Trade and Industry written question – answered at on 16 July 2003.
To ask the Secretary of State for Trade and Industry if she will list the appointees to the (a) National Consumer Council, (b) Hearing Aid Council, (c) Gas Consumer Council, (d) Post Office Users Council for Scotland, (e) Post Office Users Council for Northern Ireland, (f) Post Office Users Council for Wales, (g) English Advisory Committee on Telecommunications, (h) Scottish Advisory Committee on Telecommunications, (i) Northern Ireland Committee on Telecommunications, (j) Economic and Social Research Council, (k) Medical Research Council, (l) Natural Environmental Research Council, (m) Advisory Committee on Coal Research, (n) Energy Advisory Panel, (o) Measurement Advisory Committee, (p) Overseas Project Board, (q) London & Southeast Industrial Development Board, (r) Northwest Industrial Development Board (s) Southwest Industrial Development Board and (t) Eastern Region Industrial Development Board; and which of the appointees to each body are from ethnic minorities.
The membership of the bodies listed is as follows. An asterisk indicates appointees who have declared that they are from the black or minority ethnic communities:
Deirdre Mutton—Chair
Graeme Millar
Viv Sugar
Stephen Locke
Hearing Aid Council
John Raine—Chair
Anthony Corcoran
Christine Pearce
Deepak Prasher*
Victoria Skeels
Jonathan Ormerod
Maurice Hawthorne
Mark Georgevic
Denise Yates
Energywatch
Ann Robinson—Chair
Andrew Horsier
Neil Menzies
Sharon Darcy
Postwatch
National Council Appointees:
Peter Carr—Chair
Moi Ali*
Dr. Diane Bailey
Clara Arokiasamy*
Council appointees who are also regional chairs
John Stringer OBE—Northern Ireland
Eifion Pritchard QPM—Wales
Judith Donovan CBE—Northern England
Kay Dixon—Greater London
Dr. Charles Winstanley—East of England
Richard Wand—Midlands
Dr. David Bland OBE—South East England
Charles Howeson—South and West
English advisory committee on telecommunications
Moira Black CBE—Chair
Siva Lingham-Moodley*
Barbara McClennan
Peter Sayers
James Woodward-Nutt
Scottish advisory committee on telecommunications
Jeremy Mitchell—Chair
Mark Hagger
Wendy Reynolds
Northern Ireland advisory committee on telecommunications
Courtenay Thompson—Chair
Brian St. John Collins
Moore Kennedy
Seamus Magee
Jean McVitty
Economic and Social Research Council
Frances Cairncross—Chair
Professor Ian Diamond—Chief Executive
Professor Patricia Broadfoot
Professor Andrew Chesher
Ms Bronwyn Curtis
Professor Haydn Ellis
Mr. Paul Johnson
Ms Eileen MacKay
Ms Marianne Neville-Rolfe
Professor Robin Wensley
Professor Steve Wilks
Professor Sir Alan Wilson
Sir Anthony Cleaver—Chair
Professor Sir George Radda—Chief Executive
Dr. E. Mac Armstrong
Professor Kay Davies
Professor R M Denton
Dr. Peter Fellner
Professor Ray Fitzpatrick
Dr. Ruth Hall
Professor Ian MacLennan
Professor Alan North
Professor Sir John Pattison
Professor Genevra Richardson
Professor Nancy Rothwell
Professor John Savill
Natural Environment Research Council
Rob Margetts—Chair
Professor John Lawton—Chief Executive
Professor Malcolm Anderson
Professor John Beddington
Professor Valerie Brown
Pamela Castle
Professor Howard Dalton
Professor Trevor Davies
Professor Anne Glover
Dr. Colin Hicks
Edwin Tenner
Mrs Karen Morgan
Professor Judith Petts
Professor David Read
Advisory Committee on Cleaner Coal Technologies
Dr. Mike Parley
Dr. Chris Green
Professor John McMullan
Nick Otter
Brian Ricketts
Paul Setchfield
Professor Jim Williamson
Energy Advisory Panel
Sir John Collins—Chair
Peter Lehmann CBE
Professor John Chesshire OBE
Dr. Catherine Mitchell
Dr. Nigel Evans
David Green MBE
Dr. Dieter Helm
Mike Parker OBE
Dr. Paul Jefferiss
Professor Kenneth Vowles OBE
Professor Alexander Kemp
Dr. Anthony White
Measurement Advisory Committee
Dr. Colin Gaskell CBE Chair
Dr. Penny Allisy-Roberts QBE
Mr. Mike Buckley
Dr. Peter Cowley
Prof Les Ebdon
Dr. David Ellix
Prof Ken Grattan
Mr. David Holmwood
Dr. Alan Johnson
Dr. Roger Jones
Mr. John Latham
Mr. Steve Lower
Dr. Julia King
Dr. John Tyrer
Mr. Richard Freeman
Dr. Janet Townsend
London and South East Industrial Development Board
John McCready—Chair
Peter Croucher
Praful Davda*
Gurbinder Gill*
Wendy Hyde
Mei Sim Lai*
Helen Sasson
Indeer Jeet Sodhi*
Graeme Wyles
North West Industrial Development Board
Lorraine Clinton—Chair
John Cackett
Duncan Mcllan
Kirit Pathak QBE*
George Verghese*
Eva Wisemark
Dr. Marcus Wood
South West Industrial Development Board
Ian Lowe—Chair
Dr. Susan Astbury
Ruth Bagley
Dr. Richard Brown
Alan Courts
John Crownshaw
Neville Gibson
Alan Hayman
Rama Nand-Lal
Victoria Pickering
Nigel Randall
Terence Slater
Barbara Speirs
Eastern Region Industrial Development Board
Elaine Oddie—Chair
David Baggott
Shaz Khan OBE*
Laurence Russen
Notes:
1. The Gas Consumer Council has been replaced by the Gas and Electricity Consumer Council (better known as Energywatch)
2. Postwatch (also known as the Consumer Council for Postal Services) took the place of the Post Office Users Council for Scotland, Northern Ireland and Wales and also the Post Office Users National Council.
3. We have no trace of the Advisory Committee on Coal Research—we have however attached details of the membership of the Advisory Committee on Cleaner Coal Technologies.
4. We have no trace of the Overseas Project Board.
Yes0 people think so
No0 people think not
Would you like to ask a question like this yourself? Use our Freedom of Information site.