Previous business

Wednesday, 1 February 2017

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Northern Ireland Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Vehicle Fuel (Publication of Tax Information) – Peter Aldous Ten Minute Rule Motion
  • Vehicle Fuel (Publication of Tax Information) Bill - 1st reading – Peter Aldous Legislation
  • European Union (Notification of Withdrawal) Bill - 2nd reading (day 2) – David Davis Legislation
  • European Union (Notification of Withdrawal) Bill - Programme motion – David Davis Legislation
  • World Hijab Day - Ms Tasmina Ahmed-Sheikh Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Home Office preparations to process applications from EU nationals resident in the UK for confirmation of a right to permanent residence or for British Citizenship – Baroness Ludford Oral questions; 3:00 pm
  • Discussions at the UN to help to stabilise the situation in South Sudan – Lord Teverson Oral questions
  • Actions to address regulatory, economic and market barriers to energy storage – Baroness Featherstone Oral questions
  • Re-election of President Bashar al-Assad in the event of a peace settlement in Syria – Lord Cormack Oral questions
  • Technical and Further Education Bill - 2nd reading – Lord Nash Legislation
  • Presidential elections in Syria in the event of a peace settlement – Lord Cormack Oral questions
  • Estimated rising time; 9:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Funding for maintained nursery schools – Helen Jones Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Outcomes for gypsies and travellers in the youth justice system – Kate Green Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Implementation of the Prevent Strategy – Lucy Allan Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Marriage Week – David Burrowes Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Ultra-low emission vehicles – Andrew Selous Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: Select Committee

Exiting the European Union: The UK’s negotiating objectives for its withdrawal from the EU 9:15 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses:
  • David Goodhart, Head of the Demography, Immigration, and Integration Unit, Policy Exchange
  • Sunder Katwala, Director, British Future
  • Jonathan Portes, Professor of Economics and Public Policy, King's College London, and Senior Fellow, UK in a Changing Europe
Northern Ireland Affairs: Future of the land border with the Republic of Ireland 9:30 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Michael Lux, EU customs and international trade lawyer
  • Eric Pickett, EU customs and international trade lawyer
Education: Fostering 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Brian Roberts, Foster Carer and Chair, Bedfordshire Foster Carer Association
  • Gemma Ronte, Foster Carer and Vice-Chair, Wandsworth Foster Carers’ Association
  • Michael Fesemeyer, Foster Carer
  • Anne Sayer, Foster Carer
  • Chloë Cockett, Policy and Research Manager, Become
  • Jackie Edwards, Professional Advisor, FosterTalk
  • Professor Harriet Ward, Professor of Child and Family Research, Loughborough University
  • Kevin Williams, Chief Executive, The Fostering Network
Science and Technology: My Science Inquiry 9:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Sandy Starr, Communications Officer, Progress Educational Trust
  • Bob Ward, Policy and Communications Director, Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment
  • Amanda Lyne, Chair, UK Hydrogen and Fuel Cell Association
  • Dr Bryn Jones
  • Dr Stephanie Mathisen, Campaigns and Policy Officer, Sense about Science
  • Professor John Finney, British Pugwash Group
  • Professor Shahin Rahimifard, Professor of Sustainable Engineering, Loughborough University
  • Dr Michael Brand, Sensor100
  • Professor Becky Parker, Director, Institute for Research in Schools
Women and Equalities: Disability and the built environment 9:45 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Gavin Barwell MP, Minister of State, Department for Communities and Local Government
  • Bob Ledsome, Deputy Director, Building Regulations and Standards, Department for Communities and Local Government
  • Andrew Jones MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Transport
Justice: Implications of Brexit for the justice system 9:45 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Andrew Langdon QC, Chair, Bar Council
  • Simon Gleeson, Partner, Clifford Chance
  • Alison Hook, Co-founder, Hook Tangaza
  • Robert Bourns, President, Law Society
European Scrutiny: EU-UK relations in preparation for Brexit 10:05 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Sir Ivan Rogers KCMG, former Permanent Representative of the UK to the European Union
International Development: Crisis in Yemen 10:10 am; Room 19, Palace of Westminster
Witnesses:
International Trade: UK trade options beyond 2019 10:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Rt Hon Liam Fox MP, Secretary of State for International Trade and President of the Board of Trade
  • Sir Martin Donnelly KCB CMG, Permanent Secretary, Department for International Trade
Scottish Affairs: Sustainable employment in Scotland 2:15 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Gary Smith, Scotland Secretary, GMB
  • Bryan Simpson, Executive Council, Unite
  • Vaughan Hart, Managing Director, Scottish Building Federation
  • Ewan MacDonald-Russell, Head of Policy and External Affairs, Scottish Retail Consortium
  • Donald Macdonald, Executive Chairman, Macdonald Hotels and Resorts
Environment, Food and Rural Affairs: Food waste 2:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Andrew Bird, Chair, Local Authority Recycling Advisory Committee
  • James Potter, Assistant Director for Waste, Hampshire County Council
  • Stuart Donaldson, Waste Strategy Manager, Merseyside Recycling and Waste Authority
  • Charlotte Morton, Chief Executive of the Anaerobic Digestion and Bioresources Association
  • Paul Killoughery, Managing Directors, Bio Collectors
  • Jacob Hayler, Executive Director, Environmental Services Association
Public Accounts: Upgrading emergency services communications recall 2:30 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Mark Sedwill CMG, Permanent Secretary, Home Office
  • Stephen Webb, Senior Responsible Officer, Emergency Services Mobile Communications Programme, Home Office
Human Rights: Human Rights and Business 3:15 pm
Witnesses:
  • David Isaac, Chair, Equality and Human Rights Commission
  • Margaret Beels, Chair, Gangmasters Licensing Authority
  • Karen Jochelson, Director, Economy and Employment programme, Equality and Human Rights Commission
Public Accounts: Excess Votes 3:30 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Jonathan Slater, Permanent Secretary, Department for Education
  • Peter Lauener, Chief Executive, Education Funding Agency
  • Howard Orme, Director General, Strategy and Resources, Department for Education
  • Charles Roxburgh, Second Permanent Secretary, HM Treasury

