Previous business
Tuesday, 27 October 2015

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Treasury, including Topical Questions Oral questions; 11:30 am
  • Benefit Sanctions Regime (Entitlement to Automatic Hardship Payments) - Ms Tasmina Ahmed-Sheikh Ten Minute Rule Motion
  • Benefit Sanctions Regime (Entitlement to Automatic Hardship Payments) Bill - 1st reading - Ms Tasmina Ahmed-Sheikh Legislation
  • Welfare Reform and Work Bill - Programme motion – Iain Duncan Smith Legislation
  • Welfare Reform and Work Bill - Report stage – Iain Duncan Smith Legislation
  • Welfare Reform and Work Bill - 3rd reading – Iain Duncan Smith Legislation
  • Cardiac screening for young people – Mims Davies Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Baroness McIntosh of Pickering and Lord Oates will be introduced Introduction(s); 2:30 pm
  • Use of the strongest encryption standards online – Lord Strasburger Oral questions
  • Adoption of a new constitution in Nepal – the Earl of Sandwich Oral questions
  • Work incentives for families with children – Baroness Sherlock Oral questions
  • Prime Minister's objective to bring 1,000 Syrian refugees to the UK by Christmas – Lord Roberts of Llandudno Oral questions
  • Electoral Registration and Administration Act 2013 (Transitional Provisions) Order 2015 - motion to annul – Lord Tyler Orders and regulations
  • Asylum Support (Amendment No. 3) Regulations 2015 - motion to annul – Baroness Hamwee Orders and regulations
  • Asylum Support (Amendment No. 3) Regulations 2015 - motion to regret - Lord Rosser, Lord Bates Orders and regulations
  • Disabled Students' Allowance – Lord Addington Short debate
  • Estimated rising time; 7:30 pm
  • Finance Bill - 1st reading Legislation

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Work of the UK in tackling malaria and neglected tropical diseases – Jeremy Lefroy Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Government support for Pakistan – Rehman Chishti Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • BBC's relationship with the Met Office – Ben Bradshaw Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • British property owners in Cyprus – Andrew Gwynne Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Young jobseekers and the Department of Work and Pensions – Chloe Smith Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Trade Union Bill 9:25 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: National Insurance Contributions (Rate Ceilings) Bill 9:25 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Public Bill Committee: Psychoactive Substances Bill [HL] 9:25 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Immigration Bill 9:30 am; Room 14, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Trade Union Bill 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: National Insurance Contributions (Rate Ceilings) Bill 2:00 pm; Room 10, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Psychoactive Substances Bill [HL] 2:00 pm; Room 11, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Immigration Bill 2:00 pm; Room 14, Palace of Westminster
  • Second Delegated Legislation Committee: Draft Onshore Hydraulic Fracturing (Protected Areas) Regulations 2015 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Energy and Climate Change: Ofgem Annual Report and Accounts 2014-15 9:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Dermot Nolan, Chief Executive, Ofgem
Treasury: The economic and financial costs and benefits of UK membership of the EU 9:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Roger Bootle, Executive Chairman, Capital Economics Simon Tilford, Deputy Director, Centre for European Reform Philippe Legrain, Senior Visiting Fellow, London School of Economics European Institute Professor David Myddelton
Public Administration and Constitutional Affairs: English Votes for English Laws and the Future of the Union 9:40 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Richard Wyn Jones Professor the Lord Norton of Louth Sir William McKay KCB Lord Lisvane KCB DL
Justice: Courts and tribunals fees and charges 9:45 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Frances Crook, Chief Executive, Howard League for Penal Reform Phil Bowen, Director, The Centre for Justice Innovation Ben Summerskill, Director, The Criminal Justice Alliance Penelope Gibbs, Transform Justice Richard Monkhouse, Chairman, Magistrates’ Association Malcom Richardson, Deputy Chairman, Magistrates’ Association
Culture, Media and Sport: The Future of FIFA 10:15 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: David Green QC, Director, Serious Fraud Office Lord Goldsmith QC, member of FIFA's independent governance committee
High Speed Rail (London-West Midlands) Bill: High Speed Rail (London-West Midlands) Bill 10:30 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Laura Charles Twyford Cricket Club Philip and Christophine Goss The Claydon Estate Sheila Cooper Aylesbury Town Council Stone with Bishopstone and Hartwell Parish Council Anthony Cotterill
Defence: An SDSR checklist of potential threats 11:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: General Sir Nicholas Houghton, Chief of the Defence Staff General Sir Richard Barrons, Commander of Joint Forces Command Campbell McCafferty, Director of the Civil Contingencies Secretariat, Cabinet Office
Environmental Audit: Diesel Emissions and Air Quality 11:45 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: Rory Stewart MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Environment, Food and Rural Affairs Robert Goodwill MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Transport Michael Hurwitz, Director of the Energy, Technology and International Directorate, Department for Transport Cheryl Case, Head of Atmosphere and Industrial Emissions, Department for Environment, Food and Rural Affairs
High Speed Rail (London-West Midlands) Bill: High Speed Rail (London-West Midlands) Bill 2:00 pm; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: As for morning session, unless already heard.
Science and Technology: Big data 2:15 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Aisling Burnand, Chief Executive Officer, Association of Medical Research Charities Professor John Williams, Director, Health Informatics Unit, Royal College of Physicians Dame Fiona Caldicott, National Data Guardian for Health and Care George Windsor, Senior Policy Researcher, Creative and Digital Economy, Nesta Sue Daley, Head of Big Data, Cloud and Mobile, Tech UK Dr Paul Feldman, Chief Executive, Jisc Chirdeep Chhabra, Senior Manager, Data Programmes, Digital Catapult Richard Woolhouse, Chief Economist and Head of Research and Strategy, British Bankers' Association James Meekings, Co-Founder and UK Managing Director, Funding Circle Imran Gulamhuseinwala, Partner, Ernst & Young
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Foreign Affairs: Libya: examination of intervention and collapse and the UK’s future policy options 2:45 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Sir Dominic Asquith KCMG, former UK Ambassador to Libya and Chairman of the Libyan British Business Council
Home Affairs: Countering extremism 2:45 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Harun Rashid Khan, Deputy Secretary, Muslim Council of Britain Ameena Blake, Assistant Secretary General, Muslim Council of Britain Miqdaad Versi, Assistant Secretary General, Muslim Council of Britain Habibur Rahman, Chairman, East London Mosque Trust Sufia Alam, Women’s Projects Officer, East London Mosque Trust Salman Farsi, Media Officer, East London Mosque Trust Rt Hon Baroness Warsi
Business, Innovation and Skills: The UK Steel Industry 4:10 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Tor Farquhar, Group Human Resources Director, TATA Steel Europe Luis Sanz, Chief Executive Officer, Celsa Steel UK Gareth Stace, Director, UK Steel Roy Rickhuss, General Secretary, Community Trade Union Tom Blenkinsop MP, Chair, APPG Steel and metal related industries Nia Griffith MP, Secretary, APPG Steel and metal related industries The Rt Hon Anna Soubry MP, Minister for Small Business, Industry and Enterprise Stuart Edwards, Deputy Director, Materials and Resource Industries, Department for Business, Innovation and Skills

