Margot James

MP, Stourbridge

Stourbridge Conservative

Voting Summary More Here

How Margot James voted
Randomly generated selection of topics. See full list.

  • Voted strongly for reducing central government funding of local government Source
  • Voted very strongly against raising welfare benefits at least in line with prices Source
  • Voted very strongly for removing hereditary peers from the House of Lords Source
  • Voted very strongly for greater restrictions on campaigning by third parties, such as charities, during elections Source
  • Voted very strongly against paying higher benefits over longer periods for those unable to work due to illness or disability Source
  • Voted very strongly for increasing the rate of VAT Source
  • Get email notifications when Margot James speaks in parliament.

See our much more detailed, easier-to-read analysis of votes on health, welfare, foreign policy, social issues, taxation and more.

Margot James occasionally rebelled against their party in this parliament

Recent appearances

  • [Andrew Rosindell in the Chair] — Backbench Business — Harvey’s Law 2 Mar 2015

    I congratulate the hon. Gentleman on securing this important debate. Like my hon. Friend the Member for Birmingham, Yardley (John Hemming), I lost a dog on the road when I was a child—a Great Dane called Max. I have never forgotten him, but at least we knew within 24 hours or less, which saved a lot of additional heartache. I know my right hon. Friend the Minister to be a man with a...
  • Oral Answers to Questions — Home Department: Tax Avoidance (HSBC) 9 Feb 2015

    The last Government presided over an unsustainable boom in the financial services sector and, at that time, aggressive tax avoidance flourished. What steps has my hon. Friend taken to close the tax loopholes that were left wide open by the last Government?

More of Margot James's recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Stourbridge

Entered House of Commons on 6 May 2010 — General election

Topics of interest

  • Health
  • Home Department
  • Work and Pensions
  • Education
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Obesity
  • Human Trafficking
  • NHS: Drugs
  • Industrial Health and Safety
  • Higher Education: Admissions

Other offices held in the past

  • Member, Committees on Arms Export Controls (formerly Quadripartite Committee) (12 Jul 2010 to 8 Nov 2012)
  • Member, Business, Innovation and Skills Committee (12 Jul 2010 to 5 Nov 2012)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 23 Feb 2015.

4. Sponsorships
(b) Support in the capacity as an MP:
Name of donor: OGN Group
Address of donor: OGN House, Hadrian Way, Wallsend NE28 6HL
Amount of donation or nature and value if donation in kind: £5,000
Date of receipt: 15 December 2015
Date of acceptance: 15 December 2015
Donor status: company, registration 06390883
(Registered 17 February 2015)
Name of donor:  Mr Jeremy Asher
Address of donor: private
Amount of donation or nature and value if donation in kind: £10,000 received via the Conservative Party to support my re-election campaign.
Date of receipt of donation: 14 November 2014
Date of acceptance of donation: 14 November 2014
Donor status: individual
(Registered 18 February 2015)
8. Land and Property
Cottage in Worcestershire, from which rental income is received.
9. Shareholdings
(a) Violet Productions; film production
(b) Childcare Corp VCT

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Did you find what you were looking for?

Please feel free to use the data on this page, but if you do you must cite TheyWorkForYou.com in the body of your articles as the source of any analysis or data you get off this site.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.