Previous business

Tuesday, 13 October 2015

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Health, including Topical Questions Oral questions; 11:30 am
  • Redcar coke ovens – Anna Turley Urgent question
  • Saudi penal systems (Training needs analysis) – Andrew Slaughter Urgent question
  • Housing and Planning Bill - 1st reading – Greg Clark Legislation
  • Negligence and Damages Bill - 1st reading – Andy McDonald Legislation
  • No Fault Divorce – Richard Bacon Ten Minute Rule Motion
  • No Fault Divorce Bill - 1st reading – Richard Bacon Legislation
  • Immigration Bill - 2nd reading – Theresa May Legislation
  • Immigration Bill - Programme motion – Theresa May Legislation
  • Immigration Bill - Money resolution – Theresa May Legislation
  • Immigration Bill - Ways and Means resolution – Theresa May Legislation
  • Welfare Reform and Work Bill - Programme motion – Iain Duncan Smith Legislation
  • Drones in conflict – Andrew Murrison Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Lord Blunkett and Lord Hayward will be introduced Introduction(s); 11:00 am
  • European Union Referendum Bill - 2nd reading Legislation
  • London's extra airport runway – Lord Spicer Oral questions; 2:30 pm
  • Implementing the Wales Act 2014 – Baroness Humphreys Oral questions
  • Changes in the Government Digital Service following projected budget cuts – Lord Wallace of Saltaire Oral questions
  • Encouraging general practitioners’ practices to employ nurse prescribers, nurse practitioners and pharmacists to achieve their seven day target for primary care – Baroness Walmsley Oral questions
  • Redcar Coke Ovens - Baroness Neville-Rolfe Statement
  • European Union Referendum Bill - 2nd reading Legislation
  • Estimated rising time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Use of children as suicide bombers – Roger Mullin Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Trends in prosecutions for prostitution – Gavin Shuker Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Media plurality in Wales – Guto Bebb Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Proposed closure of Burton magistrates' court – Andrew Griffiths Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Funeral poverty – Paul Maynard Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committee   See this day →

  • Public Bill Committee: Trade Union Bill 9:25 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Public Bill Committee: Trade Union Bill 2:00 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Public Bill Committee: Finance Bill (except Clauses 16, 17, 43 and 45 and Schedules 2 and 3) 9:25 am; Room 10, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Trade Union Bill 9:25 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Public Bill Committee: Welfare Reform and Work Bill 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Finance Bill (except Clauses 16, 17, 43 and 45 and Schedules 2 and 3) 2:00 pm; Room 10, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Trade Union Bill 2:00 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House