Lords: Select Committees

EU Justice Sub-Committee: Oral Evidence Session 10:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:00am) Rt Hon Dominic Grieve QC MP; Mr Martin Howe, QC and Mr Aidan O’Neill QC
Science and Technology (Lords): Oral Evidence Session 10:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10.40am) Professor Luke Alphey, Head of Arthropod Genetics Group, The Pirbright Institute; Professor Paul Eggleston, Professor of Molecular Entomology, Keele University and Professor Austin Burt, Professor of Evolutionary Genetics, Imperial College London (at 11.40am) Mr Matt Shardlow, Chief Executive, Buglife – The Invertebrate Conservation Trust and Professor Jonathan Montgomery, Chair, Nuffield Council on Bioethics
Economic Affairs: The devolution of public finances in the United Kingdom 11:30 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11.35am) Carlo Cottarelli, International Monetary Fund
Equality Act 2010 and Disability: Oral Evidence Session 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3.20pm) David Buxton, Director of Campaigns and Communications, British Deaf Association and Terry Riley, Chair, British Deaf Association ( in British Sign Language) (at 4.30pm) George Selvanera, Business Disability Forum; Mark McLane, Global Head of Inclusion and Diversity from BDF Partner Barclays Bank; James Lowman, Association of Convenience Stores and Dr Peter Purton, Policy Officer, Disability and LGBT Rights, Trade Unions Congress
Communications: Oral Evidence Session 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3.30pm) Tony Collingwood, creator, writer and director of children’s animated series and Professor Jeanette Steemers, Professor of Media and Communications, University of Westminster (at 4.30pm) Sophie Chalk, Head of Campaigns, International Broadcasting Trust and Adrian Greer, Chief Operating Officer, the British Council
EU Select: Visions of EU reform 3:40 pm; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3.45pm) H.E. Claus Grube, Ambassador of Denmark to the United Kingdom; H.E. Dan Mulhall, Ambassador of Ireland to Great Britain and H.E. Witold Sobków, Ambassador of Poland to the United Kingdom
Sexual Violence in Conflict: Oral Evidence Session 4:00 pm; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 5.00pm) Lieutenant General David Leakey, Gentleman Usher of the Black Rod
EU Select: Private Meeting 5:15 pm; Room 4, Palace of Westminster
Social Mobility: Private Meeting 5:45 pm; Other

Lords: Grand Committee

  • Draft Flood Reinsurance (Scheme and Scheme Administrator Designation) Regulations 2015 – Lord Gardiner of Kimble Orders and regulations; 3:30 pm
  • Draft Flood Reinsurance (Scheme Funding and Administration) Regulations 2015 – Lord Gardiner of Kimble Orders and regulations
  • Draft Byelaws (Alternative Procedure) (England) Regulations 2015 – Baroness Williams of Trafford Orders and regulations
  • Maximum Number of Judges Order 2015 – Lord Faulks Orders and regulations
  • Draft English Apprenticeships (Consequential Amendments to Primary Legislation) Order 2015 - Baroness Neville-Rolfe Orders and regulations
  • Draft Financial Services and Markets Act 2000 (Relevant Authorised Persons) Order 2015 – Lord Ashton of Hyde Orders and regulations
  • Financial Services and Markets Act 2000 (Regulated Activities) (Amendment) (No. 3) Order 2015 – Lord Ashton of Hyde Orders and regulations
  • Financial Services and Markets Act 2000 (Misconduct and Appropriate Regulator) Order 2015 – Lord Ashton of Hyde Orders and regulations
  • Asian Infrastructure Investment Bank (Immunities and Privileges) Order 2015 – Baroness Anelay of St Johns Orders and regulations
  • Estimated rising time; 7:30 pm