Julian Smith

MP, Skipton and Ripon

Skipton and Ripon Conservative

Voting Summary More Here

How Julian Smith voted
Randomly generated selection of topics. See full list.

  • Voted strongly for a reduction in spending on welfare benefits Source
  • Voted very strongly for an equal number of electors per parliamentary constituency Source
  • Voted very strongly for reducing central government funding of local government Source
  • Voted moderately against raising welfare benefits at least in line with prices Source
  • Voted moderately against a more proportional system for electing MPs Source
  • Voted very strongly for increasing the rate of VAT Source
  • Get email notifications when Julian Smith speaks in parliament.

See our much more detailed, easier-to-read analysis of votes on health, welfare, foreign policy, social issues, taxation and more.

Julian Smith hardly ever rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Oral Answers to Questions — Education: European Council 27 Oct 2014

    There was huge support across the Yorkshire dales for the Prime Minister’s strong position in the Brussels meeting. Can he clarify whether he got any messages of support for that position from the Leader of the Opposition and whether there was any clarity on whether Labour would pay this sum?
  • Business of the House 23 Oct 2014

    Two hundred years ago, the British Government made in France one of the canniest property investments in British history. May we have a debate on Britain’s incredible relationship—despite its ups and downs—with France, particularly in terms of trade?

More of Julian Smith's recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Skipton and Ripon

Entered House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Business
  • Innovation and Skills
  • Environment Food and Rural Affairs
  • Health
  • Education
  • Work and Pensions
  • Departmental Procurement
  • Procurement
  • Conditions of Employment
  • EU Law
  • Departmental Food

Other offices held in the past

  • Member, Scottish Affairs Committee (12 Jul 2010 to 29 Nov 2010)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 27 Oct 2014.

4. Sponsorships
(a) Donations to my constituency party or association, which have been or will be reported by the party to the Electoral Commission:
(a) Name of donor: Principle Healthcare Ltd
(a) Address of donor: Airedale Business Centre, Skipton, BD23 2TZ
(a) Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,500
(a) Donor status: company, registration no 4283476
(a) (Registered 17 September 2014)
6. Overseas visits
Address of donor: 630 Eccleston Square, London SW1V 1PH
Amount of donation (or estimate of the probable value): flights, accommodation, meals and other costs with an approximate value of £800
Destination of visit: Cadenabbia, Italy
Date of visit: 22-25 March 2014
Purpose of visit: attending conference on British/German dialogue.
(Registered 22 April 2014)
8. Land and Property
Two residential properties in London, from which rental income is received. (Updated 23 April 2013)
9. Shareholdings
(a)   I have a 20% share in the executive recruitment company Arq International (formerly QuyDe Limited) set up by a former employee, which purchased the name of Arq International from my former company. (Updated 7 March 2012, 2 July 2012 and 17 January 2013)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Did you find what you were looking for?

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.