Previous business
Wednesday, 27 February 2013

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Partnerships (Prosecution) (Scotland) Bill [HL] - First reading Legislation
  • Wales Oral Questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Local Authority Devolution and Powers Bill – John Pugh Ten Minute Rule Motion
  • Local Authority Devolution and Powers Bill - First reading – John Pugh Legislation
  • Opposition Day (18th allotted day). Debate on a Motion relating to housing benefit and the under-occupancy penalty. Debate
  • To approve a Statutory Instrument relating to the Draft Bank of England 1998 (Macro-prudential Measures) Order 2013 Motion
  • Country of origin marking (manufactured goods) – Tristram Hunt Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Assessment of the role of ratings agencies and the impact of any downgrade of the UK’s rating – Lord Barnett Oral Questions; 3:00 pm
  • Commemorating the 200th anniversary of the birth of Dr David Livingstone – Lord Steel of Aikwood Oral Questions
  • Amending the Freedom of Information Act 2000 – Lord Wills Oral Questions
  • Proportion of the overseas aid budget being earmarked for peacekeeping – the Bishop of Liverpool Oral Questions
  • Partnerships (Prosecution) (Scotland) Bill [HL] - Third reading – Lord Wallace of Tankerness Legislation
  • Antarctic Bill - Committee of the whole House – Viscount Montgomery of Alamein Legislation
  • Growth and Infrastructure Bill - Report stage – Baroness Hanham Legislation
  • The report of the Independent Panel on Forestry, published on 4 July 2012 – the Bishop of Liverpool Short Debate
  • Estimated Rising Time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Asylum support for children and young people – Sarah Teather 9:30 am – 11:00 am
  • 400th anniversary of relationship between Londonderry and the City of London – Mark Field 11:00 am – 11:30 am
  • Government policy on letting agents – Sarah Champion 2:30 pm – 4:00 pm
  • Relations with the Arab world – George Galloway 4:00 pm – 4:30 pm
  • Future of the Environment Agency - Mr Ian Liddell-Grainger 4:30 pm – 5:00 pm

