Kris Hopkins

MP, Keighley

Keighley Conservative

Kris Hopkins’s voting in Parliament

Kris Hopkins is a Conservative MP, and so on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Kris Hopkins sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Kris Hopkins consistently voted for removing hereditary peers from the House of Lords, while most Conservative MPs generally voted against. Show votes

We have lots more plain English analysis of Kris Hopkins’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Kris Hopkins’s full vote analysis page for more.

Kris Hopkins never rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Written Answers — Department for Communities and Local Government: EU Grants and Loans 26 Mar 2015

    Holding answer received on 26 February 2015 The full 2.7 billion European Regional Development Fund allocation for 2007-13 has been committed, and is on track and on course for where we would expect to be at this stage in the programme. The programme is worth a total of 2,749,090,730 excluding match funding. Since 1 May 2010, the current programme has contracted...
  • Written Answers — Department for Communities and Local Government: Public Bodies 26 Mar 2015

    This Government has taken action to tackle the taxpayer-funded subsidies that previously were handed to the trade unions. Such payments were poor value for money and represented an unhealthy relationship between the state and voluntary sector. Trade union activities and campaigning in the public sector should be funded by members' subscriptions, not bankrolled by the taxpayer. Greater...
  • Written Answers — Department for Communities and Local Government: Fraud 26 Mar 2015

    My Department has recently delivered a new anti-fraud action plan, drafted a corporate anti-fraud strategy and updated anti-fraud guidance for staff. The attached table gives a list of identified incidents from 2009-10. Table (Word Document, 22.75 KB)

More of Kris Hopkins’s recent appearances

RSS feed (?)


Conservative MP for Keighley

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Defence
  • Home Department
  • Justice
  • Communities and Local Government
  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • Armed Forces: Housing
  • Courts: Fines
  • Planning
  • Armed Forces: Pay
  • Falkland Islands

Currently held offices

  • Member, Armed Forces Bill Committee (since 26 Oct 2015)
  • The Vice-Chamberlain of Her Majesty's Household (since 13 May 2015)

Other offices held in the past

  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Communities and Local Government (7 Oct 2013 to 13 May 2015)
  • Member, Northern Ireland Affairs Committee (28 Nov 2011 to 5 Nov 2012)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)


Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Has spoken in 11 debates in the last year — well below average amongst MPs.
  • Has received answers to 0 written questions in the last year — Ministers do not ask written questions.
  • Has voted in 96.21% of votes in this Parliament with this affiliation — well above average amongst MPs. (From Public Whip)
  • People have made 4 annotations on this MP’s speeches — average amongst MPs.
  • This MP’s speeches, in Hansard, are readable by an average 17–18 year old, going by the Flesch-Kincaid Grade Level score.
  • 129 people are tracking this MP — email me updates on Kris Hopkins’s activity
  • Has used three-word alliterative phrases (e.g. "she sells seashells") 102 times in debates — below average amongst MPs. (Why is this here?)

Register of Members’ Interests

Last updated: 9 Nov 2015.

2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation
Name of donor: United and Cecil Club
Address of donor: 18 Thorney Lane North, Iver SL0 9JY

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £5,000

Donor status: members’ association

(Registered 05 January 2015)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.