform, Department for Work and Pensions
Northern Ireland Affairs: Future of the land border with the Republic of Ireland 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Daniel Mulhall, Ambassador of Ireland to the UK
Scottish Affairs: Jobcentre Plus closures in Scotland 2:15 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Ian Pope, DWP Group Executive Committee, PCS Union Stewart Malcolm McDonald MP, Member of Parliament for Glasgow South Frank Mosson, Manager, Glasgow-Bridgeton Citizens Advice Bureau Reverend Dr Martin Johnstone, Minister and Secretary of the Church and Society Council, Church of Scotland Carla McCormack, Policy and Parliamentary Officer, The Poverty Alliance Damian Hinds MP, Minister of State for Employment Karen Gosden, Director, People and Locations Programme, DWP Susan Park, Director of Work Services, DWP
Public Accounts: CDC, the organisation formerly known as the 'Commonwealth Development Corporation' 2:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Mark Lowcock, Permanent Secretary, Department for International Development Rachel Turner, Interim Director General for Economic Development, Department for International Development Diana Noble, Chief Executive, CDC Graham Wrigley, Chair, CDC
Environment, Food and Rural Affairs: Feeding the nation: labour contraints 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Chris Chinn, Cobrey Farms David Brown, Industry Policy Adviser, Horticultural Trades Association Zoe Davies, Chief Executive, National Pig Association John Hardman, Director, Hops Labour Solutions David Camp, Chief Executive, Association of Labour Providers Chris Rose, Commercial Controller, The Asplins Producer Organisation Limited
Human Rights: Human Rights and Business 3:15 pm
Witnesses: Margot James MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Chris Carr, Deputy Director Corporate Frameworks & Accountability, Department of Business, Energy and Industrial Strategy Sarah Newton MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Home Office Rt Hon Baroness Anelay of St Johns DBE, Minister for the Commonwealth and the UN, Foreign and Commonwealth Office Rob Fenn, Head of Human Rights and Democracy Department, Foreign and Commonwealth Office Rt Hon Sir Oliver Heald QC MP, Minister of State for Courts and Justice, Ministry of Justice Rob Linham OBE, Acting Deputy Director, Human Rights and Devolution Policy, Ministry of Justice

Lords: Select Committees

EU External Affairs Sub-Committee: Brexit: future trade between the UK and the EU in goods 10:00 am; Room 3A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:15 AM) Lord George Bridges of Headley MBE, Undersecretary of State, Department for Exiting the European Union Lord Mark Price CVO, Minister of State for Trade Policy, Department for International Trade
International Relations Committee: Transformation of power in the Middle East and implications for UK policy 10:00 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:00 AM) Mr Peter Meyer, Chief Executive Officer, Middle East Association Mr Abdeslam El-Idrissi, Director of Trade Services , Arab-British Chamber of Commerce
EU Financial Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
EU Energy and Environment Sub-Committee: Brexit: agriculture 10:00 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Mr Guy Smith, Vice President, National Farmers Union Mr Wesley Aston, Chief Executive, Ulster Farmers Union (at 11:45 AM) Mr Peter Hardwick, Head of Exports, Agriculture and Horticulture Development Board Mr Ian Wright, Director General, Food and Drink Federation Mr Jon Woolven, Strategy and Innovation Director, INSTITUTE OF GROCERY DISTRIBUTION
Constitution Committee: Legislative process 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) The Rt Hon. Baroness Smith of Basildon, Shadow Leader of the House of Lords The Rt Hon. Lord Newby, Leader of the Liberal Democrats, House of Lords
EU Home Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Delegated Powers and Regulatory Reform Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2A, Palace of Westminster
Finance Bill Sub-Committee: Draft Finance Bill 2017 3:30 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:45 PM) Ms Tina Riches, National Tax Partner, Smith and Williamson Mr Michael Steed, Co-chair of ATT’s Technical Steering Group, Kaplan Leadership and Professional Development Ms Rebecca Bennyworth, Council member, Institute Of Chartered Accountants In England and Wales (ICAEW) (at 4:40 PM) Mr David Lyford-Smith, Technical Manager, Institute Of Chartered Accountants In England and Wales (ICAEW)

Lords: Grand Committee

  • Neighbourhood Planning Bill - Committee stage (day 4) - Grand Committee – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation; 3:45 pm
  • Neighbourhood Planning Bill - Committee stage (day 4) - Grand Committee – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation
  • Estimated rising time; 7:45 pm