Ben Gummer

MP, Ipswich

Ipswich Conservative

Ben Gummer’s voting in Parliament

Ben Gummer is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Ben Gummer sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Ben Gummer consistently voted for removing hereditary peers from the House of Lords, while most Conservative MPs generally voted against. Show votes

We have lots more plain English analysis of Ben Gummer’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Ben Gummer’s full vote analysis page for more.

Ben Gummer has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Department of Health: Breastfeeding 27 May 2016

    Following the discontinuation of the Infant Feeding Survey, the Department has been exploring with Public Health England (PHE) and other key stakeholders alternative methods and sources of information to monitor the impact of its policy on infant feeding. In future, the Maternity and Children’s Dataset will regularly capture data on breastfeeding initiation and prevalence from all women...
  • Written Answers — Department of Health: Professions: Registration 27 May 2016

    There are no plans to require scientists and technicians working in the health sector to register with a professional body such as the Science Council. While voluntary registration schemes, such as those overseen by the Science Council, provide an important mechanism for assuring the standards of professional staff, it is a matter for individual staff and their employing organisation as to...
  • Written Answers — Department of Health: Palliative Care: LGBT People 27 May 2016

    We are committed to ensuring that everyone who is at, or approaching, the end of life has access to high quality, compassionate care that is tailored to their individual needs and preferences. Many people already receive excellent end of life care but, as shown by the Care Quality Commission’s (CQC) recent review of inequalities in end of life care, A different ending: Addressing...

More of Ben Gummer’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Ipswich

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Health
  • Home Department
  • Education
  • Justice
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Multiple Sclerosis: Drugs
  • Music: Education
  • Asylum: Community Relations
  • Planning
  • Railways: East of England

Currently held offices

  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Health (since 8 May 2015)

Other offices held in the past

  • Member, Justice Committee (29 Nov 2010 to 5 Nov 2012)
  • Member, Regulatory Reform Committee (26 Jul 2010 to 3 Dec 2012)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Has spoken in 41 debates in the last year — average amongst MPs. See all Ben Gummer’s speeches
  • Has received answers to 0 written questions in the last year — Ministers do not ask written questions.
  • Replied within 2 or 3 weeks to a low number of messages sent via WriteToThem.com during 2014, according to constituents.
  • Has voted in 93.04% of votes in this Parliament with this affiliation — well above average amongst MPs. (From Public Whip)
  • People have made 9 annotations on this MP’s speeches — above average amongst MPs.
  • This MP’s speeches, in Hansard, are readable by an average 18–19 year old, going by the Flesch-Kincaid Grade Level score.
  • 127 people are tracking this MP — email me updates on Ben Gummer’s activity
  • Has used three-word alliterative phrases (e.g. "she sells seashells") 262 times in debates — above average amongst MPs. (Why is this here?)

Register of Members’ Interests

Last updated: 16 May 2016.

2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation
Name of donor: Abdul-Majid Jafar
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £10,000

Donor status: individual

(Registered 01 June 2015)
7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
Until 18 June 2015, Sancroft International Ltd (corporate responsibility and environmental services consultancy). (Updated 22 June 2015)
9. Family members employed and paid from parliamentary expenses
From 18 May 2015 to 30 July 2015, I employed my sister, Leonora Gummer, as part time Parliamentary Assistant. (Registered 08 June 2015; updated 11 May 2016)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.