Lords: Select Committee

European Union Committee: Brexit: devolution 8:15 am; Other
Witnesses:
  • (at 8:15 AM)
  • Professor Adam Tomkins MSP, The Scottish Parliament
  • (at 9:30 AM)
  • Professor Christina Boswell, Director of Research - Social and Political Science, University of Edinburgh
  • Professor Graeme Roy, Senior Lecturer in EU Law, Strathclyde University
  • Dr Tobias Lock, Senior Lecturer, University of Edinburgh
  • (at 11:00 AM)
  • Professor Nicola McEwen, Associate Director - Centre on Constitutional Change, University of Edinburgh
  • Professor Alan Page, Professor of Public Law, Dundee University
  • Professor Jim Gallagher, Glasgow University
  • (at 1:15 PM)
  • Mr Michael Russell MSP, Minister for UK Negotiations on Scotland's place in Europe, Scottish Government
  • (at 3:30 PM)
  • Mr Scott Walker, CEO, NFU Scotland
  • Councillor David O'Neill, President, Convention of Scottish Local Authorities
  • Mr Josh Hardie, Deputy Director-General for Policy and Campaigns, CBI
  • Professor Anton Muscatelli, Principal, Glasgow University
EU Financial Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
Constitution Committee: Legislative process 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 11:15 AM)
  • Professor John Bell, Cambridge University
  • Professor Paul Craig, University of Oxford
  • Professor Alison Young, University of Oxford
EU Home Affairs Sub-Committee: The EU Data Protection Package 10:20 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 10:30 AM)
  • Rt Hon Matt Hancock MP, Minister of State for Digital and Culture, Department for Culture, Media and Sport
EU Energy and Environment Sub-Committee: Brexit: agriculture 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 11:00 AM)
  • Mr Tom Macmillan, Director of Innovation, Soil Association
  • Mr Tim Breitmeyer, Deputy President, Country Land and Business Association
  • Mr George Dunn, Chief Executive, Tenant Farmers Association
Delegated Powers and Regulatory Reform Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2A, Palace of Westminster
International Relations Committee: Transformation of power in the Middle East and implications for UK policy 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 10:30 AM)
  • Dr Carole Nakhle, Director; Energy Economist, Crystol Energy
  • Mr Stewart Williams, Vice President, Middle East Research, Wood Mackenzie
  • (at 11:30 AM)
  • The Rt Hon Lord Lamont of Lerwick
Finance Bill Sub-Committee: Private Meeting 3:30 pm; Room 2, Palace of Westminster

What is this?

Previous business takes information from the calendar published by Parliament, and links it with our MP/Lord data, to give you an overview of what will be happening in Parliament on a given day.

Search upcoming business

Future business calendar

February
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728 
March
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
April
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
May
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
June
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
July
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
August
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
September
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
October
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
November
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
December
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031