Today’s business
Wednesday, 23 October 2019

Commons: Main Chamber

  • Chancellor of the Duchy of Lancaster and Minister for the Cabinet Office (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Continuation of proceedings on the European Union (Withdrawal Agreement) Bill Legislation
  • PSNI's policy on data obtained from warrants in the case of the Loughinisland journalists – David Davis Adjournment debate

Lords: Main Chamber

  • Protecting Muslim women in Islamic marriages which are not civilly registered – Baroness Cox Oral questions; 3:00 pm
  • Effectiveness of the EU Settlement Scheme – Lord Greaves Oral questions
  • Securing justice for the Yazidi people of Northern Iraq – Lord McConnell of Glenscorrodale Oral questions
  • British people who joined ISIS and are now being held in custody by the Kurds – Lord Dubs Oral questions
  • Birmingham Commonwealth Games Bill [HL] - Third reading – Baroness Barran Legislation
  • Freedom of Establishment and Free Movement of Services (EU Exit) Regulations 2019 - motion to approve – Lord Duncan of Springbank Legislation
  • Freedom of Establishment and Free Movement of Services (EU Exit) Regulations 2019 - motion to regret – Lord Stevenson of Balmacara Legislation
  • Electricity Supplier Obligations (Excluded Electricity) (Amendment) Regulations 2019 – Lord Duncan of Springbank Legislation
  • Waste and Environmental Protection (Amendment) (Northern Ireland) (EU Exit) Regulations 2019 – Baroness Chisholm of Owlpen Legislation
  • Plant Health (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 – Lord Gardiner of Kimble Legislation
  • European Parliamentary Elections Etc. (Repeal, Revocation, Amendment and Saving Provisions) (United Kingdom and Gibraltar) (EU Exit) (Amendment) Regulations 2019 – Earl Howe Legislation