Commons: General Committees

  • Fifth Delegated Legislation Committee: Draft Financial Services and Markets Act 2000 (Threshold Conditions) Order 2013, the Draft Financial Services and Markets Act 2000 (PRA-regulated Activities) Order 2013, the Draft Financial Services Act 2012 (Mutual Societies) Order 2013 and the Draft Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Services Compensation Scheme) Order 2013 8:55 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Sixth Delegated Legislation Committee: Draft Legal Deposit Libraries (Non-Print Works) Regulations 2013 2:30 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Eighth Delegated Legislation Committee: To consider the Motion in the name of Mr Andrew Lansley relating to the Electoral Commission 2:30 pm; Room 11, Palace of Westminster
  • European Committee B: To consider European Union Documents No. 15938/11, a Draft Regulation on markets in financial instruments and amending Regulation [EMIR] on OTC derivatives, central counterparties and trade repositories, and No. 15939/11 and Addenda 1 and 2, a Draft Directive on markets in financial instruments repealing Directive 2004/39/EC 2:30 pm; Room 10, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Science and Technology: Water quality 9:15 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Richard Aylard, External Affairs and Sustainability Director, Thames Water, Marco Lattughi, Senior Operations Manager, RPS Group, on behalf of the Environmental Industries Commission and Mike Murray, Technical Affairs Manager, Association of the British Pharmaceutical Industry; Natural Environment Research Council (NERC), Professor Andrew Johnson, Centre for Ecology and Hydrology and Rob Collins, Head of Policy, Rivers Trust, on behalf of the Blueprint for Water Coalition; Dr Sue Kinsey, Marine Litter Policy Officer, Marine Conservation Society and Professor Richard Thompson, Plymouth University
Parliamentary Commission on Banking Standards: Banking Standards 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Martin Wheatley, Managing Director, Financial Services Authority and Chief Executive Officer Designate, Financial Conduct Authority and Lord Turner, Executive Chairman, Financial Services Authority
Public Administration: Future of the civil service 9:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Damian McBride; Carolyn Downs, Chief Executive, Local Government Association and Derrick Anderson CBE, Chief Executive, London Borough of Lambeth
Education: The role of School Governing Bodies 9:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Liz McSheehy, Chief Executive, SGOSS, Andrew Thraves, Publishing and Strategy Director, GL Education Group, Pat Smart, Executive Headteacher, Greet and Conway primary schools, and National Leader of Education (NLE), National College for School Leadership and Dr Bridget Sinclair Chair of National Co-ordinators of Governor Services (NCOGS) and Governors Service Manager of Swindon Governor Services; Michael Jeans, Chairman of Haberdashers Education Committee, The Haberdashers Company, Mark Taylor, Director of Schools for Cambridge Education, Islington, and designated Director of School & Young Peoples Services, LB Islington, Nicola Cook, Governor Services Manager, Children and Young People's Services, Buckinghamshire County Council and Darren Northcote, National Official (Education)
Work and Pensions: Draft Pensions Bill 9:30 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Sally West, Income and Poverty Strategy Adviser, Age UK, Emily Holzhausen, Director of Policy and Public Affairs, Carers UK, Dr Ros Altmann, independent expert and former Government pensions policy adviser and Craig Berry, Pensions Policy Officer, TUC; Chris Curry, Research Director, Pensions Policy Institute, Paul Johnson, Director and Gemma Tetlow, Institute for Fiscal Studies, Baroness Hollis of Heigham, Professor Jay Ginn and Prof Jay Ginn (Institute of Gerontology, King’s College London), Women's Budget Group
Justice: Transforming Rehabilitation 9:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Chris Grayling MP, Lord Chancellor and Secretary of State for Justice
Business, Innovation and Skills: Pre-appointment hearing for the post of Groceries Code Adjudicator 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Christine Tacon (the Government’s preferred candidate)
Environmental Audit: Insects and insecticides 2:15 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Lord de Mauley, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Environment, Food and Rural Affairs, Professor Ian Boyd, Chief Scientific Adviser, Department for Environment, Food and Rural Affairs and Dave Bench, Director of Science, Engineering, Analysis and Chemicals Regulation, Health and Safety Executive
Northern Ireland Affairs: Implementation of the Armed Forces Covenant in Northern Ireland 2:30 pm; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Mark Francois MP, Minister of State for Defence Personnel, Welfare and Veterans
Environment, Food and Rural Affairs: Bovine TB vaccination 3:00 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: British Cattle Veterinary Association, British Veterinary Association and Veterinary Medicines Directorate
Public Accounts: Early Action landscape review and Autism Strategy 3:15 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: David Robinson, Co-founder, Community Links, Anna Coote, New Economics Foundation and Samantha Callan, Senior Researcher, Centre for Social Justice; Una O'Brien, Permanent Secretary, Department of Health, Chris Wormald, Permanent Secretary, Department for Education and Julian Kelly, Director General, Public Services, HM Treasury; Una O'Brien, Permanent Secretary, Department of Health and Shaun Gallagher, Director General, Social Care
Procedure: Private Members' Bills 3:45 pm; Room 20, Palace of Westminster
Witnesses: ; Dr Rowena Daw and Tom Mullarkey

Lords: Select Committees

Constitution: Pre-emption of Parliament 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10.30am) The Rt. Hon. Lord Brown of Eaton-under-Heywood, Professor Sir Jeffery Jowell KCMG QC, Lord Lester of Herne Hill QC and the Rt. Hon. Sir Stephen Sedley.
Agriculture, Fisheries, Environment and Energy (EU Sub-Committee D): Private meeting 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
Home Affairs, Health and Education (EU Sub-Committee F): Private meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: This is a joint meeting with Sub-Committee E.
Justice, Institutions and Consumer Protection (EU Sub-Committee E): Private meeting 11:00 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: This is a joint meeting with Sub-Committee F.
Draft Care and Support Bill Joint Committee: Private Meeting 2:30 pm; Room 17, Palace of Westminster
Human Rights Joint Committee: Private meeting 3:00 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Economic Affairs Finance Bill Sub-Committee: Private meeting 3:30 pm; Room 3, Palace of Westminster
Justice, Institutions and Consumer Protection (EU Sub-Committee E): Private meeting 4:00 pm; Room 2A, Palace of Westminster

Lords: Grand Committee

  • Renewable Transport Fuel Obligations (Amendment) Order 2013 – Earl Attlee Orders and Regulations; 3:45 pm
  • Trade Union and Labour Relations (Consolidation) Act 1992 (Amendment) Order 2013 – Viscount Younger of Leckie Orders and Regulations
  • Health and Social Care Act 2012 (Consequential Amendments) Order 2013 – Earl Howe Orders and Regulations
  • Charities (Incorporated Church Building Society) (England and Wales) Order 2013 – Lord Wallace of Saltaire Orders and Regulations
  • Response to the majority vote in the House of Commons calling for a reduction in the voting age to 16 – Lord Tyler Short Debate
  • The current situation in Darfur, South Kordofan and Blue Nile – Baroness Cox Short Debate
  • Estimated Rising Time; 7:15 pm