Previous business
Tuesday, 31 January 2017

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Business, Energy and Industrial Strategy, including Topical Questions Oral questions; 11:30 am
  • Crime (Aggravated Murder of and Violence against Women) – Nusrat Ghani Ten Minute Rule Motion
  • Crime (Aggravated Murder of and Violence Against Women) Bill - 1st reading – Nusrat Ghani Legislation
  • Bus Services Bill [HL] - 2nd reading – Chris Grayling Legislation
  • European Union (Notification of Withdrawal) Bill - 2nd reading (day 1) – David Davis Legislation
  • School funding in Greater London – Karen Buck Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • . Royal Assent; 2:30 pm
  • Reviewing the mechanism used to determine annual increases in train fares – Baroness Randerson Oral questions
  • Re-evaluation of the UK's relations with Russia – Lord Balfe Oral questions
  • Steps to tackle the growing problems of homelessness and rough sleeping – Lord Beecham Oral questions
  • Plans to nationalise the Southern railway franchise – Lord Berkeley Oral questions
  • High Speed Rail (London - West Midlands) Bill - 3rd reading – Lord Ahmad of Wimbledon Legislation
  • Digital Economy Bill - Committee stage (day 1) - Committee of the Whole House – Lord Ashton of Hyde Legislation
  • Improving neurological services in England – Baroness Gale Short debate
  • Estimated rising time; 10:00 pm
  • High Speed Rail (London - West Midlands) Bill - 3rd reading Legislation
  • Policing and Crime Bill - Royal Assent – Baroness Williams of Trafford Legislation
  • Wales Bill - Royal Assent – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Immigration rules for spouses and partners – Stuart McDonald Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Bus services in Solihull – Julian Knight Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Future operation of the Severn Bridges – Jessica Morden Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Access to Duodopa – Virendra Sharma Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Statutory sex and relationships education in all Government-funded schools – Diana R. Johnson Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Local Government Finance Bill 9:25 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Public Bill Committee: Parking Places (Variation of Charges) Bill 9:30 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Local Government Finance Bill 2:00 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Second Delegated Legislation Committee: Draft Scottish Fiscal Commission Act 2016 (Consequential Provisions and Modifications) Order 2017 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Third Delegated Legislation Committee: Draft Immigration (Health Charge) (Amendment) Order 2017 2:30 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Fourth Delegated Legislation Committee: Draft Important Public Services (Education) Regulations 2017 and the draft Important Public Services (Transport) Regulations 2017 2:30 pm; Room 10, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Broadcasting (Radio Multiplex Services) Bill 4:00 pm; Room 8, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Business, Energy and Industrial Strategy: CMA's investigation of the UK Energy Market 9:30 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Simeon Thornton, Project Director, Competition and Markets Authority Susannah Meeke, Remedies Director, Competition and Markets Authority Victoria MacGregor, Director of Energy, Citizens Advice Bureau Pete Moorey, Head of Campaigns, Which? Greg Jackson, Chief Executive, Octopus Energy Simon Stacey, Managing Director of Domestic Markets, Npower Dan Hopcroft, Residential Sales Director, EDF Ed Kamm, UK Managing Director, First Utility
Education: School funding reform 9:45 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Luke Sibieta, Associate Director, Institute for Fiscal Studies Natalie Perera, Executive Director and Head of Research, Education Policy Institute Nick Gibb MP, Minister for School Standards, Department for Education Tom Goldman, Director, Education Funding, Department for Education
Public Administration and Constitutional Affairs: An effective Second Chamber? The size and composition of the House of Lords 9:45 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Baroness D’Souza, Former Lord Speaker Baroness Hayman, Former Lord Speaker Lord Norton of Louth Lord Steel of Aikwood
Justice: Prison reform 9:45 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Helen Boothman, Secretary, Association of Members of Independent Monitoring Boards John Thornhill, President, National Council of Independent Monitoring Boards Elizabeth Moody, Deputy Ombudsman Complaints (Office of the Prisons and Probation Ombudsman) Peter Clarke, HM Chief Inspector of Prisons, HM Inspectorate of Prisons John Wadham, Chair, National Preventive Mechanism
Environmental Audit: Marine Protection Areas Revisited 10:15 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: John Tuckett, Chief Executive Officer, Marine Management Organisation Dr Stephen Bolt, Chief Executive Officer, Association of Inshore Fisheries and Conservation Authorities Dr Jon Davies, MPA Programme Leader, Joint Nature Conservation Committee Dr Thérèse Coffey MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Environment and Rural Life Opportunities, Department for Environment, Food and Rural Affairs Dr Gemma Harper, Deputy Director for Marine and Chief Social Scientist, DEFRA The Rt Hon. the Baroness Anelay of St Johns, Minister of State for Foreign and Commonwealth Affairs, Foreign and Commonwealth Office Jane Rumble, Head of Polar Regions Department, FCO
Treasury: EU Insurance Regulation 10:00 am
Witnesses: Sam Woods, Chief Executive, Prudential Regulation Authority
International Trade: UK trade options beyond 2019 10:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Niamh Moloney, Professor of Financial Markets Law, LSE Allister Heath, Deputy Editor, The Telegraph Anthony Browne, Chief Executive, British Bankers' Association Chris Cummings, Chief Executive, The Investment Association Gary Campkin, Director of Policy and Strategy, TheCityUK
Culture, Media and Sport: The impact of Brexit on the creative industries, tourism and the digital single market 10:30 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Sir Peter Bazalgette, Chair, Arts Council England John Kampfner, Chief Executive, Creative Industries Federation Nicola Mendelsohn CBE, Vice President, Europe, Middle East and Africa, Facebook, and Co-Chair, Creative Industries Council
Defence: Defence Acquisition and Procurement 11:30 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Harriett Baldwin MP, Minister for Defence Procurement Stephen Lovegrove Permanent Secretary for the Ministry of Defence Lieutenant General Mark Poffley OBE, Deputy Chief of Defence Staff for Military Capability, Ministry of Defence Tony Douglas, Chief Executive Officer, DE&S
Health: Suicide Prevention 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Ruth Sutherland, Chief Executive, Samaritans Dr Peter Aitken, Chair of the Faculty of Liaison Psychiatry, Royal College of Psychiatrists Hamish Elvidge, The Matthew Elvidge Trust Councillor Richard Kemp, Deputy Chair, Community Wellbeing Board, Local Government Association
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Foreign Affairs: UK's relations with Turkey 3:00 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Sir Alan Duncan MP, Minister of State for Europe and the Americas Lindsay Appleby, Director, Europe, Foreign and Commonwealth Office
Home Affairs: Implications of the UK’s exit from the European Union 4:00 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Amber Rudd MP, Home Secretary Glyn Williams, Director, Immigration & Border Policy Directorate, Home Office

