Peter Dowd

MP, Bootle

Bootle Labour

Peter Dowd’s voting in Parliament

Peter Dowd is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

However, Peter Dowd sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Peter Dowd generally voted for higher taxes on banks, while most Labour MPs generally voted against. Show votes
  • Peter Dowd generally voted against more powers for local councils, while most Labour MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Peter Dowd’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Peter Dowd’s full vote analysis page for more.

Peter Dowd has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Debate on the Address: The Economy and Work 26 May 2016

    It is self-evident that investment, jobs and skills are the key to solving many of the problems facing the country. That is no less true in my constituency, so I shall touch on those topics. There has been a slowdown in private sector investment due to the impact of the recession and slow or stagnant recovery in the north. In my constituency, the only recent significant industrial investment...
  • Written Answers — Ministry of Justice: Probate 25 May 2016

    To ask the Secretary of State for Justice, with reference to his Department's consultation on fee proposals for grants of probate, how fee income in excess of the costs of providing the Probate Registries service will be used.
  • Written Answers — Ministry of Justice: Probate 24 May 2016

    To ask the Secretary of State for Justice, with reference to his Department's consultation on fee proposals for grants of probate, whether the proposed fees will reflect the (a) actual cost of administration of the Probate Registries and (b) amount of time expended by staff in the Probate Registries.

More of Peter Dowd’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Bootle

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Topics of interest

  • Ministry of Justice
  • Department for Business
  • Innovation and Skills
  • Department of Health
  • Department for Education
  • Department for Transport
  • Probate
  • Further Education
  • Sixth Form Education
  • Social Services: Finance
  • Roads: Safety

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 16 May 2016.

1. Employment and earnings
15 May 2015, received £922 in Special Responsibility Allowance from Sefton Metropolitan Borough Council, Magdalen Square, Bootle L30 5QH, for the period 7 May 2015 to 18 May 2015. (Registered 05 June 2015)
I receive a basic allowance of £733 monthly, plus £26 broadband costs, from Sefton Metropolitan Borough Council, Magdalen Square, Bootle, L30 5QH, in respect of my councillor duties. Expected hours: approx. 10-15 hrs a week. (Registered 05 June 2015)
On 8 July 2015 I received £200 from Ipsos Mori, 79-81 Borough road, London SE1 1FY, for completing an opinion survey. Payment was made direct to a local charity. Hours: 2 hrs. (Registered 27 July 2015)
4. Visits outside the UK
Name of donor: Falkland Islands Government
Address of donor: Falklands House, 14 Broadway, London, SW1H 0BH

Amount of donation (or estimate of the probable value: transport to/from and in the Falkland Islands, accommodation and food with a total value of £3,114.84

Destination of visit: Falkland Islands

Date of visit: 10 to 17 February 2016

Purpose of visit: Familiarisation visit

(Registered 11 March 2016)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.