Previous business
Wednesday, 8 June 2011

Commons: Main Chamber   See this day →

  • International Development Oral Questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Education (Special Educational Needs) – Penny Mordaunt Ten Minute Rule Motion
  • Education (Special Educational Needs) Bill - First reading – Penny Mordaunt Legislation
  • Humble address – Duke of Edinburgh’s 90th Birthday Debate
  • Opposition Day (17th allotted day) [Half day] – The impact of Government Policies on Women Debate
  • National Crime Agency Statement
  • Future of Greenock Coastguard Station – Katy Clark Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Message to His Royal Highness the Duke of Edinburgh on his forthcoming ninetieth birthday Motion for Humble Address; 3:00 pm
  • Ensuring consumer benefits and reduced inflation when there is a reduction in oil prices Oral Questions
  • Number of small and medium-sized enterprises helped by the Regional Growth Fund Oral Questions
  • The future of allotments Oral Questions
  • Contributions towards the costs of policing proposed evictions at Dale Farm – Lord Avebury Oral Questions
  • The terms of reference of the serious case review into the abuse at the Winterbourne View hosptial – Baroness Hollins Private Notice Question
  • The draft United Nations Security Council resolution on Syria – Baroness Symons of Vernham Dean Private Notice Question
  • European Union Bill - Report stage Legislation
  • Science and Technology Committee report on setting priorities for publicly funded research – Lord Sutherland of Houndwood Short Debate
  • Estimated Rising Time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Use of wild animals in circuses – Rob Flello 9:30 am – 11:00 am
  • UK relations with Georgia – Denis MacShane 11:00 am – 11:30 am
  • Support for Victims of Crime – Andrew George 2:30 pm – 4:00 pm
  • Food production and the future of the single payment scheme – Jeremy Lefroy 4:00 pm – 4:30 pm
  • Economic opportunities from machine to machine communication – Chi Onwurah 4:30 pm – 5:00 pm

