Previous business
Wednesday, 23 November 2011

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Wales Oral Questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Members of Parliament (Change of Political Party affiliation) – Chris Skidmore Ten Minute Rule Motion
  • Members of Parliament (Change of Political Party Affiliation) Bill - First reading – Chris Skidmore Legislation
  • Annual Energy Statement Statement
  • Opposition day [Unallotted day] – (i) Support for Business to Encourage Economic Growth and Employment (ii) Government cuts to the feed-in tariff for Solar Power Debate
  • Clinical and financial case for bowel cancer screening at 50 – Guy Opperman Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Evidence regarding the attack on Pan Am flight 103 over Lockerbie in 1988 – Lord Selkirk of Douglas Oral Questions; 3:00 pm
  • More effective flu vaccines – Baroness Knight of Collingtree Oral Questions
  • The duty on school governing bodies to invite and consider pupils’ views – Baroness Walmsley Oral Questions
  • Impact of multi-national corporations engaged in mining activities in Colombia – Baroness Coussins Oral Questions
  • Legal Services Act 2007 (Appeals from Licensing Authority Decisions) (No. 2) Order 2011; Rehabilitation of Offenders Act 1974 (Exceptions) (Amendment) (England and Wales) (No. 2) Order 2011 – Lord McNally Orders and Regulations
  • Rehabilitation of Offenders (Amendment) Bill [HL] - Third reading – Lord Dholakia Legislation
  • Terrorism Prevention and Investigation Measures Bill - Third reading – Lord Henley Legislation
  • Public Bodies Bill [HL] - Consideration of Commons amendments – Lord Taylor of Holbeach Legislation
  • Charities Bill [HL] - Report stage – Baroness Verma Legislation
  • Estimated Rising Time; 7:45 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Government measures on disability hate crime – Kate Green 9:30 am – 11:00 am
  • Public service broadcasting in the North East – Chi Onwurah 11:00 am – 11:30 am
  • Credit unions and financial inclusion – Damian Hinds 2:30 pm – 4:00 pm
  • Government policy on Morocco – Andrew Murrison 4:00 pm – 4:30 pm
  • Allocation of freeview channels – George Howarth 4:30 pm – 5:00 pm

