Jeff Smith

MP, Manchester, Withington

Manchester, Withington Labour

Jeff Smith’s voting in Parliament

Jeff Smith is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

However, Jeff Smith sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Jeff Smith generally voted for higher taxes on banks, while most Labour MPs generally voted against. Show votes
  • Jeff Smith generally voted against more powers for local councils, while most Labour MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Jeff Smith’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Jeff Smith’s full vote analysis page for more.

Jeff Smith has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

More of Jeff Smith’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Manchester, Withington

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Topics of interest

  • Department for Education
  • Department of Health
  • Department for Business
  • Innovation and Skills
  • Department for Communities and Local Government
  • Department for International Development
  • Mediterranean Sea: Refugees
  • Mental Health Services: Offenders
  • General Practitioners: Manchester Withington
  • Faith Schools: Admissions
  • Schools: Admissions

Currently held offices

  • Opposition Whip (Commons) (since 18 Sep 2015)

Other offices held in the past

  • Member, Environmental Audit Committee (20 Jul 2015 to 26 Oct 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 16 May 2016.

1. Employment and earnings
I received the following payments for my role as a Councillor for Manchester City Council, Albert Square, Manchester M60 2LA:
15 May 2015, received £988.66 for services performed between 1 May 2015 and 11 May 2015. Hours: 60 hrs. (Registered 04 June 2015)
4. Visits outside the UK
Name of donor: Hong Kong Government
Address of donor: c/o Hong Kong Economic and Trade Office, 18 Bedford Square, London WC1B 3JA

Amount of donation (or estimate of the probable value): accommodation (£1,768.28), flights (£8,430.19), transport (£237.59) and expenses (£57.01) with a total value of £10,493.07

Destination of visit: Hong Kong

Date of visit: 25-29 January 2016

Purpose of visit: as a member of the APPG on China, to maintain bilateral ties; support British businesses operating in Hong Kong; and deepen the knowledge of parliamentarians of Hong Kong’s political, social and economic development.

(Registered 17 March 2016)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.