Commons: General Committees

  • Fourth Delegated Legislation Committee: Draft Social Security (Electronic Communications) Order 2011 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Fifth Delegated Legislation Committee: Draft Taxation of Equitable Life (Payments) Order 2011 2:30 pm; Room 11, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Science and Technology: Peer review 9:15 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Rick Rylance, Chair-elect, Research Councils UK, David Sweeney, Director for Research, Innovation and Skills, HEFCE, and Sir Mark Walport, Director, Wellcome Trust; Professor Sir John Beddington, Government Chief Scientific Adviser, and Sir Adrian Smith, Director General, Knowledge and Innovation, Department of Business, Innovation and Skills (at 10.15am)
Education: 16–19 participation in education and training 9:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Thomas Spielhofer, former research manager, National Foundation for Educational Research; Centrepoint; Children's Society, and Barnardo's (at 9.30am) Peter Lauener, Chief Executive, Young People's Learning Agency (at 10.15am) Lord Hill of Oareford, Parliamentary Under-Secretary of State for Schools, and John Hayes MP, Minister of State for Further Education, Skills and Lifelong Learning, Department for Education (at 10.45am)
Work and Pensions: Migration from Incapacity Benefit to Employment and Support Allowance 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Chris Grayling, Minister for Employment, Department for Work & Pensions
Business, Innovation and Skills: Bank Lending Rates to Business 9:30 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Vince Cable MP, Secretary of State for Business, Innovation and Skills
European Scrutiny: Parliamentary Scrutiny of Opt In decisions and European Investigation Order 2:15 pm; Room 19, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Theresa May, Home Secretary
Justice: Role of the Probation Service 9:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Ken Pease OBE, Professor Hazel Kemshall and Professor Carol Hedderman (at 9.30am); David Chantler, Chief Executive, West Mercia Probation Trust, Assistant Chief Constable John Long, Avon and Somerset Police, and John Quick, Assistant Chief Officer, Merseyside Probation Trust (at 10.30am)
Foreign Affairs: UK-Brazil Relations 2:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Jeremy Browne, Minister of State, Foreign and Commonwealth Office
Treasury: Independent Commissioning on banking 2:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Stephen Hester, Chief Executive, Royal Bank of Scotland; Douglas Flint, Group Chairman, HSBC (2.30 pm); Bob Diamond, Chief Executive, Barclays; Antonio Horta-Osorio, Chief Executive, Lloyds Banking Group (4.00 pm)
Defence: The Strategic Defence and Security Review and the National Security Strategy 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Vice Admiral Sir Jeremy Blackham KCB, former Deputy Chief of Defence Staff (Equipment Capability), Professor Julian Lindley-French, Defence Academy of the Netherlands, and Wing Commander (rtd) Andrew Brookes, Director, The Air League
Scottish Affairs: The Crown Estate in Scotland 2:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Roger Bright, Chief Executive, the Crown Estate
Scottish Affairs: The Crown Estate in Scotland 2:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Roger Bright, Chief Executive, the Crown Estate and Tom Mallows, Consents and External Relations Advisor, The Crown Estate
Environmental Audit: Air Quality 3:00 pm; Room 19, Palace of Westminster
Witnesses: James Grugeon, Healthy Air Campaign, Ed Dearnley, Environmental Protection UK, Prof Frank Kelly, King’s College London, and Cllr Richard Kemp, Vice Chairman, Local Government Group
Environment, Food and Rural Affairs: EU proposals for the dairy industry 3:00 pm; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Robert Wiseman & Sons Limited - Pete Nicholson, Milk Procurement Director and Graeme Jack, Communications Director
Public Accounts: Reducing the cost of 16-18 education 3:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Maggie Galliers, Principal, Leicester College, Jonathan Godfrey, Principal, Hereford Sixth Form College, Declan Jones, Principal, Haberdashers'Askes' Federation; David Bell, Permanent Secretary, Department for Education, Peter Lauener, Chief Executive, Young People’s Learning Agency (at 4.15pm)
Communities and Local Government: Regeneration 4:20 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Allan Haile, Assistant Director - Economic Development, Cumbria County Council, Tom Flanagan, Corporate Director, Environment, Planning and Economy, Cornwall Council; Sir Robin Wales, elected Mayor of Newham, London Borough of Newham, Ros Dunn, Chief Executive, Thames Gateway London Partnership (at 4.50pm); David Slater, Executive Director, Newcastle City Council, Core Cities Group, Barra MacRuairi, Strategic Director of Regeneration & Culture, Bradford City Council,Leeds City Region, Mike Taylor, Director, Nottingham Regeneration Ltd, Nottingham City Council (at 5.20pm)
Communities and Local Government: Regeneration 4:20 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Allan Haile, Assistant Director - Economic Development, Cumbria County Council, Tom Flanagan, Corporate Director, Environment, Planning and Economy, Cornwall Council; Sir Robin Wales, elected Mayor of Newham, London Borough of Newham, Ros Dunn, Chief Executive, Thames Gateway London Partnership (at 4.50pm); Chris Murray, Director, Core Cities Group, Barra MacRuairi, Strategic Director of Regeneration & Culture, Bradford City Council,Leeds City Region, Mike Taylor, Director, Nottingham Regeneration Ltd, Nottingham City Council (at 5.20pm)
Communities and Local Government: Regeneration 4:20 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Allan Haile, Assistant Director - Economic Development, Cumbria County Council, Tom Flanagan, Corporate Director, Environment, Planning and Economy, Cornwall Council; Sir Robin Wales, elected Mayor of Newham, London Borough of Newham, Ros Dunn, Chief Executive, Thames Gateway London Partnership (at 4.50pm); Chris Murray, Director, Core Cities Group, Barra MacRuairi, Strategic Director of Regeneration & Culture, Bradford City Council,Leeds City Region, Mike Taylor, Director, Nottingham Regeneration Ltd, Nottingham City Council (at 5.20pm)

Lords: Select Committees

Constitution 10:00 am; Room 1, Palace of Westminster; Private meeting
Economic and Financial Affairs, and International Trade (EU Sub-Committee A): Credit Rating Agencies and EU Sovereign Debt 10:15 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10.30am) Dr Wolf Klinz, Member of the European Parliament (via video conference); and (at 11.00am) Mark Hoban MP, HM Treasury.
Agriculture, Fisheries and Environment (EU Sub-Committee D) 10:30 am; Room 3A, Palace of Westminster; Private meeting
Home Affairs (EU Sub-Committee F) 11:00 am; Room 3, Palace of Westminster; Private meeting
Economic Affairs Finance Bill Sub-Committee 4:00 pm; Room 2, Palace of Westminster; Private meeting
Justice and Institutions (EU Sub-Committee E) 4:00 pm; Room 2A, Palace of Westminster; Private meeting

Lords: Grand Committee