Daniel Zeichner

MP, Cambridge

Cambridge Labour

Daniel Zeichner’s voting in Parliament

Daniel Zeichner is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

However, Daniel Zeichner sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Daniel Zeichner generally voted for higher taxes on banks, while most Labour MPs generally voted against. Show votes
  • Daniel Zeichner generally voted against more powers for local councils, while most Labour MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Daniel Zeichner’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Daniel Zeichner’s full vote analysis page for more.

Daniel Zeichner has occasionally rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

More of Daniel Zeichner’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Cambridge

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Topics of interest

  • Department for Transport
  • Department of Health
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Department for Communities and Local Government
  • Home Office
  • Roads: Repairs and Maintenance
  • Cycling
  • Taxis
  • Motor Vehicles: Exhaust Emissions
  • Bus Service Operators Grant

Currently held offices

  • Shadow Minister (Transport) (since 18 Sep 2015)

Other offices held in the past

  • Member, Science and Technology Committee (Commons) (13 Jul 2015 to 26 Oct 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 16 May 2016.

1. Employment and earnings
8 July 2015, received £200 from Ipsos MORI, 79-81 Borough Road, London SE1 1FY, for completing a survey. Hours: 45 mins. (Registered 12 August 2015)
2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation
Name of donor: UNISON
Address of donor: 130 Euston Road, London NW1 2AY

Amount of donation or nature and value if donation in kind: leaflet printing; value £6,539.73

Donor status: trade union

(Registered 04 June 2015)
Name of donor: CWU
Address of donor: 150 The Broadway, Wimbledon SW19 1RX

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £7,000

Donor status: trade union

(Registered 04 June 2015)
Name of donor: David Cleevely
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £5,000

Donor status: individual

(Registered 04 June 2015)
Name of donor: Ross Cleevely
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £5,000

Donor status: individual

(Registered 04 June 2015)
Name of donor: Carol Atack
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £5,000

Donor status: individual

(Registered 04 June 2015)
Name of donor: Baroness Janet Cohen
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,000

Donor status: individual

(Registered 04 June 2015)
Name of donor: UNITE
Address of donor: 128 Theobald’s Road, Holborn London WC1X 8TN

Amount of donation or nature and value if donation in kind: leaflet printing; value £2011.20

Donor status: trade union

(Registered 04 June 2015)
4. Visits outside the UK
Name of donor: All-Party Parliamentary China Group (with sponsorship from John Swire & Sons, HSBC, City of London, Cambridge Assessment, and Arup)
Address of donor: House of Commons, London SW1A 0AA

Amount of donation (or estimate of the probable value): flights £1,872.02, accommodation £404.78, domestic transport £179.13, food and drink £205.06, meeting and hospitality expenses (inc. interpretation, venue hire), £322.27, other (inc. transaction and cash withdrawal fees) £15.39; total £2,998.65

Destination of visit: China (Beijing, Shenyang and Dalian)

Date of visit: 19-25 September 2015

Purpose of visit: to maintain and strengthen relations between the UK Parliament and the National People’s Congress of China; to learn about and support British businesses operating in China; and to deepen the knowledge and understanding of parliamentarians of China.

(Registered 08 October 2015)
7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
Pettitts Ltd; management for the shared freehold flats of which I am a resident. (Registered 04 June 2015)
4

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.