Byron Davies

MP, Gower

Gower Conservative

Byron Davies’s voting in Parliament

Byron Davies is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Byron Davies sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Byron Davies consistently voted for requiring pub companies to offer pub landlords rent-only leases, while most Conservative MPs generally voted against. Show votes

We have lots more plain English analysis of Byron Davies’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Byron Davies’s full vote analysis page for more.

Byron Davies has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • The Prime Minister Was Asked: Engagements 27 Apr 2016

    The Government package to help potential buyers of the Tata Steel site in Port Talbot is substantial and befits the tremendous bipartisan endeavours this Government have undertaken to save the industry, and it stands in stark contrast with the distasteful, disrespectful comments of Labour’s policy adviser, who said that the steel crisis had been “good for Labour”. Is there...
  • Immigration Bill: Unaccompanied Refugee Children: Relocation and Support 25 Apr 2016

    I would have liked to have more of an opportunity to speak, as I was a member of the Immigration Public Bill Committee, but I will confine myself to the Lords amendment calling on the Government to relocate 3,000 refugee children. I am sure that there is no one who could possibly disagree with that. It would be morally wrong and would not befit our nation, which has supported many different...

More of Byron Davies’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Gower

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Topics of interest

  • Home Office
  • Cabinet Office
  • Ministry of Justice
  • Department for Energy and Climate Change
  • Department for Business
  • Innovation and Skills
  • Corruption
  • National Crime Agency: Finance
  • Science: Finance
  • Human Trafficking: Mediterranean Sea
  • *No heading*

Currently held offices

  • Member, Welsh Affairs Committee (since 13 Jul 2015)

Other offices held in the past

  • Member, Armed Forces Bill Committee (26 Oct 2015 to 24 Nov 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Has spoken in 47 debates since joining Parliament — above average amongst MPs. See all Byron Davies’s speeches
  • Has received answers to 7 written questions since joining Parliament — below average amongst MPs.
  • Has voted in 88.17% of votes in this Parliament with this affiliation — above average amongst MPs. (From Public Whip)
  • People have made 0 annotations on this MP’s speeches — below average amongst MPs.
  • This MP’s speeches, in Hansard, are readable by an average 17–18 year old, going by the Flesch-Kincaid Grade Level score.
  • 86 people are tracking this MP — email me updates on Byron Davies’s activity
  • Has used three-word alliterative phrases (e.g. "she sells seashells") 20 times in debates — well below average amongst MPs. (Why is this here?)

Register of Members’ Interests

Last updated: 18 Apr 2016.

1. Employment and earnings
29 May 2015, payment of £1,164.34 for my duties as an Assembly Member, National Assembly for Wales, Cardiff Bay, Cardiff CF99 1NA. Hours: no hours worked since the Election. (Registered 05 June 2015)
2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation
Name of donor: United and Cecil Club
Address of donor: Munslows, 2nd Floor, New Penberal House, 283-288 High Holborn, London WC1V 7HP

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,500

Donor status: members' association

(Registered 05 June 2015)
4. Visits outside the UK
Name of donor: Conservative Friends of Israel
Address of donor: 41 Whitehall, London SW1A 2BY

Amount of donation (or estimate of the probable value): flights and accommodation; £2,000

Destination of visit: Israel and the West Bank

Date of visit: 30 August - 4 September 2015

Purpose of visit: fact finding political delegation

(Registered 17 September 2015)
6. Land and property: (i) value over £100,000 (ii) rental income of over £10,000 a year
Flat in Cardiff: (i). (Registered 05 June 2015)
House in Ceredigion: (i). (Registered 05 June 2015)
9. Family members employed and paid from parliamentary expenses
I employ my wife, Gillian Davies, as part-time Communications Officer. (Registered 14 July 2015)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.