Claire Perry

MP, Devizes

Devizes Conservative

Claire Perry’s voting in Parliament

Claire Perry is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Claire Perry sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Claire Perry consistently voted for allowing terminally ill people to be given assistance to end their life, while most Conservative MPs generally voted against. Show votes
  • Claire Perry consistently voted for removing hereditary peers from the House of Lords, while most Conservative MPs generally voted against. Show votes

We have lots more plain English analysis of Claire Perry’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Claire Perry’s full vote analysis page for more.

Claire Perry has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Department for Transport: Railways: Franchises 23 May 2016

    The Partnership reviewed the work undertaken by Directly Operated Railways (DOR) in connection with the Direct Awards programme as part of the initial phase of their contract between November and December 2015. This focused on the work done by DOR on the Cross Country Franchise but also included reviewing historic mobilisation plans prepared by DOR for other franchises. The partnership are...
  • Written Answers — Department for Transport: Govia Thameslink Railway: Performance Standards 23 May 2016

    The Franchise Agreement sets out the circumstances which entitle a revision to the Govia Thameslink Railway Schedule 7.1 benchmarks. A predefined contractual change has occurred which has required changes to the Cancellation and TOC Minute Delay benchmarks.
  • Debate on the Address: Transport and Local Infrastructure 19 May 2016

    I would be delighted to listen further to the hon. Gentleman, but I just want to correct him on this point: targets are not the same as results. I am sure that he will celebrate with me the fact that British roads are safer than they have ever been. One death on our roads is too many, however, and we continue to work effectively to drive down both the number of road deaths and the causes of...

More of Claire Perry’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Devizes

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Health
  • Treasury
  • Education
  • Justice
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Business: Government Assistance
  • Children: Service Personnel
  • Departmental Leave
  • Inland Waterways
  • Social Services: Fees and Charges

Currently held offices

  • Parliamentary Under-Secretary (Department for Transport) (since 15 Jul 2014)

Other offices held in the past

  • Assistant Whip (HM Treasury) (7 Oct 2013 to 15 Jul 2014)
  • Member, Justice Committee (12 Jul 2010 to 5 Dec 2011)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Has spoken in 28 debates in the last year — below average amongst MPs. See all Claire Perry’s speeches
  • Has received answers to 0 written questions in the last year — Ministers do not ask written questions.
  • Replied within 2 or 3 weeks to a high number of messages sent via WriteToThem.com during 2014, according to constituents.
  • Has voted in 86.25% of votes in this Parliament with this affiliation — above average amongst MPs. (From Public Whip)
  • People have made 3 annotations on this MP’s speeches — average amongst MPs.
  • This MP’s speeches, in Hansard, are readable by an average 17–18 year old, going by the Flesch-Kincaid Grade Level score.
  • 114 people are tracking this MP — email me updates on Claire Perry’s activity
  • Has used three-word alliterative phrases (e.g. "she sells seashells") 209 times in debates — average amongst MPs. (Why is this here?)

Register of Members’ Interests

Last updated: 16 May 2016.

2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation
Name of donor: Sir Henry Keswick
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £7,000

Donor status: individual

(Registered 04 June 2015)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.