Lords: Select Committees

Science and Technology Committee (Lords): Private Meeting 10:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
EU Justice Sub-Committee: Brexit: civil justice cooperation 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:45 AM) Sir Oliver Heald MP, Minister of State, Ministry of Justice
European Union Committee: Brexit: Crown Dependencies 2:05 pm; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 2:05 PM) Professor Alastair Sutton, Barrister, Brick Court Chambers Professor St. John Bates, St. John Bates Consultancy Professor Andrew Le Sueur, Head of Essex Law School, University of Essex
Communications Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
European Union Committee: Brexit: Gibraltar 2:05 pm; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 2:05 PM) Mr Alastair Sutton, Barrister, Brick Court Chambers Professor St. John Bates, St. John Bates Consultancy Professor Andrew Le Sueur, Head of Essex Law School, University of Essex (at 3:15 PM) Mr Robin Walker MP, Parliamentary Under Secretary of State, Department for Exiting the European Union (at 3:45 PM) Mr Robin Walker MP, Parliamentary Under Secretary of State, Department for Exiting the European Union
Economic Affairs Committee: Private Meeting 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Secondary Legislation Scrutiny Committee (formerly Merits Committee): Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
Liaison Committee (Lords): Private Meeting 4:00 pm; Room 2A, Palace of Westminster

Lords: Grand Committee

  • Neighbourhood Planning Bill - Committee stage (day 1) - Grand Committee – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation; 3:30 pm
  • Estimated rising time; 7:30 pm
  • Neighbourhood Planning Bill - Committee stage (day 1) - Grand Committee – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation