David Mowat

MP, Warrington South

Warrington South Conservative

David Mowat’s voting in Parliament

David Mowat is a Conservative MP, and so on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, David Mowat sometimes differs from their party collegues, such as:

  • Labour's anti-terrorism laws. David Mowat consistently voted for. Most Conservative MPs generally voted against. Show votes
  • Removing hereditary peers from the House of Lords. David Mowat consistently voted for. Most Conservative MPs generally voted against. Show votes

We have lots more plain English analysis of David Mowat’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit David Mowat’s full vote analysis page for more.

David Mowat never rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Business of the House: NHS Reform 16 Jul 2015

    A characteristic of the health system in our country is that we have something like 20% to 25% fewer doctors per head of population than comparable countries such as France, Germany and Spain. Is it part of the Secretary of State’s vision to correct this over time, and will that make reforms such as these easier to push through?
  • Business of the House 2 Jul 2015

    This year marks the 120th anniversary of the sport of rugby league. May we have a debate on the contribution made by the sport, particularly in the north of England? Will the Leader of the House join me in the 120-mile walk, or in part of it, that is taking place this summer?
  • Attorney General: Vulnerable Victims and Witnesses 2 Jul 2015

    I have no legal qualifications whatsoever. Two years ago, a 13-year-old girl was subjected to three weeks of intimidatory and vicious cross-examination by a team of seven barristers—a process that she described as worse than the initial crime. Will the Attorney General update the House on what he is doing to stop such incidents being repeated?

More of David Mowat’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Warrington South

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Energy and Climate Change
  • Transport
  • Health
  • Environment Food and Rural Affairs
  • Business
  • Innovation and Skills
  • High Speed 2 Railway Line
  • Departmental Public Expenditure
  • Public Expenditure
  • Occupational Pensions
  • Trade Fairs

Other offices held in the past

  • Member, Draft Financial Services Bill (Joint Committee) (18 Jul 2011 to 13 Dec 2011)
  • Member, Scottish Affairs Committee (12 Jul 2010 to 5 Nov 2012)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 13 Jul 2015.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.