Graham Evans

MP, Weaver Vale

Weaver Vale Conservative

A selection of Graham Evans's votes

See full list of topics voted on

  • Voted very strongly for reducing housing benefit for social tenants deemed to have excess bedrooms (which Labour describe as the "bedroom tax") Details
  • Voted very strongly against paying higher benefits over longer periods for those unable to work due to illness or disability Details
  • Voted very strongly for increasing the rate of VAT Details
  • Voted very strongly for encouraging occupational pensions Details
  • Voted strongly for fewer MPs in the House of Commons Details
  • Voted very strongly for removing hereditary peers from the House of Lords Details

New: more analysis of votes on health, welfare, foreign policy, social issues, taxation and more.

Graham Evans never rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • Business of the House 2 Jul 2015

    Will my right hon. Friend join me in paying tribute to Sir Nicholas Winton and the work that he did, saving hundreds of Jewish children’s lives? Will my right hon. Friend remind the House of the role of this country in saving the lives of 10,000 Jewish children prior to world war two?
  • Attorney General: Forced Marriage 2 Jul 2015

    What steps the CPS is taking to ensure its prosecutors will be able successfully to prosecute the criminal offence of forced marriage.
  • Attorney General: Forced Marriage 2 Jul 2015

    Forced marriage is a scourge across many communities in the UK and I welcome the work undertaken by the Government on the Modern Slavery Act 2015. Will my hon. and learned Friend update the House on the work being carried out to bring this scourge to an end? What advice has been provided to young men and women who might be at risk of forced marriage?

More of Graham Evans’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Weaver Vale

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Home Department
  • Energy and Climate Change
  • Treasury
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Health
  • Departmental Training
  • Departmental Security
  • Members: Correspondence
  • Departmental Official Hospitality
  • Departmental Marketing

Other offices held in the past

  • Member, Work and Pensions Committee (29 Oct 2012 to 30 Mar 2015)
  • Member, Administration Committee (14 Nov 2011 to 25 Mar 2013)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 8 Jun 2015.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.