Commons: General Committees

  • Fourth Delegated Legislation Committee: Draft Legal Services Act 2007 (Appeals from Licensing Authority Decisions) (No. 2) Order 2011 and the draft Rehabilitation of Offenders Act 1974 (Exceptions) (Amendment) (England and Wales) (No. 2) Order 2011 2:30 pm; Room 11, Palace of Westminster
  • Fifth Delegated Legislation Committee: Motion in the name of Mr Peter Lilley relating to the House of Commons Members’ Fund 2:30 pm; Room 12, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Education: Attracting, training and retaining the best teachers 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: At 9.30am, David Butler OBE, Chief Executive PTA-UK;Emma Knights, Chief Executive; and tbc, Association of Directors of Children's Services; at 10.10am, Professor Peter Tymms, Head of the School of Education, Durham University;Sir Peter Lampl OBE, Chairman, The Sutton Trust;Professor John Howson, Director, DataforEducation.info, and Senior Research Fellow, University of Oxford;Professor Stephen Gorard, Professor of Education Research, University of Birmingham; and Professor Kevin Mattinson, Pro Vice-Chancellor and Head of Teacher Education, Keele University
Work and Pensions: Proposal to replace Disability Living Allowance with Personal Independence Payment 9:30 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Neil Coyle, Director of Policy, Disability Alliance, Paul Farmer, Chief Executive, Mind, Amanda Batten, Director of External Affairs, National Autistic Society, Geoff Fimister, Campaigns Officer, RNIB and Eugene Grant, Public Policy Officer, Scope
Welsh Affairs: The future of the Animal Health and Veterinary Laboratories Agency in Wales 10:15 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Hazel Wright, Senior Policy Officer, Derek Morgan, Chairman of the FUW Hill Farming and Marginal Land Committee, Farmers’ Union Wales, and Stephen James, Deputy President, National Farmers Union Cymru.
Treasury: Independent Commission on Banking 2:15 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Stephen Hester, Group Chief Executive, Royal Bank of Scotland Group, Douglas Flint CBE, Group Chairman, HSBC(2.15pm); Ana Botín, Chief Executive, Santander UK, and Tim Tookey, interim Group Chief Executive, Lloyds TSB
Environmental Audit: Green Economy 2:15 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Gordon Edge, Director of Policy, Renewable UK; Dr John Constable, Director, Renewable Energy Foundation; and Dr Alex Bowen, Principle Research Fellow, Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment: David Powell, Economics Campaigner, Friends of the Earth; Molly Scott Cato, Green House; and Philip Pearson, Senior Policy Officer, TUC (at c3.15pm)
Scottish Affairs: The Crown Estate in Scotland 2:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Philip Maxwell, Chairman, Islay Energy Trust, Sandy Brunton, Chairman, Scottish Islands Federation and Ruchir Shah, Head of Policy Department, Scottish Council for Voluntary Organisations(at 2.30pm); Phil Thomas, Chairman, Scottish Salmon Producers Organisation, Fiona Matheson, Secretary, Orkney Fisheries Association, Dr Sally Campbell, Vice Chair, Arran Seabed Trust (at 3.15 approx)
Public Administration: Role of the Head of the Civil Service 3:00 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Sir Gus O'Donnell GCB, Secretary of the Cabinet and Head of the Civil Service
Environment, Food and Rural Affairs: Greening the Common Agricultural Policy 3:00 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Tim Benton, University of Leeds; Natural England (at 3.45pm); Royal Society for the Protection of Birds, and The Wildlife Trusts (at 4.30pm)
Public Accounts: Flood risk management 3:15 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Bronwyn Hill, Permanent Secretary, Department for Environment, Food and Rural Affairs, Dr Paul Leinster, Chief Executive, David Rooke, Director of Flood Management, Environment Agency

Lords: Select Committees

Science and Technology: The Role of Chief Scientific Advisers 9:30 am; Room 2A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 9.40am) Sir Gus O’Donnell, Cabinet Secretary and Head of the Home Civil Service; at (10.35am) Rt. Hon David Willetts MP, Minister of State for Universities and Science, Business Innovation and Skills; Earl Howe, Parliamentary Under-Secretary of State and Government Spokesperson, Department of Health; Lord Taylor of Holbeach, Parliamentary Under-Secretary of State, Defra; and Nick Gibb MP, Minister of State for Schools, DfE.
Constitution: The Judicial Appointments Process 10:00 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10.30am) Nwabueze Nwokolo, Chair, Black Solicitors Network and Council Member, Minority Ethnic Concerns, the Law Society of England and Wales; Cordella Bart-Stewart, Immigration Judge and Immediate Past Chair, Black Solicitors Network; Kaly Kaul QC, 9-12 Bell Yard Chambers and representative of the Association of Women Barristers; and Joy Van Cooten, Chairwoman, Association of Women Solicitors.
Agriculture, Fisheries and Environment (EU Sub-Committee D): EU Freshwater Policy 10:30 am; Room 3A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11.00am) Andrew Clark, Head of Policy Services, and Gwyn Jones, Vice President, NFU.
Home Affairs (EU Sub-Committee F): The EU Drugs Strategy 11:00 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11.15am) Lord Mancroft, Chairman of the All Party Group on Drug Misuse (APGDM); Baroness Meacher, Chairman, All Party Group on Drug Policy Reform (APGDPR), and member of APGDM; and Lord Ramsbotham, member of APGDPR.
Justice and Institutions (EU Sub-Committee E) 3:35 pm; Room 2, Palace of Westminster; Private meeting
Witnesses: The Lord Advocate, on the EU Right of Access to a Lawyer.

Lords: Grand Committee

  • Welfare Reform Bill - Committee stage (Day 16) – Lord Freud Legislation; 3:45 pm
  • Estimated Rising Time; 7:45 pm