Only a few days to go: We’re raising £25,000 to keep TheyWorkForYou running and make sure people across the UK can hold their elected representatives to account.

Donate to our crowdfunder

Previous business
Wednesday, 23 October 2013

Commons: Main Chamber   See this day →

  • International Development, including Topical Questions Oral Questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Grangemouth refinery – Caroline Flint Urgent Question
  • Funding for Local Authorities – Gisela Stuart Ten Minute Rule Motion
  • Counsellors and Psychotherapists (Regulation) Bill - First reading – Geraint Davies Legislation
  • Funding for Local Authorities Bill - First reading – Gisela Stuart Legislation
  • Opposition Day Debate (8th allotted day) – (i) Dealing with the past in Northern Ireland (ii) Air Passenger Duty Debate
  • Child and adolescent in-patient mental health services – Alan Johnson Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • The Lord Bishop of Carlisle Introduction(s); 3:00 pm
  • Dealing with zero-hour contracts Oral Questions
  • Addressing concerns about the schools career service Oral Questions
  • Reducing the level of economic inequality Oral Questions
  • Reviewing and clarifying the application of human rights legislation to members of the armed forces when they are based or engaged in operations overseas Oral Questions
  • Contingency planning in light of the closure of Grangemouth refinery Statement
  • Inheritance and Trustees' Powers Bill [HL] - Second reading – Lord McNally Legislation
  • Alan Turing (Statutory Pardon) Bill [HL] - Committee of the whole House – Lord Sharkey Legislation
  • Financial Services (Banking Reform) Bill - Committee of the whole House (Day 3) – Lord Deighton Legislation
  • UN High-level Panel report into the successor agenda to the Millennium Development Goals – Baroness Jenkin of Kennington Short Debate
  • UN High-level Panel report into the successor agenda to the Millennium Development Goals – Baroness Northover Short Debate
  • Estimated Rising Time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Arrest of Greenpeace activists in the Russian Federation – Chris Bryant 9:30 am – 11:00 am
  • Policing in Bassetlaw – Lord Mann 11:00 am – 11:30 am
  • Co-operatives in education – Steven Baker 2:30 pm – 4:00 pm
  • Work of the Royal British Legion in Norwich – Chloe Smith 4:00 pm – 4:30 pm
  • UK-Colombia bilateral investment treaty – Stephen Timms 4:30 pm – 5:00 pm

