David Morris

MP, Morecambe and Lunesdale

Morecambe and Lunesdale Conservative

Voting Summary More Here

How David Morris voted
Randomly generated selection of topics. See full list.

  • Voted very strongly against raising welfare benefits at least in line with prices Source
  • Voted moderately for encouraging occupational pensions Source
  • Voted moderately for more EU integration Source
  • Voted moderately for reducing central government funding of local government Source
  • Voted very strongly for university tuition fees Source
  • Voted strongly for reducing housing benefit for social tenants deemed to have excess bedrooms (which Labour describe as the "bedroom tax") Source
  • Get email notifications when David Morris speaks in parliament.

See our much more detailed, easier-to-read analysis of votes on health, welfare, foreign policy, social issues, taxation and more.

David Morris occasionally rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Upcoming Business – Commons: Westminster Hall 29 Oct 2014

    Tunnel under Morecambe Bay – David Morris. 11:00 am – 11:30 am
  • Royal Assent: Five Year Forward View 23 Oct 2014

    May I invite my right hon. Friend to come to my local hospital and to my constituency to see what good works have been done in my area? A 25 million health centre has opened, we have a new walk-in centre that was opened by the Under-Secretary of State for Health, my hon. Friend the Member for Central Suffolk and North Ipswich (Dr Poulter). May I ask my right hon. Friend’s views...

More of David Morris's recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Morecambe and Lunesdale

Entered House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Communities and Local Government
  • Transport
  • Health
  • Home Department
  • Environment Food and Rural Affairs
  • Morecambe
  • Bovine Tuberculosis
  • Morecambe and Lunesdale: Funding
  • Regeneration: Morecambe
  • Carnforth Station

Currently held offices

  • Member, Political and Constitutional Reform Committee
  • Member, Science and Technology Committee (Commons)

Other offices held in the past

  • Member, Administration Committee (3 Dec 2012 to 10 Mar 2014)
  • Member, Science and Technology Committee (Commons) (12 Jul 2010 to 27 Feb 2012)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 13 Oct 2014.

6. Overseas visits
Name of donor: HM Government of Gibraltar
Address of donor: 150 Strand, London, WC2R 1JA
Amount of donation (or estimate of the probable value): flights, accommodation and meals; cost £1,095
Destination of visit: Gibraltar
Date of visit: 9-10 September 2013
Purpose of visit: to attend National Day Celebrations.
(Registered 31 October 2013)
Name of donor: Ministry of Foreign Affairs (Saudi Arabia)
Address of donor: c/o Royal Embassy of Saudi Arabia, 30-32 Charles St, London W1J 5DZ
Amount of donation (or estimate of the probable value): £5,292
Destination of visit: Riyadh, Saudi Arabia
Date of visit: 16-20 February 2014
Purpose of visit: all party parliamentary delegation at the invitation of the Shura Council, to meet the Deputy Speaker, Foreign Affairs Committee, Second Deputy Premier, government ministers and Governor of the Saudi Arabia Monetary Authority. Also to visit King Saud University to discuss collaboration with UK universities on de-radicalisation.
(Registered 12 March 2014)
5. Gifts, benefits and hospitality (UK)
Name of donor: JTI
Address of donor: Members Hill, Brooklands Road, Weybridge KT13 0QU
Amount of donation or nature and value if donation in kind: Two tickets to the RHS Chelsea Flower Show valued at £702 each, total £1,404.
Date of receipt of donation: 20 May 2014
Date of acceptance of donation: 20 May 2014
Donor status: company, registration 1501573
(Registered 18 June 2014)
8. Land and Property
Shop premises in Greater Manchester from which rental income is received.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Did you find what you were looking for?

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.