Lord Prior of Brampton

Former MP


A selection of Lord Prior of Brampton's votes

See full list of topics voted on

  • Consistently voted against removing hereditary peers from the House of Lords Show votes

We have lots more plain English analysis of Lord Prior of Brampton’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Lord Prior of Brampton’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Health — Motion to Take Note 26 Nov 2015

    My Lords, I shall try to do this without hesitation, repetition or deviation, but I fear I shall fail on all three counts. First, I echo what all noble Lords have said and thank the noble Lord, Lord Crisp, for introducing this debate, which has been fascinating. He brings to it a lifetime of experience in healthcare, both in the NHS in the UK and, of course, globally. He mentioned two quotes...
  • Health — Motion to Take Note 26 Nov 2015

    I understand that fully. To be clear, at the heart of the Five Year Forward View are both the new care models—the vanguards referred to by the noble Baroness, Lady Walmsley—and a change in productivity. I wish to dwell on productivity for a minute because the NHS is a lean system. I do not argue against that at all. It is a very high-value system. I was at a meeting with people...
  • NHS: Food Banks — Question 26 Nov 2015

    My Lords, decisions about such schemes are rightly made locally. The Government’s policy approach is that economic growth, productivity and employment offer the best route to give people a better future and reduce poverty. We implemented a long-term economic plan which is working. The employment rate is at a new record high and earnings are growing. We also announced that a new national...

More of Lord Prior of Brampton’s recent appearances

RSS feed (?)


Conservative Peer

Entered the House of Lords on 29 May 2015

Previously MP for North Norfolk until 14 May 2001 — General election

Entered the House of Commons on 1 May 1997 — General election

Also represented North Norfolk

Other offices held in the past

  • Chief Executive & Deputy Chair, Conservative Party (1 Jul 1999 to 7 Jun 2001)
  • Member, Trade & Industry Committee (9 Jul 1997 to 15 Jun 1998)

Public bill committees (Sittings attended)


Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Has spoken in 80 debates since joining Parliament — well above average amongst Lords.
  • Has received answers to 0 written questions since joining Parliament — Ministers do not ask written questions.
  • People have made 0 annotations on this Lord’s speeches — average amongst Lords.
  • 10 people are tracking this peer — email me updates on Lord Prior of Brampton’s activity
  • Has used three-word alliterative phrases (e.g. "she sells seashells") 79 times in debates — average amongst Lords. (Why is this here?)

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.