Chuka Umunna

MP, Streatham

Streatham Labour

Chuka Umunna’s voting in Parliament

Chuka Umunna is a Labour MP, and so on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

However, Chuka Umunna sometimes differs from their party collegues, such as:

  • Chuka Umunna consistently voted against Labour's anti-terrorism laws, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Chuka Umunna consistently voted against automatic enrolment in occupational pensions, while most Labour MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Chuka Umunna’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Chuka Umunna’s full vote analysis page for more.

Chuka Umunna never rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Written Answers — Home Office: Human Trafficking 30 Jul 2015

    To ask the Secretary of State for the Home Department, how many victims of human trafficking were (a) identified and (b) offered support by her Department in each year since 2010; and if she will make a statement.
  • Written Answers — Department for Environment, Food and Rural Affairs: Bees: Conservation 24 Jul 2015

    To ask the Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs, what recent assessment she has made of factors contributing to decline of the honeybee population; and what assessment she has made of the effectiveness of the National Pollinator Strategy.
  • Written Answers — Home Office: Offences against Children 24 Jul 2015

    To ask the Secretary of State for the Home Department, what additional resources her Department is making available in (a) 2015 and (b) 2016 to (i) the Metropolitan Police to investigate historic child abuse allegations and (ii) the Metropolitan Police and other agencies to offer counselling and support to the victims of such abuse; and if she will make a statement.

More of Chuka Umunna’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Streatham

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Business
  • Innovation and Skills
  • Department for Business
  • Innovation and Skills
  • Treasury
  • Work and Pensions
  • Education
  • Regional Growth Fund
  • Billing
  • Procurement
  • Departmental Apprentices
  • Apprentices

Currently held offices

  • Shadow Secretary of State for Business, Innovation and Skills (since 7 Oct 2011)

Other offices held in the past

  • Shadow Minister (Business, Innovation and Skills) (23 May 2011 to 7 Oct 2011)
  • Member, Treasury Committee (12 Jul 2010 to 4 Jul 2011)

Previous MPs in this constituency

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 13 Jul 2015.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.