Pat Glass

Shadow Minister (Foreign and Commonwealth Affairs)

North West Durham Labour

Pat Glass’s voting in Parliament

Pat Glass is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

This is a selection of Pat Glass’s votes.

  • Consistently voted for a wholly elected House of Lords Show votes
  • Voted a mixture of for and against a referendum on the UK's membership of the EU Show votes
  • Has never voted on replacing Trident with a new nuclear weapons system
  • Generally voted for raising welfare benefits at least in line with prices Show votes
  • Generally voted against encouraging occupational pensions Show votes
  • Consistently voted against an equal number of electors per parliamentary constituency Show votes

We have lots more plain English analysis of Pat Glass’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Pat Glass’s full vote analysis page for more.

Pat Glass never rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Migration into the EU — [Andrew Rosindell in the Chair] 10 Feb 2016

    Does my hon. and learned Friend agree that, if we exit Europe, unless we become a city state like Singapore—a tax haven on the edge of Europe—and have absolutely no trade agreements with Europe, we will still be subject to all the surcharges on everything we make and export? Unless we do that, we will have to abide by the rules and regulations that apply for all EU member states,...
  • Migration into the EU — [Andrew Rosindell in the Chair] 10 Feb 2016

    Will the hon. Lady give way?
  • Migration into the EU — [Andrew Rosindell in the Chair] 10 Feb 2016

    Does the hon. Lady agree that one of the great strengths of this country has been its ability to absorb and to integrate hundreds of thousands of people over the centuries? They have included who have come here to work, my family being one of them. Those people came here to work, paid their taxes, raised their children, fought for this country and died for this country.

More of Pat Glass’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for North West Durham

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Education
  • Work and Pensions
  • Treasury
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Health
  • Social Services
  • Special Educational Needs
  • Fuel Poverty
  • Academies: Special Educational Needs
  • GCE AS-level

Currently held offices

  • Shadow Minister (Foreign and Commonwealth Affairs) (since 5 Jan 2016)

Other offices held in the past

  • Shadow Minister (Education) (18 Sep 2015 to 5 Jan 2016)
  • Member, Education Committee (12 Jul 2010 to 30 Mar 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 14 Dec 2015.

9. Family members employed and paid from parliamentary expenses
I employ my niece, Sarah Gannon, as an Apprentice.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.