Commons: Select Committee

High Speed Rail (London-West Midlands) Bill: High Speed Rail (London-West Midlands) Bill 9:30 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Buckinghamshire County Council
  • Aylesbury Vale District Council
  • Chiltern District Council
  • The Chilterns Conservation Board
Health: Childhood obesity strategy 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Dr Paul Darragh, Board of Science, British Medical Association
  • Professor Graham MacGregor, Chairman, Action on Sugar
  • Malcolm Clark, Co-ordinator, Children’s Food Campaign
  • Andrew Opie, Director of Food and Sustainability, British Retail Consortium
  • Ian Wright, Director General, Food and Drink Federation
  • Chris Snowdon, Director of Lifestyle Economics, Institute for Economic Affairs
Business, Innovation and Skills: Government's Productivity Plan 9:30 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Anna Valero, Research Economist (Growth), London School of Economics
  • Miguel Coelho, Fellow, Institute for Government
  • Jen Rae, Senior Policy Advisor (Innovation Policy), NESTA
  • Professor Jonathan Haskel, Chair in Economics, Imperial College Business School
  • Rebecca Riley, Head of Productivity Group, National Institute of Economic and Social Research
  • Rain Newton-Smith, Director of Economics, Confederation of British Industry
  • Stephen Ibbotson, Director of Business, Institute of Chartered Accountants in England and Wales
  • Allan E Cook CBE, Vice President, Royal Academy of Engineering
  • Kenny Richmond, Economics Director, Scottish Enterprise
  • Mike Cherry, Policy Director, Federation of Small Businesses
  • Michael Mercieca, Chief Executive, Young Enterprise
  • Omar Farag, Director of Operations, The Box of T Ltd (PHOM)
  • Helen Wooldridge, Co-Founder, Cuddledry
Justice: Ministry of Justice Report and Accounts 2014-15 and related matters 9:45 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Richard Heaton, Permanent Secretary, Ministry of Justice
  • Ann Beasley, Director General, Finance, Ministry of Justice
  • Michael Spurr, Chief Executive, National Offender Management Service
  • Natalie Ceeney, Chief Executive, HM Courts and Tribunals Service
Treasury: Appointment of Gertjan Vlieghe to the Monetary Policy Committee 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Gertjan Vlieghe, External Member, Monetary Policy Committee
Culture, Media and Sport: Channel 4 Annual Report 2014 10:15 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Lord Burns, Chairman, Channel 4
  • David Abraham, Chief Executive, Channel 4
Women and Equalities: Transgender Equality 10:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Peter Dunne, Visiting Researcher, New York University Law School
  • Karen Harvey, Chair, a:gender
  • James Morton, Manager, Scottish Transgender Alliance
  • Ashley Reed, initiator of online petition on gender self-definition
  • Zac Snape
  • Sue Pascoe
  • Bethany Black
  • Christie Elan-Cane
Treasury: Re-Appointment of Ian McCafferty to the Monetary Policy Committee 11:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Ian McCafferty, Member, Monetary Policy Committee
Culture, Media and Sport: BBC Charter Review 11:15 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Lord Burns, former adviser on 2006 BBC Charter Review
Defence: Defence expenditure and the 2% pledge 11:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Professor Malcolm Chalmers, Royal United Services Institute (RUSI)
  • Professor Keith Hartley, University of York
  • Dr Robin Niblett CMG, Director, Chatham House
High Speed Rail (London-West Midlands) Bill: High Speed Rail (London-West Midlands) Bill 2:00 pm; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses:
  • As for morning session, unless already heard.
Science and Technology: The science budget 2:15 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Joseph Johnson MP, Minister for Universities and Science, Department for Business, Innovation and Skills
  • Gareth Davies, Director General, Knowledge and Innovation, Department for Business, Innovation and Skills
  • Bernard Ross, Chief Executive Officer, Sky Medical Technology Ltd
  • James Bromley, Chief Operations Officer, SwiftKey
  • Dr Paul Beasley, Head of Research and Development UK, Siemens
Scottish Affairs: English Votes for English Laws 2:30 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses:
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Members of Parliament
Home Affairs: Migration crisis 2:45 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses:
Foreign Affairs: Libya: examination of intervention and collapse and the UK’s future policy options 3:15 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses:
  • George JoffĂ©, Visiting Professor, King’s College, London University
  • Alison Pargeter, Analyst
Home Affairs: Immigration - skill shortages 3:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Jonathan Portes, Principal Research Fellow, National Institute of Economic and Social Research
  • Lord Green, Chair, Migration Watch UK
  • Matthew Pollard, Executive Director, Migration Watch UK
  • Rose Carey, Immigration Law Practitioners’ Association

Lords: Select Committee

EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3A, Palace of Westminster
Science and Technology (Lords): Genetically modified insects 10:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 10.40am) Dr Paul Burrows, Executive Director, Biotechnology and Biological Sciences Research Council (BBSRC), Professor Tim Dafforn, Chief Scientific Advisor, Department for Business, Innovation and Skills (BIS) and Mr Ian Meikle, Head of Agriculture and Food, Innovate UK
  • (at 11.40am) Sir Roland Jackson, Executive Chair, Sciencewise, Professor Sue Hartley, President Elect, British Ecological Society and Dr Sarah Hartley, School of Biosciences, University of Nottingham
Communications: Oral Evidence Session 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 3.30pm) Rona Fairhead CBE, Chair, BBC Trust; Mark Florman, BBC Trust Member for England and Alex Towers, Director, BBC Trust
  • (at 4.30pm) Dinah Caine CBE, Chair Designate, Creative Skillset and Michelle Stanistreet, General Secretary, National Union of Journalists
Equality Act 2010 and Disability: Private Meeting 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Economic Affairs: Oral Evidence Session 3:30 pm; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 3.45pm) Tom Crotty, Director, INEOS Group, Charlotte Barbour, Director of Taxation, Institute of Chartered Accountants Scotland (ICAS) and Professor Gerald Holtham, Cardiff Business School, Chair of the Holtham Commission
Sexual Violence in Conflict: Oral Evidence Session 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 3.45pm) Major (ret.) Philip Lancaster, Former Canadian Military (via video link) and Lieutenant Colonel Alcuin Johnson, Ministry of Defence

What is this?

Previous business takes information from the calendar published by Parliament, and links it with our MP/Lord data, to give you an overview of what will be happening in Parliament on a given day.

Search upcoming business

Future business calendar

September
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
October
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
November
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
December
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
January
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
February
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728 
March
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031