Commons: Westminster Hall

  • Government policy on TB in cattle and badgers – Ruth George Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Health and social care in Kettering constituency – Philip Hollobone Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Sexual and criminal exploitation of missing looked after children – Ann Coffey Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Effect of waste processing facilities on the local environment – Darren Jones Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Reduction in the number of health visitors in England – Tim Loughton Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Tenth Delegated Legislation Committee: draft Over the Counter Derivatives, Central Counterparties and Trade Repositories (Amendment, etc., and Transitional Provision) (EU Exit) (No. 2) Regulations 2019 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Environment, Food and Rural Affairs: Puppy Smuggling 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Paula Boyden, Veterinary Director, Dogs Trust Robert Quest, Enforcement Officer, City of London Corporation Daniella Dos Santos, President, British Veterinary Association Ian Briggs, Chief Inspector, RSPCA Special Operations Unit
Northern Ireland Affairs: Work of the Secretary of State for Northern Ireland, 2019-20 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Julian Smith MP, Secretary of State for Northern Ireland Sir Jonathan Stephens, Permanent Under-Secretary of the Northern Ireland Office Brendan Threlfall, Director, Northern Ireland Office Chris Flatt, Director, Strategy, Legacy and Rights, Northern Ireland Office
Transport: The work of Highways England 9:45 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: Jim O'Sullivan, Chief Executive, Highways England Elliot Shaw, Executive Director of Strategy and Planning, Highways England Mike Wilson, Chief Highways Engineer, Highways England
Women and Equalities: Mental health of men and boys 10:00 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Nadine Dorries MP, Parliamentary Under Secretary of State for Mental Health, Suicide Prevention and Patient Safety, Department for Health and Social Care The Rt Hon Nick Gibb MP, Minister of State (Minister for School Standards), Department for Education
Work and Pensions: Two-child limit 10:00 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Harun Khan, Secretary General, Muslim Council of Britain Tom Sefton, Economics and Social Policy Adviser, Church of England Chaya Spitz, Chief Executive, Interlink Foundation
Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal 10:00 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Brandon Lewis, MP, Minister of State for Security and Deputy for EU Exit and No Deal Preparation
Education: Adult skills and lifelong learning 10:00 am; Room 21, Palace of Westminster
Witnesses: Alison Wolf (The Baroness Wolf of Dulwich CBE), Sir Roy Griffiths Professor of Public Sector Management, King’s College London John Holford, Robert Peers Professor of Adult Education,University of Nottingham Lyn Tett , Professor Emerita, University of Edinburgh and Professor of Community Education, University of Huddersfield
International Development: Follow-up to IDC and ICAI climate reports 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Richard Gledhill, Lead Commissioner Catherine Cameron, Deputy Review Team Leader, Independent Commission for Aid Impact Professor Tim Forsyth, Professor of Environment and Development, London School of Economics, International Development Committee Specialist Adviser Sam Bickersteth, Chief Executive of Opportunity International UK Zac Goldsmith MP, Parliamentary Under Secretary of State at the Department for Environment, Food and Rural Affairs and the Department for International Development Lord Duncan of Springbank, Parliamentary Under Secretary of State, Minister for Climate Change, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Richard Clarke, Director General, Policy, Research and Humanitarian, Department for International Development Catherine Bremner, Director, International Climate and Energy, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
International Trade: Preparations at the border for post-Brexit trade with non-EU countries 10:00 am; Other
Witnesses: Robert Windsor, Executive Director, British International Freight Association (BIFA) Joe Owen, Brexit Programme Director, Institute for Government Ben Digby, Director of International Trade and Investment, Confederation of British Industry (CBI) Kevin Franklin, Director of Customs Transformation, Her Majesty's Revenue and Customs (HMRC) Claire Vince, Director of Negotiations, Planning and Capability & SRO for No Deal Tariffs, Trade Policy Group, Department for International Trade (DIT)
Business, Energy and Industrial Strategy: Thomas Cook 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dean Beale, Chief Executive Officer, Insolvency Service Elizabeth Barrett, Director of Enforcement, FRC David Rule, Executive Director of Supervision, FRC Bill Scott, former Thomas Cook CFO Harriet Green, former Thomas Cook CEO Manny Fontenla-Novoa, former Thomas Cook CEO
Scottish Affairs: Problem drug use in Scotland 10:15 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Kit Malthouse MP, Minister of State for Crime, Policing and the Fire Service Dan Greaves, Director, Crime, Policing and Fire Group
Defence: Evidence from the new Defence Secretary 2:00 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Ben Wallace MP, Secretary of State for Defence Air Marshal Richard Knighton, Deputy Chief of Defence Staff (Financial and Military Capability), Ministry of Defence Angus Lapsley, Director General Strategy and International, Ministry of Defence Lieutenant General Richard Nugee, Chief of Defence People, Ministry of Defence
Home Affairs: Home Office preparations for Brexit and the Work of the Home Secretary 2:15 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Priti Patel MP, Home Secretary Sir Philip Rutnam KCB, Permanent Secretary, Home Office Shona Dunn, Second Permanent Secretary, Home Office Glyn Williams, Director General, Borders, Immigration and Citizenship Systems Policy and Strategy Group, Home Office Paul Lincoln, Director General, Border Force, Home Office
Digital, Culture, Media and Sport: The future of English cricket 2:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Colin Graves, Chairman, English and Wales Cricket Board Tom Harrison, Chief Executive, English and Wales Cricket Board Clare Connor, Managing Director, Women’s Cricket, England and Wales Cricket Board Lord Patel of Bradford OBE, Senior Independent Non-Executive Director, England and Wales Cricket Board Laura Cordingley, Chief Executive, Chance to Shine Becky Fairlie-Clarke, Co-founder, Cricket Supporter’s Association Andy Nash, former chairman of Somerset County Cricket Club Chris Willetts, co-founder, Platform Cricket

Lords: Select Committees

Constitution Committee: Fixed-term Parliaments Act 2011 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) The Rt Hon. The Lord Butler of Brockwell KG GCBCVO The Lord Lisvane KCB DL (at 11:15 AM) Mr Carl Gardner, Open University Professor Gavin Phillipson, University of Bristol
EU Home Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
EU Energy and Environment Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
International Relations and Defence Committee: 2019 NATO Summit 11:00 am; Room 4, Palace of Westminster
Finance Committee (Lords): Private Meeting 4:15 pm; Residence 1, Palace of Westminster