Bob Stewart

MP, Beckenham

Beckenham Conservative

A selection of Bob Stewart's votes

See full list of topics voted on

  • Voted moderately against a wholly elected House of Lords Details
  • Voted very strongly for raising England’s undergraduate tuition fee cap to £9,000 per year Details
  • Voted very strongly for an equal number of electors per parliamentary constituency Details
  • Voted moderately for reducing central government funding of local government Details
  • Voted very strongly for increasing the rate of VAT Details
  • Voted moderately against raising welfare benefits at least in line with prices Details

New: more analysis of votes on health, welfare, foreign policy, social issues, taxation and more.

Bob Stewart occasionally rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Upcoming Business – Commons: Westminster Hall 7 Jul 2015

    20th anniversary of the Srebrenica genocide – Bob Stewart. Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Britain and International Security 2 Jul 2015

    Thank you, Madam Deputy Speaker. I will be bang on time. Nobody should underestimate the seriousness of the current international situation. In particular, the security threats we now face have changed massively and fast over the last few years. Five years ago the so-called Arab spring had yet to happen, but boy, when it did, the ripples had an impact on the whole of the middle east,...
  • Britain and International Security 2 Jul 2015

    I will give way, but I am not a right hon. Friend.

More of Bob Stewart’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Beckenham

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Health
  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Education
  • Home Department
  • Syria
  • Exports
  • Germany
  • Bosnia and Herzegovina: Politics and Government
  • Academies

Other offices held in the past

  • Member, Committees on Arms Export Controls (formerly Quadripartite Committee) (12 Jul 2010 to 3 Nov 2014)
  • Member, Defence Committee (12 Jul 2010 to 30 Mar 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 8 Jun 2015.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.