Previous business
Tuesday, 10 January 2017

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Foreign and Commonwealth Office, including Topical Questions Oral questions; 11:30 am
  • National Audit Office report into government management of the HMRC estate – John Martin McDonnell Urgent question
  • Northern Ireland political developments – James Brokenshire Statement
  • Mutual Guarantee Societies – Christina Rees Ten Minute Rule Motion
  • Mutual Guarantee Societies Bill - 1st reading – Christina Rees Legislation
  • Commonwealth Development Corporation Bill - Report stage – Priti Patel Legislation
  • Commonwealth Development Corporation Bill - 3rd reading – Priti Patel Legislation
  • Policing and Crime Bill - Consideration of Lords amendments – Amber Rudd Legislation
  • Policing and Crime Bill - Programme motion – Amber Rudd Legislation
  • Policing and Crime Bill - Consideration of Lords amendments – Amber Rudd Legislation
  • Re-opening of Dean Quarry, St. Keverne – Derek Thomas Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Potential impact on the economy of North-East England of the outcomes from the negotiations on the UK exit from the EU – Lord Beith Oral questions; 2:30 pm
  • Assessment of the value of social enterprise to the UK economy – Lord Bird Oral questions
  • Resolving the refugee crisis in Syria – Lord Roberts of Llandudno Oral questions
  • Strikes affecting Southern Rail services – Baroness Randerson Oral questions
  • Wales Bill - Report stage (day 2) – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation
  • Northern Ireland political developments – Lord Dunlop Statement
  • Estimated rising time; 10:00 pm
  • Technical and Further Education Bill - 1st reading – Lord Nash Legislation

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Supporting children’s wellbeing and mental health in a school environment – Norman Lamb Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Effect of the UK leaving the EU on European Social Funding in Scotland and the UK – Natalie McGarry Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Allocation of funding from the soft drinks industry levy for sport in schools – Justin Tomlinson Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Housing benefit and tenancies at St Michael's Gate, Peterborough – Stewart Jackson Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Implementation of the Stormont House Agreement – Jeffrey M. Donaldson Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Children and Social Work Bill 9:25 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Children and Social Work Bill 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Second Delegated Legislation Committee: Draft Combined Authorities (Mayoral Elections) Order 2017 and the draft Combined Authorities (Mayors) (Filling of Vacancies) Order 2017 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Business, Energy and Industrial Strategy: Outcomes of Marrakech COP22 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Mr Nick Hurd MP, Minister of State for Climate Change and Industry, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Archie Young, Head of International Negotiation, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Emma Bulmer, Deputy Director of the Carbon Budgets Team, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
Justice: Implications of Brexit for the justice system 9:45 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Francis FitzGibbon QC, Chair, Criminal Bar Association Professor Tim Wilson, Professor of Criminal Justice Policy, Northumbria University Michael Gray, Founding Partner Gray and Co Solicitors, on behalf of the Criminal Law Solicitors' Association
Treasury: The UK’s future economic relationship with the European Union 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Douglas Flint, CBE, Group Chairman, HSBC Elizabeth Corley, CBE, Vice Chair, Allianz Global Investors Xavier Rolet, KBE, Chief Executive, London Stock Exchange
Environmental Audit: Marine Protection Areas Revisited 10:15 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Rodney Anderson, Advisor, North Sea Marine Cluster Peter Barham, Chair, Seabed Users and Development Group Dale Rodmell, Assistant Chief Executive, National Federation of Fishermen’s Organisations Emma Barton, Planning and Environmental Manager, The Royal Yachting Organisation Catherine Wensink, Forum Manager & Senior Conservation Officer, UK Overseas Territories Conservation Forum Charles Clover, Executive Director, BLUE Marine Foundation Thomas Hickey, Officer, Government Relations, Pew Trusts
International Trade: UK trade options beyond 2019 10:15 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Professor L Alan Winters, UK Trade Policy Observatory, University of Sussex Dan Lewis, Economic Policy Centre Gary N Horlick, Attorney-at-Law and International Trade Lawyer
Culture, Media and Sport: Combatting Doping in Sport 10:30 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: David Bedford OBE, former Olympic athlete
Home Affairs: Hate crime and its violent consequences 2:15 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Bart Bardz, Branch Secretary for Migrant Workers, GMB Barbara Drozdowicz, Chief Executive, East European Resource Centre Mrs Joanna Mludzinska, Chair, Polish Social and Cultural Association Tadeusz K Stenzel, Chair of trustees, Federation of Poles in Great Britain Julia Ebner, Policy Analyst, Quilliam Professor Matthew Feldman, Centre for Fascist, Anti-Fascist and Post-fascist Studies, Teeside University Professor Matthew Goodwin, Senior Visiting Fellow at Chatham House and Professor of Politics, University of Kent
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Environment, Food and Rural Affairs Sub-Committee: Forestry in England 2:45 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Simon Lloyd, Chief Executive, Royal Forestry Society Beccy Speight, Chief Executive Officer, Woodland Trust Martin Glynn, Fellow, Institute of Chartered Foresters Dr Thérèse Coffey MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Environment, Food and Rural Affairs
Foreign Affairs: Evidence from HE Lord Llewellyn of Steep on his appointment as HM Ambassador to Paris 3:00 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: HE Lord Llewellyn of Steep, HM Ambassador to Paris
Foreign Affairs: Resignation of Lord Hill of Oareford from the European Commission 4:00 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Lord Hill of Oareford CBE

Lords: Select Committees

EU Justice Sub-Committee: Brexit: civil justice cooperation 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:45 AM) Mr Hugh Mercer QC, Essex Court Chambers Mr Timothy Scott QC, 29 Bedford Row Chambers Mr David Greene, Head of Group Action Litigation, Edwin Coe LLP Ms Helena Raulus, Law Society
Licensing Act 2003 Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3A, Palace of Westminster
Science and Technology Committee (Lords): Brexit: regulation and standards 10:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:40 AM) Dr Beth Thompson, Senior Policy Adviser, Wellcome Trust Professor Guy Poppy, Chief Scientific Adviser, Food Standards Agency Professor Sir Michael Rawlins, Chairman, Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (at 11:40 AM) Dr Scott Steedman, Director of Standards, British Standards Institution Mr Martyn Sené, Deputy Chief Executive Officer and Director of Operations, National Physical Laboratory
Communications Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Economic Affairs Committee: The Economics of UK Energy Policy 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:35 PM) Rt Hon Greg Clark MP, Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Mr Jeremy Pocklington, Director General, Energy and Security, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
Select Committee on Charities: Private Meeting 3:45 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Secondary Legislation Scrutiny Committee (formerly Merits Committee): Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
European Union Committee: Post-European Council evidence 4:00 pm; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 4:05 PM) Rt Hon David Jones MP, Minister of State, Department for Exiting the European Union Mr Alok Sharma MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Foreign and Commonwealth Office

Lords: Grand Committee

  • High Speed Rail (London - West Midlands) Bill - Committee stage - Grand Committee – Lord Ahmad of Wimbledon Legislation; 3:30 pm
  • High Speed Rail (London - West Midlands) Bill - Committee stage (day 1) - Grand Committee Legislation
  • Estimated rising time; 7:30 pm