Commons: General Committees

  • Second Delegated Legislation Committee: Draft Excepted Vehicles (Amendment of Schedule 1 to the Hydrocarbon Oil Duties Act 1979) Order 2013 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • European Committee B: European Union Document No. 12732/12 and Addenda 1 and 2, a draft Council Decision on the association of the overseas countries and territories with the European Union 2:30 pm; Room 10, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Science and Technology: Government Horizon Scanning 9:15 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Alun Huw Williams, Principal, SAMI Consulting, Doug McKay, Vice President International Organisations, Shell International and Natalie Day, Head of Policy, Oxford Martin School, University of Oxford; Dr Martyn Thomas, Royal Academy of Engineering, Jonathan Cowie, former Head of Science Policy, Institute of Biology and Professor Ann Buchanan, Academy of Social Sciences
Environmental Audit: Biodiversity offsetting 9:20 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Sandra Bell, Campaigner (Nature & Ecosystems), Friends of the Earth, Brendan Costelloe, Senior Policy Officer, RSPB, John Slaughter, Director of External Affairs, Home Builders Federation and Frances Winder, Conservation Policy Officer, Woodland Trust; Tom Tew, Chief Executive, Environment Bank, Janice Bradley, Head of Conservation Policy and Planning, Nottinghamshire Wildlife Trust and Andrew Clark, Head of Policy, National Farmers Union; Rt Hon Owen Paterson MP, Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs, Chris de Grouchy, Head of Biodiversity, Department for Environment, Food and Rural Affairs and Will Armitage, Head of the Major Infrastructure and Environment Unit, Department for Environment, Food and Rural Affairs
Draft Voting Eligibility (Prisoners) Bill: Draft Voting Eligibility (Prisoners) Bill 9:30 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Robert Walter MP, Head of the UK delegation to the Council of Europe
Education: School Places 9:30 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: The Rt Hon David Laws MP, Minister of State for Schools
Human Rights: The implications for access to justice of the Government's proposals to reform Legal Aid 9:50 am; 3A
Witnesses: Tim Buley, Dr Nick Armstrong and The Public Law Project; Asylum Aid, Immigration Law Practitioners' Association, The Children's Society, Women's Aid and The Official Solicitor to the Senior Courts; Her Majesty's Chief Inspector of Prisons, Prisoners' Advice Service, The Prisons and Probabtion Ombudsman and The Howard League for Penal Reform
Scottish Affairs: The Referendum on Separation for Scotland 1:00 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Danny Alexander MP, Chief Secretary to the Treasury, Rt Hon Alistair Carmichael MP, Secretary of State for Scotland, Stephen Farrington, Deputy Director, HM Treasury and Chris Flatt, Deputy Director, Scotland Office
Environmental Audit: Energy Subsidies in the UK 2:15 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Gordon Edge, Director of Policy, Renewable UK, Keith Parker, Chief Executive, Nuclear Industry Association, David Odling, Energy Policy Manager, Oil & Gas UK, Emma Hughes, Senior Policy Officer, Platform and Alan Simpson
Treasury: Monetary Policy: Forward Guidance 2:15 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Jens Larson, Managing Director and Chief European Economist, Capital Markets, Royal Bank of Canada, Robert Wood, Chief UK Economist, Berenberg Bank and Simon Wells, Chief UK Economist, HSBC Holdings PLC
Work and Pensions: Update on auto-enrolment and other current pensions issues 2:30 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Steve Webb MP, Minister for Pensions and Sarah Healey, Strategy Director for Private Pensions
Home Affairs: Leadership and standards in the police service: follow-up 2:45 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dame Anne Owers DBE, Chair, Independent Police Complaints Commission and Deborah Glass, Deputy Chair, Independent Police Complaints Commission; Chief Inspector Jerry Reakes-Williams, Professional Standards, Warwickshire and West Mercia Police; DS Stuart Hinton, Warwickshire Police Federation, Sgt Chris Jones, West Midlands Police Federation and Inspector Ken MacKaill, West Mercia Police Federation; Chief Constable Andy Parker, Warwickshire Police, Chief Constable David Shaw, West Mercia Police and Chief Constable Chris Sims QPM, West Midlands Police
Environment, Food and Rural Affairs: CAP implementation 2014-2020 3:00 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Peter Kendall, President, National Farmers' Union and Martin Haworth, Director of Policy and Communications, National Farmers' Union; Mark Grimshaw, Chief Executive, Rural Payments Agency, Dave Webster, Chief Executive, Natural England and Jo Broomfield, CAP Delivery Programme Director, Department for Environment, Food and Rural Affairs
Draft Deregulation Bill: Draft Deregulation Bill 4:10 pm; Room 4A
Witnesses: Stuart Segal, Chief Executive, Association of Employment and Learning Providers, Ian Bauckham, ASCL President and Headteacher, Bennett Memorial School, Kent, Association of School and College Leaders, Chris Keates, General Secretary, NASUWT and Gillian Allcroft, Policy Manager, The National Governors' Association ; Angus Evers, Partner (Planning and Environment Group), UK Environmental Law Association , Professor Terence Daintith, Advanced Legal Studies, University of London, Robert Overall, Deputy Chief Executive and Executive Director for Place Commissioning, Essex County Council and Jake White, Legal Advisor, Friends of the Earth

Lords: Select Committees

Draft Voting Eligibility (Prisoners) Bill Joint Committee: Draft Voting Eligibility (Prisoners) Bill 9:30 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Evidence will be heard from Robert Walter MP
Agriculture, Fisheries, Environment and Energy (EU Sub-Committee D): Food Waste Prevention 10:00 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10.45am) evidence will be heard from Colin Church, Director of Resources, Atmosphere and Sustainability, Department for Environment, Food and Rural Affairs and at approximately 11.45am from Anna Simpson, Environmental Policy Adviser, National Farmers’ Union; and further witnesses TBC
Constitution: Constitutional Implications of Coalition Government 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10.30am) evidence will be heard on the above inquiry from Lord Steel of Aikwood, Leader of the Liberal Party 1976–88, Liberal Chief Whip 1970–76; and Lord Morgan, author and historian
Olympic and Paralympic Legacy Committee: Private meeting 10:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Inquiries Act 2005: Inquiries Act 2005 10:30 am; Room 4a, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10.40am) evidence will be heard from Christopher Jeffries, who gave evidence to the Leveson Inquiry, and Julie Bailey, who gave evidence to the Mid Staffordshire NHS Foundation Trust Public Inquiry
Home Affairs, Health and Education (EU Sub-Committee F): Private meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Joint Committee on the Draft Deregulation Bill: Draft Deregulation Bill 4:00 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 4.10pm ) evidence will be heard from Stuart Segal, Chief Executive, Association of Employment and Learning Providers (AELP), Ian Bauckham, ASCL President and Headteacher, Bennett Memorial School, Kent, Association of School and College Leaders, Gillian Allcroft, Policy Manager, The National Governors' Association, and Chris Keates, General Secretary, NASUWT and at 5.10pm from Angus Evers, Partner (Planning & Environment Group), UK Environmental Law Association; Professor Terence Daintith, Professorial Fellow at the Institute of Advanced Legal Studies, University of London; Robert Overall, Deputy Chief Executive and Executive Director for Place Commissioning, Essex County Council and Friends of the Earth (tbc).

Lords: Grand Committee

  • Children and Families Bill - Committee stage (Day 5) – Lord Nash Legislation; 3:45 pm
  • Estimated Rising Time; 7:45 pm